Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mart '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
340
 

28 Şubat, balyoz, paslaşma vs...

28 Şubat, balyoz, paslaşma vs...
 

Milliyet'ten


Türkiye’de “ Balyoz darbe planı ” üzerinden yürütülen soruşturma/yargılama süreci Çankaya’da yapılan çantalı “ üçlü zirve ” mutabakatı ile sürüyor.

Milliyet Gazetesi’nin manşetinde altı çizildiği üzere: “Üstler serbest, astlar tutuklu”!

Kamuoyunda yapılan değerlendirmelerde üst düzey komutanların bırakılması siyasi bir karar olarak görülüyor. 72 saatlik tutukluluk sürecinin Çankaya zirvesinden sonra komutanlar açısından sona ermesi, koparılan fırtınanın arkasından hayli ilginç geldi yurdum insanına.

Başsavcı vekili Turan Çolakkadı: “Komutanların daha önce ifadelerinin alındığını, yeni suçlamalar ile ilgili tekrar aradıklarında komutanları adreslerinde bulduklarını , delil karartma teşebbüsünde bulunmadıklarından ve kaçma şüpheleri olmadığından, kaçmayacakları için serbest bıraktık ” diye durumun açıklamasını yaptı.

***

Yedi yıl önce yaşandığı savlanan olay ile ilgili yürütülen soruşturma halen devam ediyor. Yandaş medya, soruşturma ile ilgili haberleri malum gazete’nin “ Camiler bombalanacaktı ” manşeti ile yayına sürüyorlar.

Son dönemde yaşanan süreci daha iyi anlayabilmek için Irak’ta “askerin başına çuval giydirilmesi ” olayından bu yana sürekli ordunun siyasetteki etkisini azaltma amacı güden gelişmeler dikkat çekiyor.

AB ve ABD ekseninden gelen sınırsız destek ile “ askeri vesayetten ” 28 Şubat sürecinden, hızla kurtuluyor memleket. Basına “ Tuuhh! Yuhhh! “ çekmekle nam salmış Başbakan yardımcısı Arınç pek memnun.

Cemil Çiçek’te 28 Şubat ile ilgili soruya net yanıt veriyor: “Bitti!”.

***

Yurdum insanı yaşananları anlamada gerçekten zorlanıyor.

Oysa ortada öyle anlaşılamayacak bir süreç yok. Yukarıda ortaya çıkan mutabakat ile yürüyen soruşturma , toplumun algılamasında yarattığı ilk şokların ardından artçı şoklarla devam ediyor.

Geçmişte darbe yapanlar rahat yaşamlarını sürdürürken, “darbe yapma ihtimali” ni bertaraf etmek için siyasi iktidar, devletin tepesinde oluşturduğu ittifak ile bildiği yola devam ediyor.

***

İhsan Doğramacı’nın cenazesinden sonra gündeme gelen sürpriz zirve , herhalde yeni bir durum değerlendirmesi yapmak; “Başbakan’ın deyişiyle ‘Paslaşma’” önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak olası gelişmelerde topu taca atmamak için gerçekleştirildi.

***

Başbakan’ın gazete patronlarına yaptığı “demokratik uyarı!” ses getirdi. İktidarı eleştiren köşe yazarlarının kapının önüne koyulmasını salık veren fırça/tehdit basın tarihinde layık olduğu yeri çoktan aldı.

***

Basını terbiye etmenin araçları, günümüz küresel ekonomi/demokrasi çağında doğal olarak 12 eylül faşizminin gazete kapatmak veya boş sütunlarla çıkarmak gibi olmuyor . İktidar ekonomik araçları gerektiğinde devreye sokmakta imtina etmiyor lakin hakkını teslim edelim ; basının kafasına "balyozu" indirmeden uyarıyor ! …

Necati TÜFEKCİ 28 Şubat 2010 Ankara

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 1114
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 823
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster