Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mayıs '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2164
 

2B taşınmazlarının hak sahipleri bu haberi okusun

2B taşınmazlarının hak sahipleri bu haberi okusun
 

2B taşınmazlarının hak sahipleri bu haberi okusun


2B taşınmazlarının hak sahipleri bu haberi okusun, çünkü 2B için köylü bilgilendirme toplantıları tüm hızı ile devam ediyor. 2B taşınmazları için doğrudan satın alma hakkından yararlanacakların Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde başvurmaları gerekmektedir. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra düzenlenecek taşımazlar için, güncelleme listelerinin tescil edildiği tarihten itibaren 8 AY içinde başvuru yapmaları ve satış bedelini itiraz ve dava konusu etmeksizin kabul etmeleri gerekmektedir.

İlçemiz sınırları içerisinde bulunan 2/B arazilerinin satışıyla ilgili 6292 sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkındaki Kanunla ilgili olarak, İlçemiz Malmüdürü Abdullah Karadeniz, 22/05/2012 Salı günü Narlı Köyünde bilgilendirme toplantısını yaptı.

Köy Kahvesinde bulunan köylülerin bilgilendirme toplantısında konuşan Edremit Malmüdürü Abdullah Karadeniz ve Köy Muhtarı İbrahim Kaymak; orman niteliğini tam olarak kaybetmiş olan Hazine adına orman sınırlarına dışına çıkarılan arazilerin kullanıcılarına satışına ilişkin Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi Ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi İle Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanunun yürürlüğe girdiğini söyledi.Edremit Malmüdürü Abdullah Karadeniz, konu hakkında köylülerin sormuş oldukları sorulara tek tek cevap vererek, köylülerin kafalarındaki soru işaretlerini giderdi. 

Kanunla ilgili yapılan düzenlenmeyle ilgili; “2/B taşınmazlarını doğrudan satın alma hakkına sahip olanlar, düzenlenen güncelleme listeleri ve kadastro tutanaklarında veya kesinleşmiş mahkeme kararlarında, 2/B taşınmazlarının 31.12.2011 tarihinden önce kullanıcısı ve üzerindeki muhdesatın sahibi olarak gösterilen kişiler ile bunların mirasçıları ve Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra noter tarafından düzenlenecek muvafakatname vermeleri şartıyla bunların müracaatlarını kabul edilebileceklerini, doğrudan satın alma hakkından yararlanacakların Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde başvurmaları gerekmektedir. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra düzenlenecek taşımazlar için, güncelleme listelerinin tescil edildiği tarihten itibaren 8 AY içinde başvuru yapmaları ve satış bedelini itiraz ve dava konusu etmeksizin kabul etmeleri gerekmektedir dedi.

Köyde yapılan toplantıda Ayrıca; Kabul edilen Kanunla 2/B taşınmazlarının satış bedeli taşınmazın rayiç bedelin %70’i olarak belirlendiğini belirterek, Peşin veya taksitle ödeme imkânı olduğu, Satış bedelinin tamamının peşin ödenmesi halinde satış bedelinden %20, en az yarısının peşin ödenmesi halinde satış bedelinden %10 indirim uygulanacağını, Taksitli ödemelerde bedelin;  % 10’u  peşin ödenecek, kalanı Belediye mücavir alan içinde 3 yıl içinde 6 eşit taksitle Belediye ve mücavir alan dışındaki yerlerde 4 yıl içinde 8 eşit taksitle faizsiz olarak ödenebileceği belirtildi.

Doğrudan satın alma hakkından yararlanacaklardan başvuru sırasında satış bedelinden mahsup edilmek üzere Belediye ve Mücavir alan içinde olan yerler için 2.000 TL, dışında olanlar için 1.000 TL. başvuru bedeli alınacağını. Bir kişinin birden fazla taşınmazın kullanıcısı olması halinde her bir taşınmaz için başvuru bedeli yatırılacak ve ayrı makbuz kesileceğini, bir taşınmazın birden fazla kullanıcısı bulunması halinde her kullanıcının ayrı ayrı başvuru bedeli yatırması gerektiği, İade edilecek taşınmazlar için yapılacak başvurularda, başvuru bedeli alınmayacağını, ayrıca haksahipliği listeleri Kaymakamlık, Mahalle Muhtarlıkları ve Kaymakamlık web sitesinde ilan edildiği belirtilmiştir dedi. Edremit Malmüdürü Abdullah Karadeniz; ilçemize bağlı diğer belde ve köylerde zaman zaman bilgilendirmelerde bulunacağım dedi.

Makale: Beytullah Yılmaz – Gsm: 0 544 864 95 26 – haber mail: korfezdepolitika@gmail.com Havran - Balıkesir

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2071
Toplam yorum
: 106
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 749
Kayıt tarihi
: 04.01.11
 
 

Beytullah Yılmaz 1977 Yılında Balıkesir ilinin Edremit ilçesinde doğdu.   İlyada fotogrametri Har..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster