Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Haziran '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
424
 

235'inci ihtiyacımız nedir?

235'inci ihtiyacımız nedir?
 

Önemsiz gibiymmiş görülen en değerli hazine


İhtiyaçların sıralanmasıyla ilgili bugüne kadar yapılan araştırmalar arasında, gerek teorik ve gerekse uygulama alanında en çok kabul edilen Amerikalı Psikolog Abraham Maslow’un yaptığı ihtiyaç listesidir. Maslow’a göre ihtiyaçlar belirli bir sıra izlerler. Sıralamanın ilk basamağındaki ihtiyaç, daha sonraki ihtiyaçlar ortaya çıkmadan doyurulmalıdır. İlk sırayı biyolojik ihtiyaçlar alır. Biyolojik ihtiyaçlar açlık, susuzluk, barınma ve cinsel ihtiyaçlar gibi belki ilkel ama acil olanlardır. Karnı acıkan insan bir iç ilişkinin etkisi altındadır. Belirli bir çabayla yiyecek temini ise dış ilişkidir. Eğer yeteri kadar yiyecek bulunabilirse denge sağlanır. Denge sağlandıktan sonra kişi diğer ihtiyaçların tatminine yönelir.

İnsanın İkinci ihtiyacı güvenliktir. İnsanlar, can ve mal varlıklarının korunmasına ihtiyaç duyarlar. Üçüncüsü ise sevgi ihtiyacıdır. Sevme, sevilme, bir gruba mensup olma, yardımseverlik, şefkat türündeki ihtiyaçlar bu gruba örnek gösterilebilir. Dördüncü ihtiyaç, insanın kabul görme ihtiyacıdır. İnsanlar sevmek, sevilmek dışında kendilerine saygı duyulmasını da isterler. Tanınma, sosyal statü sahibi olma, başarı elde etme, takdir edilme gibi ihtiyaçlara yönelirler. Son ihtiyaç ise kendini gerçekleştirmektir. Alt kategorilerdeki ihtiyaçlarını karşılamış olan birey son aşamada ideallerini ve yeteneklerini gerçekleştirme ihtiyacı duyar. Maslow’un geliştirdiği ihtiyaçlar sıralamasına göre bir basamaktaki ihtiyaç giderilmeden, bir sonraki ihtiyaç oluşmaz.

Türkiye, kitap okuma konusunda çoğu Afrika ülkelerinin gerisinde kalmış durumda. Japonyada toplumun yüzde 14’ü, Amerikada yüzde 12’si, İngiltere ve Fransada yüzde 21’i düzenli kitap okurken, Türkiye’de yalnızca 1000’de 1 kişi kitap okuyor. Bir Japon yılda ortalama 25, bir İsviçreli yılda ortalama 10, bir Fransız yılda ortalama 7, bir Türk ise 10 yılda ancak 1 kitap okuyarak okumaya yılda yalnızca 6 saat ayırıyor. Demokratik Eğitim Sendikası raporunun detaylarına ilişkin bilgilere bakarsak eğer: İrandan geriyiz “2007 yılı rakamlarına göre, Türkiyedeki kütüphanelerde 13 milyon kitap olmasına karşılık, Bulgaristanda 46 milyon, Rusya’da 739 milyon, Almanya’daki kütüphanelerde 104 milyon kitap mevcut. Türkiye’de kütüphanelere kayıtlı üye sayısı 493 bin 500 iken, İran’da 7 milyon, Fransa’da 16 milyon, İngiltere’de 35 milyon kütüphane üyesi bulunuyor.

Almanyada 7 bin 500 kişiye 1 kütüphane düşerken Türkiyede 68 bin 500 kişiye 1 halk kütüphanesi düşmektedir. Öte yandan Türkiye’de 95 kişiye bir kahvehane düşüyor. Almanyada halk kütüphanelerinde çalışan kütüphaneci sayısı 8 bin 337, Fransada 7 bin 88, İngilterede 6 bin 978, İspanyada 3 bin 794, Türkiyede sadece 333 kişidir.” Demokratik Eğitim Sendikası‘Okuma Alışkanlığı’ raporu, Türkiye’nin kitap ve okuma kültüründe sınıfta kaldığını gözler önüne serdi. Ancak ayrıca belirtmek gerekirse Ülkemizde okunan kitaplar genellikle “siyaset, aşk, cinsellik” konularını işliyor.

Kitap okumamanın birey ve toplum açısından olumsuzlukları anlatmakla bitmez.    İletişim becerisinde, Problem çözmede,   Karar verme gücünde, Yönetenleri ve nasıl yönetildiğini anlamada, Planlama yapmada,  Yeni fikirler elde etme gücünde, Fikirlerini yayma gücünde, Fikirlerine yeni fikirler katma gücünde, Duygusal zekasına katkı sağlamada yetersizliklere neden olur.

Okumayan, düşünmeyen, buna karşın çok düşündüğünü ve bildiğini zanneden garip bir toplumuz. Anlaşılan düşünmek ve bilginin tek kaynağı olarak kitap okumak bize ağır geliyor. Oysa insan, bildiği ve düşündüğü kadar insandır. Bir toplumun düşünmüyor, düşünemiyor olması, o toplumun insanlıktan, rasyonel akıldan uzaklaştığının göstergesidir. Bir toplumun az düşünen bir toplum olduğu, o ülkede ne kadar kitap yazılıp, yazılan bu kitapların ne kadar okunduğuna bakılarak anlaşılabilir.

Türkiyede, okuma alışkanlığına sahip olan kişi sayısı ortalama 40 bin kişi civarında. Ülkemizde insanların genel ihtiyaç maddeleri sıralamasında kitap, 235’inci sırada yer alıyor. Sizce ihtiyaç maddeleri sıralamasında, ülkemizde kitabı kaçıncı sıraya çekebiliriz? Ki sorunlarımızı bir miktar azaltalım!

Nizamettin BİBER
Uzman İnşaat Mühendisi  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 832
Toplam yorum
: 3629
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 2529
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster