Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ekim '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
693
 

29 Ekim'de işçi çalıştırılması

www.gurselavukatlik.com

Av. Erdoğan KAYA

Ülkemize, 1923 yılında Cumhuriyet rejiminin getirilmesinin yıl dönümü olan 29 Ekim günü 2429 sayılı “Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun ”a göre “Ulusal Bayram” günü olarak sayılmıştır. Bizde bu yazımızda 29 Ekim`de işçilerin çalıştırılma durumuna ilişkin açıklamalar getireceğiz.

29 Ekim`de tatil süresi ne kadardır?

Konuya ilişkin düzenleme içeren 2429 s. Kanunun 1 inci maddesinde 29 Ekim`e ilişkin tatilin, 28 Ekim saat 13:00`te başlayacağı ve 29 Ekim günü devam edeceği belirtilmiştir. Yani toplamda 1,5 günlük tatil söz konusudur.

29 Ekim`de iş yerlerinin kapanması zorunlu mudur?

Konuya ilişkin düzenleme içeren 2429 s. Kanunun 2 inci maddesinde; “29 Ekim günü özel işyerlerinin kapanması zorunludur. ” denilmiştir. Ancak Kanun`da her ne kadar özel iş yerlerinin kapalı olmasının zorunlu olduğundan bahsedilmiş olsa da iş yerinin açık olması haline ilişkin bir yaptırım düzenlenmemiştir. Dolayısıyla 29 Ekim tatilinde, iş yerinin açık olması nedeniyle özel iş yeri sahibine herhangi bir yaptırım uygulanmayacaktır.

29 Ekim`de işçi çalıştırmanın usulü nasıl olmalıdır?

Konuya ilişkin düzenleme 4857 s. İş Kanununun 44 üncü maddesinde getirilmiştir. Buna göre; ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayının alınması gereklidir.

Görüldüğü üzere “Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun” da 29 Ekim`de her ne kadar özel iş yerlerinin kapanmasının zorunluluğundan bahsedilse de çelişkili bir şekilde 4857 s. İş Kanun`da işçinin sözleşmenin kurulması sırasında ya da sonradan alınacak onay ile çalıştırılabileceği belirtilmiştir.

29 Ekim`de işçinin işe gitmemesi halinde işverenin haklı fesih hakkı doğar mı?

Yukarıda açıkladığımız üzere işveren, iş sözleşmesinin kurulması sırasında işçiden alacağı muvafakat ile işçinin ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışmasını isteyebilir.

İşveren işçinin ulusal bayramlar ve genel tatil günlerinde çalışmaya ilişkin muvafakati olmasına rağmen işe gelmemesi halinde belli şartların varlığı dahilinde iş akdini feshedebilir. İşverenin iş akdini haklı sebeple feshine dair düzenleme içeren 4857 s. Kanunun 25 inci maddesine göre; “İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi. ” halinde işverenin, iş akdini haklı nedenle sona erdirebileceği düzenlenmiştir. Bu halde işçi kıdem ve ihbar tazminatına da hak kazanamayacaktır.

Konumuza ilişkin emsal nitelikteki Yargıtay 9. H.D.`nin 2013/11894 E. , 2014/7022 K. sayılı ve 04.03.2014 tarihli kararında; “Dosya içindeki 2012/Ekim ayı vardiya çizelgesine göre davacının 25-30 Ekim 2012 tarihlerinde sabah vardiyasında görevlendirilmiştir. Davacı 28 ve 29 Ekim 2012 tarihlerinde mazeretsiz olarak işe gelmemiştir. Taraflar arasındaki iş sözleşmesinin 6. maddesinde davacı talep halinde genel tatil günlerinde çalışmayı kabul etmiştir. Davacının bu kabulü nazara alındığında genel tatil günlerine denk gelen bu günlerde mazeretsiz olarak işe gelmemesi davalı işveren yönünden İş Kanunun 25/2-g maddesi uyarınca haklı fesih nedeni oluşturmaktadır. Davacı devamsızlığını makul gösterecek mazeretini ispat edememiştir. Mahkemece davacının iş sözleşmesinin işveren tarafından devamsızlık nedeniyle haklı olarak feshedildiğinden davanın reddine karar verilmesi gerekirken yapılan feshin geçersiz olduğu gerekçesi ile davanın kabulüne karar verilmesi isabetsizdir. ” şeklinde değerlendirme yapmıştır.

İş akdinde 29 Ekim`de çalışmaya ilişkin hüküm yoksa?

İş akdinde, 29 Ekim`de çalışmaya ilişkin hüküm yoksa bu takdirde işverenin, ilgili tatil gününde çalışma yaptırabilmek için işçinin onayını alması gereklidir. Bu husus konuya ilişkin düzenleme içeren 4857 s. Kanunun 44 üncü maddesinde belirtilmiştir.

İş akdinde genel tatilde çalışma yaptırılabileceğine ilişkin hüküm bulunmaması ve işçinin de çalışma teklifini kabul etmemesi durumu söz konusu olabilir. Bu durum işverene iş akdini feshetme hakkı vermez; çünkü Kanunda açıkça genel tatilde çalışma yaptırabilmek için sözleşmenin kuruluşunda ya da çalışma öncesinde işçinin çalışmaya ilişkin onayı aranmıştır.

29 Ekim`de çalışan işçinin ücretinin hesabı nasıl yapılacaktır?

İşçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak ödenir. İşçinin, ulusal bayram sayılan 29 Ekim tatilinde çalıştırılması halinde her gün için günlük ücretinin iki katı tutarında ücret ödemesi yapılır.

29 Ekim tatiline ek olarak, 30 Ekim de idari tatil ilan edilmiş bulunmaktadır. İdari tatilden kimlerin yararlanabileceği, idari tatilde çalışmaya ve idari tatille ile ilgili merak edilen diğer konularda bilgi sahibi olmak için, “ İdari İzin(İdari Tatil)-Kurban Bayramı Tatili-Haklı Fesih” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 190
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1404
Kayıt tarihi
: 26.06.14
 
 

Avukat ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster