Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Nisan '11

 
Kategori
Bayramlar
Okunma Sayısı
1024
 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 

Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışı nedeniyle 1924 yılında bayram ilan edilen 23 Nisan gününü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlamaktayız. 

Bu bayramın önemi ve değeri çok büyüktür. Bu bayram hem egemenliğimizin kazanıldığı günün kutlanması hem de Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ülkenin geleceği olan çocuklara verdiği önemin göstergesidir. 

Aslında bu bayram anlayabilenlere ne kadar ileri görüşlü bir neslin torunları olduğumuzun kanıtıdır. İçimizdeki bazı Avrupa özentililerin dillerinden düşürmedikleri insan hakları, çocuk hakları gibi kavramlara verilecek en güzel cevaptır bu bayram aslında… 

Çok beğendikleri Avrupa medeniyeti daha çocukları yerin altında kömür madenlerinde çalıştırmaya devam ederken Mustafa Kemal ATATÜRK çocukların ülkenin geleceği olduğunu görmüş çocuklara bu bayramı hediye etmiştir. 

Birleşmiş milletler Dünya çocuk gününü 1954 yılında gündeme alıp kabul etmişken ülkemizde 1927 yılında Mustafa Kemal ATATÜRK himayesinde 23 Nisan çocuk bayramı kutlanmaktaydı. 1933 yılından itibaren de Mustafa Kemal ATATÜRK’ün çocukları köşke kabul ederek misafir etmesiyle gelenekselleşen görevi çocuklara bırakma töreni ise aslında çocukların ülkenin geleceğini sembolize etmesidir. 

1929 yılından itibaren 23 Nisanı içine alan hafta çocuk haftası olarak kutlanmaya başlamıştır. Ülkemizde bu haklar çocuklara tanındığı dönemde medeni olarak gösterilen lanse edilen devletlerde çocuklar yer altında kömür madenlerinde köle muamelesi görmekteydi. 

Bu durum aslında genç Cumhuriyetin önderi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ne kadar modern ve ileri görüşlü bir lider olduğunun göstergesidir. 

Mustafa Kemal ATATÜRK bu bayramı biz çocuklara armağan ederken aslında şunu dile getirmiştir. 

Bu vatanı bizler kurduk, yaşatıp daha ileriye götürecek olanlar siz çocuklarsınız. Vatanınıza sahip çıkıp korumak ve yüceltmek sizlerin görevidir. 

Bizlerin ülkemizi daha ileriye taşımak için yapmamız gereken tek şey önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ü ve onun ilke ve inkılaplarını anlamak ve bizlere gösterdiği yolda yılmadan mücadele etmektir. 

İşte bu bayram onun için çok değerlidir. Çünkü bu bayram bizim hem milli egemenliği kazandığımız bayram hem de bu mücadelede bayrağın biz çocuklara teslim edildiği gündür. 

23 Nisan günü milli mücadele belki savaş meydanlarında bitmiştir ama ilerleme, gelişme, kalkınma alanlarında devam etmektedir denilerek bayrak biz çocuklara devredilmiş. Bu ülkenin tohumlarını bizler attık bu tohumları yeşertip büyütecek olanlar sizlersiniz denmiştir. 

İşte biz Türk Milleti ve Türk Milletinin geleceği olan çocuklar bu bayramı bu bilinç ve onurla kutlamaktayız. 

Ne mutlu bizlere ki böyle bir neslin çocuklarıyız. Bayramımızın önemi ve değeri kelimelerle anlatılamayacak kadar büyüktür. Bu büyük bayramımızın 91. yılı tüm Türk Milletine ve çocuklarına kutlu olsun. 

Ne mutlu Türküm Diyene! 

Ne mutlu biz Türk Çocuklarına… 

Saygılarımla 

Burçak Yazıcı 

 


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Burçak hanım kızım dünkü 23 Nisan bayramınızı kutluyorum... Yazınız da pek güzel olmuş, eline ve yüreğine sağlık...

Dr Atanur Yıldız 
 24.04.2011 18:07
Cevap :
Çok teşekkür ederim hocam. Tüm Türk milletinin bayramı kutlu olsun... saygılarımla  24.04.2011 18:42
 

Senin ve tüm Türk çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum. Bu değerli günü çocuklara hediye eden Ulu önderimiz Atatürk'ü saygı ve minnetle anıyoruz. Bugüne yakışır bir yazı yazmışsın, yüreğine ve kalemine sağlık... Sevgilerimle...

KOMSU KIZI 
 23.04.2011 12:08
Cevap :
Çok teşekkür ederim Türk Milletinin bayramı kutlu olsun...  23.04.2011 18:19
 

"Ey vatan gözyaşların dinsin yetiştik çünkü biz" noktasına en iyi bilim ve bilinçle gelebilecek çocuklar ve gençler, ülke ve ulusun teminatı olacaktır. Daima daha ileriye sağlıkla, başarıyla ulaşacağımız nice bayramlar.

Turbest 
 22.04.2011 17:10
Cevap :
Çok teşekkür ederim abi...  22.04.2011 20:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 168
Toplam yorum
: 357
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 1078
Kayıt tarihi
: 02.07.10
 
 

4 kasım 1996 yılında İstanbul'da dünyaya geldim. Bu sene ilköğretimden mezun oldum. Okul hayatımd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster