Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ekim '13

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
127
 

25 yıldır hiç ağlamadım

25 yıldır hiç ağlamadım
 

Gerçek mutluluk ancak Allah'a imanla mümkündür


Bu cümleyi kullandığım anda tüm gözler üzerime çevrildi, olmaz öyle şey diye. Kimi duygusuzluk olarak yorumladı, kimi inanmadı, kimisi de nasıl diye sordu.

Öyle alıştırmışız, öylesine güçlü bir telkin yapmışız ki ağlamak, hüzün insan hayatının doğal bir parçasıdır diye. Oysa Ağlamak ta hüzünde  hayatımızın bir parçası olmamalı. Bunu  Kur'anı Kerimi okumaya, kaderi anlamaya çalıştıkça anlıyor insan.

Allah,  insanı kendisine ibadet etmesi  için, dünya hayatını da insanların imtihan olması için yarattığını Kuranı Kerimde bize bildiriyor.

O, amel (davranış ve eylem) bakımından  hanginizin  daha iyi (ve güzel) olacağını denemek için ölümü ve hayatı yarattı. O, üstün ve güçlü olandır, çok bağışlayandır. (Mülk Suresi / 2)

Ben, cinleri ve insanları yalnızca bana ibadet etsinler diye yarattım. Zariyat Suresi 56

Allah'ın bizi ne şekilde imtihan edeceğini biz bilmiyoruz ve imtihanın ne şekilde olacağını da seçmek gibi bir şey söz konusu değil.  Allah insanı hastalıkla, sağlıkla, darlıkla ve bollukla imtihan edebilir. Bu seçim bize ait değil, işte Kader dediğimiz de Allah'ın insan için takdir ettiği doğumundan ölümüne kadar  geçen sürede yaşadığı her şeydir.

Başımıza gelen bir şeye üzülmek Allah'ın bizim için takdir ettiğini beğenmemek manasına gelir ki hiç bir müslüman bu şekilde düşünmek istemez kuşkusuz. Allah müslümanlar için her zaman en hayırlısını takdir eder, ancak bu dünya hayatında her şeyin bizim istediğimiz gibi olacağı manasına gelmez, eğer öyle olsaydı imtihan ortamı olmaz ve iyilerle kötülerin amelleri birbirinden ayrılmazdı. Bu imtihanın sırrına aykırıdır. Müslüman Allah'a iman ettiği zaman Allah'ın kendisi için her zaman en hayırlısını yarattığına da iman eder, ve kadere teslim olur.

Aşağıda ki ayet bu konuyu çok açık bir şekilde açıklamaktadır.

...............Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey, sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz. (Bakara Suresi / 216)

Bu sırra vakıf olan bir insan için yaşadığı her an Allah'ın kendisine takdir ettiği, kendisi için seçip beğendiği an olarak çok kıymetli ve çok güzeldir.

Allah Kur'an ı Kerimde Müslümanlara korkmayı ve hüzne kapılmayı yasakladığını aşağıdaki ayet ile emretmiştir.

..................."Korkmayın  ve hüzne kapılmayın, size vadolunan cennetle sevinin." Fusilet Suresi 30

Müslümanlarda Allah'ın bu emrine karşılık Allah'a neşe içinde teslim olmuş bir hayat yaşarlar ve ,

Derler ki: "Bizden hüznü giderip yok eden Allah'a hamdolsun; şüphesiz Rabbimiz, gerçekten bağışlayandır, şükrü kabul edendir."  Fatır Suresi  34

işte 25 yıldır hiç ağlamamama neden olan Kur'anı Kerimi okumaya başlamam ve kadere iman etmemdir. Allahıma çok şükürler olsun ki beni müslüman olarak yarattı.

Allah ağlamayı ve hüznü insana ceza olarak yaratmaktadır. Nitekim müşrikler için şu şekilde buyurmaktadır.

Öyleyse kazandıklarının cezası olarak az gülsünler, çok ağlasınlar. Tevbe Suresi 82

Ömer Faruk MENCİK YILMAZ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 33
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 2265
Kayıt tarihi
: 25.02.10
 
 

İletişim Fakültesi mezunuyum. Özellikle bilimsel ve coğrafi keşiflerle ilgileniyorum. ilgimi çeke..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster