Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Eylül '13

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
297
 

23 Eylül Bıst 100 Teknik Analizi

23 Eylül Bıst 100 Teknik Analizi
 

Kaynak: Borsahane


ÖNCEKİ ANALİZ

Son analizimde sıralı dirençlerini tek tek kıran endeksin, 15 Ağustos’tan buyana üzerinde kapanış gerçekleştiremediği 22 günlük ortalamasının üzerine çıktığını ve hareketin artan hacimle birlikte para girişindeki nispi artışla desteklendiğini belirterek önceleri tepki alımlı şeklinde yorumladığımız bu hareketin, kısa vadeli trende dönüşme olasılığını artırdığını yazmıştım.

Analizim sonrası alıcı seyrine devam eden endeks Cuma günündeki satıcılı seyre rağmen geçen haftayı yüzde 8,7 yükselişle 77.862 seviyesinden tamamladı. Yükselişe öncülük eden bankacılık sektörü ise yüzde 13 değer kazandı.

TEKNİK GÖRÜNÜM

Perşembe günü yaşanan sert yükseliş hareketi ile birlikte kısa vadeli önemli dirençlerini aşan endeksin, Cuma günü gelen satış baskına karşı direnç gösteremeyerek, hem yaptığı primin bir kısmını geri verdi hemde önemli 79,000 desteği altında kapanış yaptı. Böylece zaman zaman analizlerimde dikkat çektiğim hızlı yükselişlerin ardından yaşanaması olası düzeltme hareketi de bu kapsamda gerçekleşmiş oldu.

Cuma günü kapanış itibariyle gün içi gördüğü en düşük değere oldukça yakın bulunan endeksin çok kısa vadeli hareketli ortalamalarına da yaklaştığı görülmektedir. Bunun yanında daha önceki analizlerimde dikkat çektiğim, zaten geniş konumda olan Bollinger Band’ın açılma eğilimini devam ettirmesi endeksin yukarı – aşağı sert hareketlerine müsait bir zemin hazırlamaktadır. Bunlara rağmen Eylül başında başlayan hareketinin hacimle desteklenmesi ve yaşanan para girişinden dolayı kısa vadede endeksin 100 ve 200 günlük maliyetlerinin bulunduğu 76,000 de ki desteklerinde tutunacağını düşünüyorum.

TEKNİK GÖSTERGELER

Kısa vadeli teknik göstergeleri incelediğimizde Stokastik, William’s R ve CCI’ın aşırı alım bölgesinden çıkarak satım sinyali verdiği, RSI’nin ise uzun vadeli dirençlerini test ettiği görülmektedir. Diğer taraftan Momentum’un endeksle uyumsuzluk göstererek yatay konuma geçmesi, orta vadeli teknik göstergelerin de pozitif görünümü yukarıda bahsettiğim tutunma çabasına destek verebilir.

Toparlayacak olursak; Her ne kadar kısa vadeli göstergeler zayıf görünümde olsalarda yaşanan son bir aylık hareketin hacim artışı ve para girişi ile desteklenmesinin yanında Momentum ve orta vadeli göstergelerin pozitif görünümü endeksin 100 ve 200 günlük maliyet seviyelerinde tutunacağı izlenimi vermektedir. Bu manada endekste 77,400 desteği altında 76,000 civarında dengelenme beklenebilir. Endeksin bu civarlarda dengelenmesi durumunda sert hareketler öncesindeki kademeli yükseliş eğilimine devam etmesi sözkonusu olabilir.

Ancak olası 76,000 seviyesinin altına yaşanacak hacimli sarkmalar teknik görünümün bozulması anlamına geleceği için riski artıracaktır. Bu sebepten endekste bugün ve yarın yaşanacak seyirin endeksin kısa vadeli yönü üzerinde belirleyici olacaktır.

Buna bağlı olarak yeni pozisyon açılması için destek seviyelerin takip edilmesi gerektiğine inanıyorum ancak gün içi volatilitelerden yararlanmak adına takip ettiğiniz endeksin üzerinde düşmüş hisselerde trade imkanı bulunabileceğini düşünüyorum.

 Dirençler: 78.000-78.700-79,500
 Destekler: 77,400 – 77,000 – 76,000

 Bol şans
 Esra YILMAZ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 193
Toplam yorum
: 25
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1064
Kayıt tarihi
: 24.10.11
 
 

Ekonomist, stratejist, teknik analist ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster