Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ekim '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
157
 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun
 

Cumhuriyetin içeriğini demokrasi, özgürlük, halk idaresi, sosyal hukuk devleti ve lâiklik gibi ilkelerle zenginleştirmeliyiz.


29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.

Bugün, yurdumuzda ve yeryüzünün hemen her coğrafyasına dağılmış olan Türkiye Toplumsal Formasyonu Diasporası'nda, cumhuriyetin kuruluşunu anma ve kutlama etkinlikleri gerçekleştirilecek. Bunlar içerisinde, hiç kuşkusuz, özellikle Ankara'daki geleneksel devlet törenlerinin, en üst seviyeden katılımlarla ve oldukça görkemli bir formda ve tarzda yapılması beklenmekte. Protokoler zevatın damgasını vuracağı başkentteki bahse konu bu resmi ve bürokratik devlet etkinlikleri; deruhte edildikleri her seferinde olduğu üzere, son derecede formel ve kesin kurallı olacaklar. En üst seviyeden de güvenlik tedbirleri uygulanacak oralarda haliyle.

İzleyenin de 'DEVLET GÜÇÜDÜR!!!' algısını yaratmaya matuf bütün o resmi, protokoler, formel, gösterişli, ağırbaşlı, yüksek güvenlikli kutlamaları biran için unutmanızı ve (aşağıda paylaşacağım bir fotoğraf üzerinden) muhatabında bambaşka bir ruh halinin, çok farklı bir ambiyansın; o resmi, bürokratik törenlerle uzaktan yakından alâkası olmayan alternatif bir hakikat evrenine nispet eden bir samimiyet ve sahicilik atmosferinin oluşmasına yol açan 'paralele bir evren'in duygu ve düşünce aleminin kapılarından içeriye girmenizi öneriyorum.

İşte Cumhuriyet Bayramı'nın en sivil, en samimi, en spontane, en sevimli kutlamalarından birisine ait olduğunu düşündüğüm bir resmi geçidi ölümsüzleştiren o mezkûr fotoğraf:

1950'lerde (yoksa 60'larda mı demeliydim?) Anadolu'nun 'kuş uçmaz, kervan geçmez' ve ama cennet bir köşesindeki bir köyde, ilkokul çocukları, Cumhuriyet Bayramı'nı kendi kendilerine ve kendilerince kutluyorlar. Çocukların yaşadıkları ve yüzlerine, gözlerine sirayet etmiş olan o samimi coşku ve sevince bakar mısınız lütfen...

Evet; Gâzi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Cumhuriyet rejiminin kuruluşunun

TBMM'nde ilân edildiği o tarihi oturumdan, yâni, 29 Ekim 1923'den bu yana, tamı tamına  92 yıl geçti.

Yaşadığımız şu sıkıntılı ve muhataralı dönemde, Türkiye toplumsal formasyonunu ileriye taşıyan bu sosyo-politik hamleye daha kuvvetli sahip çıkmalı; onu (hayatın sosyolojik, politik, kültürel ve diğer bütün veçhelerinde bizlere sağladığı kazanımlarını demokrasi, özgürlükler, halk idaresi, sosyal hukuk devleti ve lâiklik gibi içeriklerle mütemadiyen zenginleştirmek, derinleştirmek ve geliştirmek kayd-ı şartıyla) istikbale, gelecek kuşaklara taşımalıyız.

Ve tabii ki, başta Gâzi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Cumhuriyet rejiminin inşâsına emeği geçenleri de hürmetle ve rahmetle yad etmeyi ihmal etmeden yapmalıyız bütün bunları.

Günün mana ve ehemmiyetine binaen bir kez daha ve tekraren 'Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun!' diyor ve sizleri, okunulan satırlarla ilgili birkaç görselle baş başa bırakıyorum:

http://ziyaversencan.blogspot.com.tr/2015/10/cumhuriyet-bayram-kutlu-olsun.html#more

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne aksilik, Fotoğraflar çıkmamış:((( Ben de bir keresinde deneyeyim demiştim benimki de çıkmamıştı! Herhalde bir yerde bir hata yapıyoruz veya bir şeyleri eksik yapıyoruz ama neyi? Olur da öğrenirseniz eğer, benim de öğrenmemi sağlarsınız sevinirim. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun...

Filiz Alev 
 30.10.2015 5:54
Cevap :
duyarlılığınız için teşekkürler. editoryal tercih olmalı bu. içerisinde 3-5 görseli olan çok sayıda blogumu yayınladı bu platform. ama son zamanlarda sonuç böyle oluyor. bunu göze alarak dizayn etmeliyiz bloglarımızı.  30.10.2015 10:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 293
Toplam yorum
: 148
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 1446
Kayıt tarihi
: 29.08.11
 
 

1958 Fatih / İstanbul doğumlu. Etiler Lisesi ve İTÜ Maden Fakültesi Petrol Mühendisliği Bölümü me..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster