Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mayıs '08

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
150
 

23 nisan ve 1 mayıs

23 nisan ve 1 mayıs
 

ALINTI


Bir 23 Nsan daha geldi geçti. Türkiye'mizin Büyük Millet Meclisi'nin kuruluş gününü Büyük Atatürk çocuklara bayram olarak armağan etti. Çünkü biliyordu ki bir ülkenin iyi yetişmiş ve eğitilmiş çocuklarıydı, o ülkenin geleceğinin yapı taşları. Bu günün Türkiye'sinde dilerdim ki bayramlarını gerçek anlamıyla yaşayabilsinler. Yüreğimde ki bu suçluluk duygusu ve kırgınlıkla yine de nice bayramlara.
Dünler geçti. Bu günler ve yarınlar?

Bu gün 1 Mayıs. Çocukluğumdaki 1 Mayıs'ları hatırlıyorum. İşçi ve bahar bayramı. Çiçeklerin doğanın uyandığı, güneşin ümitlerle kalbimize gerçekten doğduğu günlerdi. Kırlarda sokaklarda özgür mutlu çocuklar ve insanlar işçi bayramını ve baharın gelişini kutlardı geleceğinin daha iyi olacağının inancıyla. Sonra neler oldu bize.

Dünün 23 nisanının 1 mayısların çocukları büyüdü. Onların çocukları da. Bu gün kavgalarla, aynı topraklar üzerinde bibirimizden korkarak yaşıyoruz bayramlarımızı bile.

Küçükken büyüklerimiz bizim zamanımızda dediği zaman sıkılır ciddiye almazdık. Çünkü insanlar yaşlanınca geçmişini çoğunlukla özlemle hatırlar. Kötü anılar silinir hatta, şikayet ettiğimiz insanları bile ararız hasretle. Bir de gençlik elden gitmiştir. Erafımızdan sevdiklerimizi, dostlarımızı bir, bir kaybederiz. Ölüme daha yakınızdır sanki. Halbuki ölüm yaşa bakmaz ki. İnsanlar ölür ama toplum hep yaşar. Ülkeler geçmişini unutmadan, geleceğe dönük daima daha iyiye güzele ileriye götürmek zorundadır toplumu ve vatanını.

Dilin, maneviyatın, toplum bilincinin ve en yüce duygu olan sevginin, saygının olduğu bir vatan düşledim yıllarca.

ve yalnızca ülkesini seven ve yarına hep daha iyisini vermeye çalışan siyasiler. Bu gün bende ah eski günler çocukluğum diyorum. Kendim için değil vatanım için. Çünki çocukların düşlerini bayramlarını bile yok ettiler
Cansın Erol.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 181
Toplam yorum
: 757
Toplam mesaj
: 156
Ort. okunma sayısı
: 583
Kayıt tarihi
: 15.01.08
 
 

Öğretmen olan anne ve babam. Ankara'da geçen cocukluk ve gençlik yıllarım. Evimize sık,sık gelen bab..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster