Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Kasım '06

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1896
 

3. Dünya Savaşı çıkacak mı?

Amerika Merkez Kuvvetleri Komutanı Orgeneral John Abizaid, dün Harvard Üniversitesi’ nde yaptığı konuşmada, ABD’ nin aşırı islamcılığa karşı direnmesi gerektiğini, tersi durumda Üçüncü Dünya Savaşı’ yla karşı karşıya kalınacağını söylemiş.

http://www.voanews.com/turkish/2006-11-18-voa4.cfm

Abizaid, şu andaki İslam’ ın konumunu 1930’ lardaki faşizmin yayılışına benzetmiş. Tabii ki yanılmış.

İtalya ve Almanya, o tarihlerde G-10 içinde yer alıp, başaltından başa güreşmek için, emperyalistçilik oynuyorlardı, çünkü sömürgecilik döneminin talanını, en geç birleşen ülkeler olarak kaçırmışlardı.

İslam’ ın ekonomik kavgası yok. Tam tersine, asıl Arap ülkeleri olmak üzere, sömürülmeye ses çıkarmayıp, konuyu ideoloji / maneviyat düzeyinde ele alıyorlar.

Ayrımlara devam: O zaman saldıran da saldırılan da, hem Avrupalı idi, hem de Hristiyan. İslam ise, Afrika ve Asya’da yaygın. AB ve ABD Asya’da hiçbirşey yapamaz. Avrupa’da ise İslam azınlık konumunda. Bu, eski literatürde topyekun savaş olarak bilinen kavramı, bugünlerde sivil savaş, yani asker olmayanların savaşı durumuna çevirdi. Bu durumda bir tek AB’nin sorun çıkarması gerekli ama onlar da korkudan seslerini çıkarmıyorlar ya da her zamanki boşvercilikleriyle, kötü sonu ertelemeye çabalıyorlar. ABD’de ise sorun İslam, yani dinsel azınlık değil, ırksal azınlıklar. İronik biçimde azınlıklar, Asyatik, Hispanik ve Afro olmak üzere, kendi içinde makro bölümlere sahip ve bunlar da kendi aralarında birbirlerine karşı da ırkçılık yapıyorlar. Böylelikle, beyazlara karşı mücadele enerjileri tükeniyor.

Asıl sorun, İslam sorununu ABD’nin kendi yaratmış olmasında yatıyor. Köktendinci terörün kökü olan Suudi Arabistan’ı ve Afganistan’ı bu hale ABD getirdi. Dolayısıyla bu güçler, ABD’yi nasıl yeneceklerini de biliyorlar. Hani, eski takımına karşı bir takıma transfer olup, onu yenen antrenörler olur ya, onun gibi.

Abizaid, Amerika’nın Irak Savaşını kaybettiği savına karşı çıkıyor ve savaşa desteğin azalmasından basını sorumlu tutuyormuş. Bu tutum, onu şahin olmaktan çıkarır, akbaba yapar. Ancak, onun dönemi de geçti, şimdi geçici olarak güvercinlik moda.

Yani:

Üçüncü Dünya Savaşı çıkacaksa, bunu ABD çıkaracak, İslam değil.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2216
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 510
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster