Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Haziran '18

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
65
 

24 Ayar Altın Neden Kullanılmıyor; Bulunmuyor mu, İşlemesi mi Zor, Ekonomik mi Değil?

24 Ayar Altın Neden Kullanılmıyor; Bulunmuyor mu, İşlemesi mi Zor, Ekonomik mi Değil?
 

Vardır bir nedeni ama doğrusu bilmiyoruz…

Bildiğimiz kadarıyla 24 ayar altının pek kullanım alanı yok…

Saf altınsa hani mücevher niyetine mesela…

Hani olur değerlidir ama mesela ekonomik değildir, piyasada kullanıma uygun değildir, bulunmuyordur (doğada fazla yoktur, elde edilmesi güçtür) işlemesi/kullanılması zordur…

Yine de ortada hiç olmayışı tuhaf, sanki sadece adı var; sahi gören bilen var mı 24 ayar altını?

Değişim aracı bakımından uygun olmayabilir ama sonuçta değerli bir maden, onun da kullanılabileceği ve ekonomiye değer katacağı özel yerler olabilir.

Kimse de yazmıyor bu konuyu,  ne kimyacılar, ne ticaretini yapanlar ne de sarraflar; nedir ne değildir hiçbir şey bilmiyoruz.

Belki de yok 24 ayar altın dedikleri şey…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Altın saf haldeyken yumuşak bir maden olduğu için, işlenmesi ve şeklini koruyabilmesi istendiği kadar kolay olmadığından, özellikle kuyumculukta içine az miktarda başka metaller katılmak suretiyle sertleştirilerek kullanılması tercih ediliyor. Böylece de 22 ayar-18-14-8 ayar gibi alaşım halinde oluyor ziynet olarak üretilenler. Kaldı ki altın doğada da çoğunlukla kum veya başka maddelerle de karışık olarak bulunuyor zaten, fakat ayrıştırmak ve saf hale getirmek de kolay oluyor. O yüzden de %100 olarak değerlendirilebilecek %99.99 saflıkta yani 24 ayar altın da mevcuttur ekonomide ve piyasada. Lakin bunlar kimisi kuyumcularca parça(artık) altınların tekrar eritilip arındırılmasıyla ama daha ziyade de uluslararası ve merkez bankalarının darphanelerinde dökülen çeşitli ağırlıklardaki (0.5 gr ile 15 kg arasında) "külçe" altınlardır, alım satımı da serbestçe kimi yatırım kuruluşları ve şahıslar arasında da sertifika ile zaten yapılmaktadır. Haliyle bunlarda işçilik kaybı da bulunmaz.

Filiz Alev 
 09.06.2018 20:55
Cevap :
Pek bilmediğim bir konu sadece merak ettiğim için gündeme getirmiştim iyii yazmışım, işin özünü yorumunuz dan öğrendik. Birkaç kez okudum bilgilendir, elinize yüreğinize sağlık.   12.06.2018 9:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5376
Toplam yorum
: 13894
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 656
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster