Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Eylül '15

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
319
 

3 +1 maddede sebep ve sonuçları ile Fenerbahçe - Molde faciası - 17.09.2015

3 +1 maddede sebep ve sonuçları ile Fenerbahçe - Molde faciası - 17.09.2015
 

Perreira'nın Yanlışları Takıma Bir Maçtan Fazlasını Kaybettirdi.


Fenerbahçe bu akşam Molde gibi her ne kadar uluslararası arenada hiçbiretkinliği ve tanınmışlığı olmayan bir rakibe karşı oynuyor olsa da, fizik gücü yüksek ve takım oyunu oynayan bir rakibe karşı oynayacağının farkındaydı.  İşte bu yüzden Perreria; kendisinden beklenmeyen bir dizi hatalarla sahaya çıkarttığı takımın yenilmesine mani olamadı.

Fenerbahçe'nin eksikleri neydi? Perreria hangi hataları yaptı? Bence 3+1 maddede yenilginin sebep ve sonuçları:

 

1 - Fenerbahçe'nin en büyük eksiği halen takım oyununu oturtamamasıydı. Perreria rakibe atak üstünlüğü vermemek için bu eksikliği göz önüne alarak 4-5-1 düzeniyle sahaya çıktı. Peki bu doğru bir hamle miydi? Maalesef futbol mantalitesi açısından kalabalık orta saha iyi bir çözüm gibi görünse de futbolcu seçimi ve atak organizasyonlarını görünce, mental olarak doğru gibi görünen bu hamle, bir dizi hatayı beraberinde getirdi ve takımın yenilmesine zemin hazırladı.

Öncelikle, 4-5-1'in ileri ucunda kullanılan Robin Van Persie, hala hazır değil. Hatta onun hazır olmadığı ve en az 1, 1

5 aylık süreye ihtiyacı olduğu, her oyuna girdiği maçta zaten kendini belli ediyordu. Fizik gücüne dayalı futbol oynayan Norveç ekibine karşı, vPersie'nin kalabalık savunma içerisinde tek başına ayakta kalmasını beklemek hayalcilik olurdu, nitekim de böyle oldu. 

vPersie'nin 69. dakikada ıslıklarla sahayı terk etmesinin sebebi Perreria'dır.

Ne yapmalıydı Fenerbahçe? İleride olması gerektiği gibi çift forvet (Fernandao - vPersie) olarak çıkmış olsalar, ön direk - arka direk paylaşımı yapacak olan ileri uç sayesinde, tüm defansın rVPersie'nin başına üşüşmesi, her topu aldığında 3 Norveçli tarafından etrafının sarılmasının önüne geçmiş olacaktı Perreria efendi.

 

2- Normalde kanatlardan çizgiye inmeye çalışan, kanat ortaları ile gol bulmaya çalışan Fenerbahçe Molde maçında yeterli gol pozisyonuna ulaşamadı, hatta gollük orta sayısı beklenenin çok çok altında kaldı. Bunun sebebi, orta alan paylaşımının hatalı olmasıydı. Şener'in önünde kim oynuyordu? Caner'in önünde kim oynuyordu? Kanat oyuncularının, önlerindeki elemanların sürekli yer değiştirerek dikine ara paslarla ceza alanına girmek isterken, rakip kalabalık savunmaya adeta duvara toslarcasına top kaybı yaşadığı için, maç boyu çizgiye inmede zorlandı. Bunun en temel sebebi, 1. maddede belirttiğim gibi rVPersie'nin tek forvet oynamasıydı. O tek forvet oynayınca mecburen rakip ceza alanından geriye çıkıp boşa kaçmak istiyor, orta alana geliyordu. Diğer Fenerbahçe'li oyuncular da zaten orta alanda, ceza alanı dışında kalınca, hepsi bir arada sıkışıp kalıyor ve Molde'nin istediği gibi Fenerbahçe'ye pozisyon vermeden dakikalar geçip gidiyordu. 

 

3-   Geriden atılan uzun toplarla rakip ceza sahasında gol pozisyonu yakalayan Fenerbahçe neden başarılı olamadı? Zaten tek atılan gol böyle bir uzun topla geldi. Bu pozisyonun haricinde vPersie'nin ofsayt gerekçesiyle kesilen bir pozisyonu daha var. Ancak, bu ortalar da beklendiği gibi gelmedi. Bunun sebebi, yine orta alanın beklenenden kalabalık tutulması ve bu kadar kalabalık orta sahanın yakar top oynarcasına pas yapması oldu. Hızlı, ani çıkışlar yapan bir Fenerbahçe izleyemedik. Fenerbahçe 3-4 top yapana kadar rakip zaten geriye koşup pozisyon aldı bile. 2. maddede belirttiğim ceza alanı önündeki etkisiz bölümde yoğunlaşan oyuncular, ceza alanına giremeden kaldılar. Ayrıca yine 1. maddede belirttiğim sebepten ötürü,  ileride topu tutup asist yapacak,  geriden hızlı çıkış yapacak elemana topu servis edecek bir yapı oturtamadı

 

Ve gelelim +1 maddeye… Gol pozisyonu üretmekte zorlanan, gol atamayan Fenerbahçe'nin moralinin düşmesi, rakibe daha çok gol pozisyonu vermesi, saha kenarından moral motivasyon desteğini de alamadığını da gösterir. Futbolcu, maç başında kazanma hırsına sahip olduğu gibi, maçın son dakikasında bile bu hırsını muhafaza etmeli. Hakem düdüğü gelmeden, nasıl lig maçında takım asılıyor ise, bu maçta da hırsını sahada olumlu olarak görmeliydik. Eğer görmüyorsak, sahadaki oyuncu da bu oyunla rakibi yenemeyeceğine inanıyor demektir! Taktik, teknik hatalar her teknik direktör yapar ama futbolcu kulübeye inancını kaybederse, benim tanıdığım Aziz Başkan bu direktörü gönderir.

Bu arada en çok neyi merak ediyorum biliyor musunuz? Perreria maç sırasında, elindeki küçücük kağıda hangi notları alıyordu?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aziz Yıldırım'ı kim gönderecek?Bu işlerin 1.suçlusu Aziz Yıldırımdır.Aziz Yıldırım çok sıfırlı Transfer politikasını başarı olarak gördüğü sürece başarı gelmez...

mehmet binlik 
 18.09.2015 12:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 6168
Kayıt tarihi
: 05.05.13
 
 

Eski Bankaci, Sistem Analist, Proje Yöneticisi ve Scrum Master ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster