Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Nisan '13

 
Kategori
Bayramlar
Okunma Sayısı
503
 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız Kutlu olsun.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız Kutlu olsun.
 

İlkokul ikinci Sınıfa giden küçük Kız son günlerde çok heyecanlı idi. Günlerdir süren hazırlıklarda son güne gelinmiş ve müsamereye bir gün kalmıştı. Nevin Öğretmeni, öğrenci velilerinden seçilmiş sınıf anneleri günlerdir çalışıyorlardı. Çocukların ölçüleri alınmış, bir kısmına beyaz bir kısmına kırmızı giysiler dikilmişti, Rontlar, şiirler, şarkılar ezberlenmiş, saatlerce provalar yapılmıştı. Hemen hemen herşey hazır gibi idi.

Bir sonraki gün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve çocuk bayramı idi ve bu bayram sebebiyle okulda çok büyük bir şenlik hazırlanmıştı. Küçük Kız ertesi sabah giyeceği güzel beyaz elbisenin hayali ve okuyacağı şiiirin heyecanı ile uykuya dalmadan önce düşündü. Daha okula gitmeden Atatürk'ü, onun Ülkesini düşmandan nasıl kurtardığını, savaştan sonra yaptığı devrimlerle ülkesini nasıl uygar Batı ülkeleri seviyesine getirdiğini öğrenmişti. Küçük Kız rüyalarına dalmadan önce Atatürk'e bu güzel bayramı çocuklara armağan ettiği için teşekkür etti,
 
Ertesi sabah yatağında ateşler içinde uyandığında ilk akılna gelen o günkü tören ve okuyacağı şiir oldu. Çok heyecanlı idi ama yatağından kıpırdayacak hali, yoktu. Boğazı şişmiş ve bütün vücudu ağrıyordu. Annesine seslendi. Odaya gelen annesi alnına elini koyar koymaz durumun vahametini anladı. Ateşi çok yüksekti, boğazları şişmişti, Bu durumda değil törene gidip şiir okumak, yataktan çıkacak hali yoktu. Oysa ki o ne güzel hazırlanmıştı. 18 arkadaşı ile 'EGEMENLİK ULUSUNDUR'  ibaresinde yer alacaklardı. Bu tören için dikilmiş beyaz elbiselerinin göğsüne her biri için bir harf iliştirilmişti. Küçük kız E harfi idi. Müsamere alanında sahnede duracaklar ve herbiri sırası geldiğinde günün anlamı ile ilgili bir şiir okuyacaktı.
 
Birden ben okula gitmeliyim, törene katılmalıyım diye yatağından çıkmaya yeltendi. O okula gitmezse EGEMENLİK ULUSUNDUR yazısı E harfsiz kalacaktı. Bu büyük görevini yapmak zorunda idi. Yataktan kalkamadı. O kadar halsizdi ki. Dün okuldan çıkışta yediği dondurma aklına geldi. Diğer çocuklara özenmiş ve mevsimin ilk dondurmasını yemişti arkadaşları ile. İşte o dondurma zaten sorunlu olan bademciklerinin şişmesine sebep olmuştu. Birden ağlamaya başladı.Çok üzgündü.
 
O böyle ağlarken sokak kapısı çaldı. Yan evde oturan arkadaşı idi gelen. O da aynı yazıda U harfini canlandıracaktı. Kapıdan giren arkadaşına baktı, Acaba o da mı hastalanmış gidememişti. O zaman yazı iyice eksik olacaktı. Arkadaşı heyecanlı heyecanlı okula gittiğini ve yağan yağmur sebebiyle açık alanda yapılacak törenin bir kaç gün sonraya ertelendiğini anlatıyordu.
 
EGEMENLİK ULUSUNDUR yazısı eksik kalmamıştı. Bir kaç gün sonra küçük Kız iyileşti, güzel beyaz elbisesini giydi. Göğsüne E harfini taktı. Güneşli güzel bir Nisan sabahı idi. Okulun bahçesinde mutlu bir şekilde toplanan çocuklar şiirlerini, okudular, rondlarını söylediler. EGEMENLİK ULUSUNDUR yazısını taşıyan çocuklar çok onurlu ve dimdik yürüyüşleri ile çok takdir topladılar.
 
Küçük kız büyüdü, yıllar geçti, bir çok 23 Nisan Bayramı kutlaması geçirdi ama o kutlamasını hiç unutmadı. O gün E harfi olarak duyduğu gururu hep hatırladı.
 
 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu olsun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Kardeşim, günceli gayet güzel anlatmışsınız,canınıza sağlık.Eski çocukluk günlerimdeki 23 Nisan Bayramının coşkusunu arıyorum.Selamlar sevgiler ileterek kutluyorum yavrularımızı. Sağlık ve mutluluk dileklerimle.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 24.04.2013 9:09
Cevap :
Sevgili Nahide Hanım.o güzel günlerimizi, kutlamalarımızı hasretle anıyoruz. Ne güzel günlerimizdi.Hep güzellikler yaşamak dileklerimle sevgiler, selamlar  24.04.2013 12:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 826
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1034
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster