Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mayıs '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
217
 

2B:Yasallaşmış fiili durum

2B:Yasallaşmış fiili durum
 

İşyerine toplu taşıma aracı ile gidiyorsunuz ve oturduğunuz yere en yakın durağı kullanıyorsunuz işe gitmek için. Yağmur yağmadığı günlerde sorun yok ama yağışlı günlerde durağın olduğu yerde bir karıştan fazla su birikiyor. Mecburen, aynı durağı kullanan herkes gibi, durağın 3-5 metre ötesinde bir yerde otobüsü bekliyorsunuz. Öyle ya, illa durakta bekleyeceğim diye çoraplarınızın ıslanacak hali yok ya!.

Bahçeli bir sitede oturuyorsunuz, sitenin bahçesi çok hoş, ağaçlar, çimler, çimlerin arasında bahçenin çeşitli yerlerine ulaşmanız için taş döşeme patika vari yollar, bu yollardan otoparka gideni biraz dolambaçlı. “Çimlere basmayınız” tabelasına rağmen, arabanıza ulaşmak için, herkes gibi, çimlere basarak kendinize yeni bir yol oluşturmuşsunuz. Öyle ya, arabanıza ulaşmak için niye fazladan yürüyesiniz ki!

Dükkânınızın önündeki cadde kenarında “10 dakikadan fazla park edilmez” uyarı levhasına karşın, her gün aracınızı oraya park ederek dükkânınızı açıyorsunuz, arabanız, akşam vakti dükkânınızı kapatana kadar aynı yerde. Öyle ya, yan taraftaki ücretli otoparka niye boşuna para veresiniz ki! Polis gelirse nasıl olsa tanıdık, yine bir çay ısmarlarsınız.

Köyde geçim derdi had safhada. Çocuklar da okul çağına geliyor. En iyisi şehre taşınmalı. Köyden daha önce o şehre gidenler anlatıyor, gecekondu yapıp başlarını sokmuşlar, elektrik-su dahi bağlatmışlar. İki briket, dört kiremit ben de aynı bölgeye bir gecekondu yapayım. Öyle ya ömür boyu kira mı verilir? Zaten bu bölgenin bir sahibi de yokmuş(!), hazine arazisi imiş. Belki gecekondu affı-maffı gelir yer sahibi de oluruz.

Oğlan askerde, dönünce evlenecek. Ona tarla-tokat lazım. Bizim bük mevkiindeki tarlayı çalılığa doğru 15-20 dönüm genişletsek, oğlan dönene kadar onun da ekecek bir yeri olur. Toprağı da güzel, taban, tepsi gibi düz mübarek yer. Azar azar açma yapsak kimsenin ruhu duymaz.

Yukarıdaki örnek olayların hepsi yaşamımızda karşılaştığımız veya bizzat yaşadığımız fiili durumlardır. Fiili durum; yasa, kural, inanç, gelenek, görenek, ahlaki değerler vs hilafına iş ve işlem yapmadır.

Belediye başkanından rica eder durağın yerini değiştirtebirsiniz. Böylece yeni durağınız yasallaşmış olur.

Apartman toplantısı yapar, gide-gele yol yaptığınız yere yeni bir patika yol yapmaya karar verirsiniz, yolunuz yasallaşmış olur. Artık oradan geçiyorsunuz diye kimse sizi kınamaz.

Bir kere kondurduktan sonra uzun yıllar o gecekonduda yaşarsınız, hatta ilaveler yaparsınız, daha sonra devlet ve dolayısı ile belediye “gecekondu dönüşüm projesi” hazırlar. Yeni daire/dairelerinize sahip olmak sureti ile gecekondunuz yasallaşmış olur.

Oğlan tarla sahibi olsun diye günlerce kazma-kürek sallayıp kök kazarak orman arazisinden kazandığınız(!) tarlaya gelince:

“Ormandan tarlaya dönüşüm projesi” hazırlasanız veya “herkese iki anahtar ve de bir tarla” ya da “onlar ne veriyorsa benden +5”deseniz bile olmaz, çünkü kapı gibi Anayasa var. Bu konuda daha zeki olmak, işi kitabına uydurmak lazım! Ama nasıl?

Bilim ve fen” ile. Evet, ancak Ispartalı Spartaküs’ün düşünebileceği ultra süper bir fikir.

Zaten kuruluş felsefemiz ne idi?: Sistemimiz, Aklın öncülüğü, bilimin aydınlığını temel alan bir uygar yaşam biçimi ile biçimlenmiş, akla ve bilim kurallarına göre kurumsallaşmış, dogmatizmin katı ve değişmez kalıpları yerine akla ve bilime dayanan değerlerle donatılmamış mıydı?

Yaz kızım!: 1961 Anayasasının 131 maddesi için değişiklik tasarısı; yıllardan 07/04/1970 ve kanun numarası 1254: <ı>“Anayasa’nın yürürlüğe girdiği tarihten önce bilim ve fen bakımından orman niteliğini tam olarak kaybetmiş olan tarla, bağ, meyvalık, zeytinlik gibi çeşitli tarım alanlarında veya hayvancılıkta kullanılmasında yarar bulunan topraklarla şehir, kasaba ve köy yapılarının toplu olarak bulunduğu yerler dışında orman sınırlarında hiçbir daraltma yapılamaz. Yanan ormanların yerinde yeni orman yetiştirilir ve bu yerlerde başka çeşit tarım ve hayvancılık yapılamaz.”

İşte fıkra gibi olan bu 1961 Anayasası fıkrası, fiilen tarla, bağ, meyvelik, zeytinlik<ı> haline getirilmiş ormanların yasal olarak tanınmasının temelini oluşturmuştur. Bu işlem sırasında hükümet kimdir dersiniz? 3. Demirel hükümeti olarak, Adalet Partisi genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demirel. Kurtardın bizi Baba!

Yıl 2008. Baba, bizi yine kurtarsana ocağına düştük. Dön Baba dön! Eskiden kazma-kürekle yapıyorduk, şimdilerde kepçe-dozer. Emekler boşa gitmesin dön, ne olur dön!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 38
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 482
Kayıt tarihi
: 01.05.07
 
 

Orman mühendisiyim. 1992 yılından beri orman kadastro işinde çalışmaktayım. Amacım insanları orman k..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster