Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Eylül '11

 
Kategori
Su Sporları
Okunma Sayısı
1160
 

25. Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışı 30 Ağustos 2011

25. Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışı 30 Ağustos 2011
 

25. Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışı 30 Ağustos 2011


Çanakkale Rotary Kulübü tarafından bu yıl 25. kez gerçekleştirilen “Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışması” Ramazan Bayramı’ nın ilk gününe denk gelen 30 Ağustos 2011 günü gerçekleştirildi.

Hem “Genel Klasman” hem de” Erkekler Genel Kalsman” ında Türk sporcular Boran Erdugan 42:01’lik derecesi ile birinci, Barış Yıldız 42:31’lik derecesi ile ikinci olurken, İsveçli sporcu Marco Pillioud 42:42’lik derecesi ile üçüncü oldu.

“Bayanlar Genel Klasman” da ise Türk sporcu Göksu Hınçal 46:03’lük derecesi ile birinci olurken, Avustralyalı bayan yüzücüler Sally Hollis 46:08 ile ikinci, Katharine Bicshof 47:07’lik derecesi ile yarışmayı üçüncü olarak tamamladı.

"Engelliler Klasmanı", "Erkekler Kategorisi" nde Berk Kamanlı 56:18 ile “Bayanlar Klategorisi" nde 58:27’lik derecesi ile Çilem Çelik yarışmayı başarı ile tamamladı.

Geçtiğimiz yıl yerli yabancı toplam 414 sporcunun katıldığı uluslararası bir yarış olma özelliğini taşıyan “Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışması” bu yıl Ramazan Bayramı’ nın ilk günü ile çakışmış olmasına rağmen 300 Türk, 185 yabancı sporcu kayıt yaptırmış ve toplam kayıtlı sporcu sayısı 485’ i bulmuştu.

Türk, İngiliz, Avustralyalı, Fransız, Yeni Zelandalı, Rus, Filipinli, Amerikalı, Sri lankalı, Güney Afrikalı, Hollandalı ve Kongolu sporculardan oluşan 432 katılımcı, Eceabat- Çanakkale arasındaki 6.5 km’lik parkuru yüzerek geçip bitiş çizgisine ulaştı.

Her yaştan sporcuların çok renkli bir görüntü yarattığı yarışmada, Genel Klasman, Erkekler Genel Klasman, Bayanlar Genel Klasman ve Engelliler Genel Klasman’larının yanında 14 yaşından, 71 yaş üstü kategoriye kadar 12 ayrı kategoride bay ve bayan sporcular yarıştılar.

Adeta festival havasında geçen “Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışması” için bir gün önce 29 Ağustos günü Çanakkale’ ye gelerek akşamüstü hem Türk hem de yabancı sporcular için verilen “Teknik Toplantı” ya katıldılar. Toplantıda boğazda ilk defa yüzecek olan sporcular için gerekli olan teknik detaylar hakkında bilgiler anlatıldı. Ardından Truva Oteli’nde sporcular için bir kaynaşma ve moral buluşması özelliği taşıyan “Makarna Partisi” verildi. Ertesi gün için moral ve enerji toplayan yarışmacılar, sonrasında dinlenmeye çekildiler.

Yarışma sabahı saat 09:30’ da başlayan doktor kontrolü, kayıt, bone ve chip dağıtımı 11:15 sularına kadar tamamlandı. Sporcular, Saat 11:30’ dan sonra Eceabat’ a geçmek için temin edilen sınırlı sayıdaki otobüslere bindiler. Otobüs sayısının az olması birçok sporcunun arabalı vapura yürüyerek gitmesine sebep oldu.

Geçtiğimiz yıllarda yarışma başlamadan önce durdurulan boğaz ulaşımı, bayramın ilk günü olması sebebiyle yoğun trafik akışına engel olmamak amacıyla kesilmedi. Daha önceki senelerde yalnızca sporcuların bindiği arabalı vapura, sporcuları yanında sivil vatandaş ve araçlarda alınınca yarışma start’ına sadece mayo, gözlük ve bone ile giden yüzücüler, sivil vatadaşların şaşkın bakışlarına maruz kaldılar. Eceabat’a geçen sporcuların bir kısmı yine yeterli araç olmaması sebebiyle start alınacak kumsala 4-5 dakika kadar yürümek zorunda kaldılar.

Bu yıl geçtiğimiz yılki havayla taban tabana ters çok sakindi. Durgun ve rüzgarsız bir hava ve zayıf boğaz akıntısı tüm yarışmacıları sevindirdi. Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz yıl sert poyraz ve şiddetli boğaz akıntısında yüzen sporcuların üçte ikisinin yarışmayı tamamlayamamıştı.

Saat 13:00’ de verilen ilk start’ da yabancı sporcular suya girdi. 2 dakika ardından start alan Türk sporcuların suya girişi çok çekişmeli oldu. Zayıf boğaz akıntısına rağmen geçen yıldan kötü tecrübelere sahip sporculardan bir çoğu, daha emniyetli bir çizgi olan boğazın kuzeyine doğru geniş bir yay çizerek tekneler eşliğinde yüzmeyi tercih ederken tarifeli arabalı vapur seferinin sporcuların hayli açığından da olsa devam ettiği gözlerden kaçmadı.

Yarışmacıların bir çoğu tekneler eşliğinde ve guruplar halinde varış yeri olan “Çimenlik Kalesi” mevkine gelirken, bazı yarışmacılar da akıtının zayıf olmasını fırsat bilerek daha doğrusal bir çizgideki rotayı izleyerek varış noktasına varmak istemesi yüzünden bitiş platformunu birkaç yüz metre kaçırarak aşağıya sürüklendikleri görüldü. Bitiş çizgisini kaçıran bazı yüzücüler son anda boğazın yukarısına doğru ters istikamette yüzerek durumlarını düzeleterek bitiş çizgisine ulaşabildiler.

Bitiş noktasında kumsaldan beton iskeleye çıkış için önceki yıllarda kullanılan ahşap merdiven yerine eğimli bir rampa kullanılması ve kayganlaşan ahşap zeminin yorgun bazı sporcuların kaymasına sebebiyet verdi. Hatta Engelli Berk Kamanlı kötü bir şekilde düşmenin eşiğinden döndü. Sudan çıkan sporcuların çiplerini teslim etmelerinin hemen birkaç dakika ardından dev elektronik ekranda yarışma derece ve sıralamadaki yerlerini görebilmeleri ise gerçekten çok önemli ve başarılı bir uygulamaydı.

Diğer yandan yarışma öncesi vazelin ya da güneş kremi sürmüş olan yüzücülerin önceden hazırlanmış olan duşlarda su akmaması sebebiyle vücutlarındakii tuz ve yağ kalıntlarını atamamaları sporcular için sorun teşkil etti. Sonrasında ise duş sorununu çözmek için yangın hidrantında çekilen hortumla yarışmacıların temizlenme soruna çözüm bulundu.

Saat 15:30 sularından başlayan ödül törenine ise ilgi büyüktü. Çanakkale Rotary Kulübü 2011-2012 Dönem Başkanı Emine Şengören Güzel, Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışması 25 yıl önce hayata geçirilmesini sağlayan Roteryen Özer Öner, Çanakkale Spor İl Müdürü Doğan Anşin, Çimenlik Kalesi Komutanı dereceye giren sporculara madalyalarını takdim etti.

Geleneksel ve uluslararası özelliği ile oldukça dikkat çeken bir organizasyon olan “Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışması” nda emeği geçen tüm özel ve tüzel kişilere böylesine önemli bir etkinliğe imza atarak spor ve sporcu dostu olduklarını gösterdikleri tüm sporseverler adına teşekkür ederiz.


Yarışma sonuçları için canakkalerotarycluborg ‘ yi tıklayınız


Daha ayrıntılı fotoğraflar en kısa zamanda cyclingtr.com' da “Forumlar” kısmında “25.Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışması Yeni Fotoğraflar” başlığında yayınlanacaktır.

Her zaman olduğu gibi yarışma esnasında fotoğraf makinamı çekim için bıraktığım ve cyclingtr' yi destekleyen tüm arkadaşlarıma gönülden teşekkürü borç biliyorum. Çanakkale' de yarışma fotoğraflarını çeken sevgili Ertunç Önen ve ailesine çok teşekkürler. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yarışın sudan çıkış fotoğraflarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. cyclingtr.com/forums/p/9077/44599.aspx#44599

Semih Alpay AKHUN 
 07.09.2011 13:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 180
Toplam yorum
: 90
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 4335
Kayıt tarihi
: 01.08.08
 
 

Kısaca -Yaş Grubu Türkiye Triatlon Şampiyonu, Vegan Triatlet, Türkiye Triatlon Federasyonu Eski B..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster