Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Nisan '09

 
Kategori
Bayramlar
Okunma Sayısı
708
 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 

23 Nisan'da öğrenci ödülü için programda


23 Nisan 1920 Büyük Millet Meclisi’nin açılış günüdür. Her 23 Nisan günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlarız.

Egemenlik yönetme yetkisidir. Ulusal egemenlik yönetme yetkisinin Ulus’ta olmasıdır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk çocuklarına armağan ettiği bu bayram şenliklerine dünya uluslarının çocukları da katılmaktadır.

Atatürk çocuklara çok önem vermiştir. “Bugünün küçükleri yarının büyükleri “ diyerek yönetimin bayram süresince çocuklara bırakılmasını başlatmıştır.

23. Nisan’da yönetim birimleri bir süre çocuklara bırakılmaktadır.

Ulusal egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk ve tek ulusal bayramıdır.

Sevgili büyük Atatürk’ün Türk çocuklarına armağan ettiği bu bayram, dünya çocukları arasında sevgi ve dostluk bağlarının geliştirilmesine, tüm insanlığın barış içinde yaşayacağı bir dünyanın oluşmasına katkıda bulunmaktadır.

Büyük Millet Meclisi olarak kullanılan o dönemdeki taş binanın pencerelerine o gün bayraklar asılmıştı. Binada başka olağanüstü bir durum göze çarpmıyordu. Sağdaki küçük kapıdan önce, Mustafa Kemal ve mebuslar içeriye girdiler.

Bir koridoru geçtikten sonra, sağdaki salona girdiler. Salonda tahta bir kürsü, tam kapının karşısına konmuştu. Oturmak için okul sıraları dizilmişti. Salonu ısıtmak için bir soba kurulmuştu. Ve eğri büğrü birkaç boru yükseliyordu. Tavanda bir gaz lambası sallanıyordu.

Büyük Millet Meclisi’nin açılmış olduğu bu tarihi güne tanıklık eden o bina, bugün Ankara Ulus’ta müze olarak açılmıştır. Her Ankara’ya yolu düşenin burayı gezmesi ve görmesi gerektiğine inanmaktayım.

Her gittiğimde Ulus’ta koşarak meclis binasına gitmekteyim. Heyecanımı ve duygularımı gizleyebilmem olası değil. O kapıdan her içeri girdiğimde, bahçesinde dolaştığımda bambaşka tarihi günü ve anılarını yaşamaktayım.

Küçük hanımlar, küçük beyler; Sizler geleceğin bir gülü, bir yıldızı, mutluluk parıltısısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizlersiniz. Kendinizin ne kadar mühim, ne kadar kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz...(K. Atatürk)

Bu söylediklerimin gerçek olduğu gün Sen’den(Türk Ulusu) ve bütün uygar insanlıktan dileğim şudur; Beni Hatırlayınız... Diyen Mustafa Kemal Atatürk’ü bu büyük gün ve bayramda en derin saygıyla anıyoruz...

O’nu anla, O’na inan, O’nu sev, O’nu yürekler dolusu sevgiyle oku.

Yerkesik beldesinde kutlanan bayramda çocukların şenliklerinden görüntüler sayfanın altında gösterilmektedir.

89.ncu yılında 23. Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm çocuklara ve dünya uluslarının çocuklarına kutlu ve mutlu olsun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 625
Toplam yorum
: 400
Toplam mesaj
: 79
Ort. okunma sayısı
: 506
Kayıt tarihi
: 19.07.08
 
 

Muğla'nın YERKESİK  beldesinde dünyaya gelmişim.  Yöremin o solunacak havasını, coğrafyasını çok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster