Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mart '07

 
Kategori
Tiyatro
Okunma Sayısı
586
 

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü
 

Tiyatro yazarları derneği' nin dünya tiyatro günü bildirisi

Dünya bu yıl 27 Mart'ı savaş tamtamlarının sağlıklı duygu ve düşünceyi zora sokan gürültüsü içinde karşılıyor.

İnsanı insana tanıtmanın en dolaysız aracı olan tiyatro, böyle bir ortamda her zamankinden daha vazgeçilmezdir insanlık için. Bu gerçeğin bilincine ulaşmış bulunan tüm ülkelerde sahne yaratıcılığı yeni doruklara tırmanmakta.

Yazık ki Türkiyemiz o uygarlık akımının dışında kalmış görünüyor. Bir süredir basınımızda tiyatronun artık gereksiz ve sıkıcı olduğu yolunda yazılar yayımlanmakta. "Gereksizlik" iddaası elbette yanlış, ama sıkıcılık suçlamasında bir gerçek payı bulunduğunu kabul etmek zorundayız. Gerçekten de bugünkü tiyatromuz salonlarda keyifli heyecanlar yaşanmasına, güncel gerçeklerimizin sahnelerde doyurucu sanat şölenleriyle geniş seyirci yığınlarının dikkatine sunulmasına, öylece toplumumuzdaki ulusal kişilik erezyonunun durdurulmasına katkılar sağlamaktan uzaktır. Bu yetersizliğin giderilmesi için ilk koşulun gerekli oyun metinlerinin yaratılması olduğunu pek çok yorumcumuz dile getirmekte. Ülkemizde yeni oyun yazarlarının yetişmediği de en sık vurgulanan gerçeklerden. Yetişmemesinin nedeni ise apaçık: oyun yazarlığının önü tıkalı.

Bu durumun sorumluları konuyu tartışırken hep şunu söylüyorlar: "Yazılmış uygun oyunlar var da mı değerlendirilmiyor? " Somut gerçeklere bakılsa yanıt hemen bulunur. Ödenekli tiyatrolarımızın seçme kurullarınca kabul edilip "havuzlarında" bekletilmekte olan yerli oyunların sayısı bini çok aşıyor. Her şeye karşın yaratmayı sürdüren yazarlarımızın pek çok yeni ve güncel oyunu görmezden geliniyor.

Örnek istenirse uzağa gitmeye gerek yok; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın Mart 2003 oyun düzenine bir göz atmak yeter. Bu çok önemli kurumumuzun ay boyunca çocuk oyunları dışında sahnelediği yirmi eserin on ikisi yabancı. Sekiz yerli oyunun altısı rahmetli yazarlarımıza ait. Kalan iki yerli oyunun yazarı da Şehir Tiyatroları camiasından.

Yani bugün bir yazarımız bir oyunun o kurumca sahnelenmesini isterse önünde üç seçenek var: yabancı uyruğuna geçerek yabancı adı almak, o tiyatronun kadrosuna girmenin bir yolunu bulmak, ya da ölmek. Tablo böyleyken ülkemizde yazarlarca başı çekilecek bir tiyatro canlanmasının beklenemeyeceğini belirtir, durumu düzeltecek genel anlayış değişikliğinin bir an önce gerçekleşmesini dileriz.

Tiyatro Yazarları Derneği Yönetim Kurulu.

Recep Bilginer
Turan Oflazoğlu
Tuncer Cücenoğlu
Savaş Aykılıç
Hale Kuntay
Gülsüm Cengiz

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

tiyatroyla ilgili yazılar arıyordum karşıma çıktınız.Çünkü ülkemizde körelme aşamasına gelmiş bir sanattır tiyatro.Sinema daha bi gündemde sanki.Halbuki tiyatronun kıymetini bir bilebilsek ve bunun gibi bir çok şeyi daha.Bütün değerlerimiz zaten ölümcül bir hastalığa bulaşmış gibi..

Aslı Kalenderoğlu 
 16.04.2007 14:56
Cevap :
Ölümcül hastalığa yakalanan çoğu değerlerimiz gibi, tiyatro ilgisi, sevgisi, bilgisi ne yazık ki istenilen ve olması gereken seviyede değil. Bir avuç tiyatro meraklısı izleyici ne yazık ki tiyatro emekçilerinin rahatça ayakta durmasına yeterli olamıyor. Daha fazla destek lazım. Biz seyircileri tiyatro ile buluşturan tüm tiyatroculara (oyuncusundan sahne arkası çalışanlarına kadar) saygı duymak lazım. Dediğiniz gibi kıymetini bilmek lazım.  23.04.2007 19:47
 

Br avuç tiyatro seven değil 27 martı bilen herkes biliyor ama ilgilenen sayısı ne yazıkki düşük..Umarım bir an önce bu güzel kültürü benimseme yolunda ileri adım atarız..Yazınızda herşeyi anlatmışsınız pek diyecek birşey yok üstüne..Ellerinize sağlık..

Sühandan 
 28.03.2007 19:34
Cevap :
Belirttiğim gibi, yazı benim değil. Ben sadece böyl bir günde, bu bildiriyi daha çok kişinin okumasını istedim. Tiyatro yazarları derneği' nin dünya tiyatro günü bildirisidir. Gerçekten güzel bir yazı. yazanların ellerine sağlık.  28.03.2007 20:49
 

Ne de güzel dile getirmişsin ve de getirirmiş Türkiye Tiyatrosu. Eline sağlık. Bir avuç kitleyle kutladığımız 27 Mart, kutlu olsun!

adimadimoda 
 27.03.2007 14:27
Cevap :
Merhaba Nil. Evet bu bildiri gerçekten güzel ama en yazmadım. Belirttiğim gibi Tiyatro yazarları derneği' nin dünya tiyatro günü bildirisi. Bana sadece daha fazla kişiye duyumak düştü. Ellerine sağlık yazanların. AKM'nin yıkılma tartışmalarının olduğu ve sanatçılara haksızlık yapılan şu günlerde, hepimiz için kutlu olsun...  28.03.2007 12:23
 

aynı anda blog girmişiz ..ve aynı resimle..bu vesile ile sizi tanıdım..DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN !!..ve ben çok şanslıyım bu akşamoyunum var :))..sevgiler..

aygoz Özlem Eryoldaş 
 27.03.2007 14:17
Cevap :
Evet, ben de dikka ettim. Güzel bir tesadüf. Hatta bizden başka kullananlar da var bu resmi. KTÜ'ye ait sanırım. Google grafiklerde arayınca karşıma çıkanlar arasından bu çarptı gözüme, daha farklı geldi :)  28.03.2007 12:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 24
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1495
Kayıt tarihi
: 26.01.07
 
 

İzmir, 1983 doğumluyum. İstanbulda lisans eğitimimi tamamladıktan sonra İzmir'e döndüm. Hedeflerim d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster