Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Eylül '13

 
Kategori
Audio / Video
Okunma Sayısı
1497
 

3 boyutlu televizyonlar

3 boyutlu televizyonlar
 

ev sinemaları ve büyük ekran tv ler yaygınlaşıyor.


2006 yılından beri HD televizyon, uydu alıcı, dvd ve bluray teknolojilerini takip ediyorum.

2008 Yılında Hd televizyonlar hakkında uzun bir yazı yazarak bu teknolojinin gümbür gümbür geldiğini ve gelecekte görüntü teknolojisinin tamamen HD ye döneceğinin müjdesini vermiştim.

Bu arenada yenilikler o kadar hızlı ki üretici firmalar pastadan büyük payı almak için zamana karşı yarışıyorlar ve bu nedenle bazen yanlış üretimler bile yapıyorlar.

 Bu durum, çok araştırmayan, çok irdelemeyen tüketicilerin zarar görmesine neden oluyor. Aldığı cihaz bazen bir yılda eski veya tercih edilmeyen bir teknolojiye dönüşüyor.

Maalesef 3D tv teknolojisi tam da böyle bir kararsızlık dönemi yaşıyor. Üretici firmalar belli standartlarda henüz anlaşmış değiller.

Bu yazının bir amacı da çok fazla teknik detaya girmeden insanları bu konuda biraz bilgilendirmek ve kararlarını doğru vermelerine yardımcı olmak veya ortadaki toz, duman kalkıncaya kadar biraz beklemelerini salık vermek.

3D TV LERDE 1. TERCİH NEDENİ HANGİ 3D GÖZLÜĞÜN KULLANILACAĞI OLMALIDIR

Tercih nedenlerinin başında kullanılacak 3D gözlüğün cinsi yani SG (shutter glassses) veya FPR ( film type pattern retader) gözlüklerden hangisinin satın alınacak 3D televizyonla uyumlu olduğu gelmektedir.

 Bazı televizyon markaları SG gözlüğü tercih ederek hareket alanlarını kısıtlamışlardır. Bu gözlükler pille çalıştığı, ağır olduğu, ancak ekran karşısında sabit bir konumda oturmayı gerektirdiği, seyir açısının darlığı, yarım saati geçen seyirlerde göz yorgunluğu, mide bulantısı yaptığı, çok pahalı olduğu (150-250tl ) için maalesef gelecekleri parlak değildir. Ayrıca alınan gözlüğün bir sonraki teknoloji ile veya bir başka marka ile uyumlu olup olmayacağı da kesin değildir.

Oysa FPR gözlükler son derece hafiftir (16 gram) , ucuz (15-25 tl) ve saatlerce kullanıldığında bile rahatsızlık vermezler.

 Bu gözlükle uyumlu bütün tv ve monitörlerde , bilgisayar, tablet pc ler hatta cep telefonlarında bile kullanılabilir. Kolaylıkla edinilebilir. Pil, elektronik devre vs ihtiva etmediğinden kolay temizlenir, yıkanabilir. Bolca bulundurularak kalabalık bir izleyici kitlesi ile 3d tv izlenebilir. TV karşısında sabit bir konum gerektirmediği gibi kafa hareketlerinden etkilenmez. Görüntünün üst üste binmesi veya kaykılması olmaz.

Eğer 3d tv de bir gözlük kullanma zorunluluğu varsa FPR 3D gözlük tercih edilmelidir. Pasif gözlük de denilen bu tür gözlüklerin 3D görüntüyü algılamaları camlarının sirküler polarizasyon yapma yeteneğine dayanır. Yani camları güneş gözlüklerinde olduğu gibi polarizedir. Aktif (SG) gözlüğün aksine 3D televizyonla elektronik senkronizasyon gerektirmez.

Analog teknoloji ürünü Mavi, kırmızı renkli gözlükle 3D izlenen tv ler artık iyice terk edildiği için bunlar hakkında fazla detaya girmeye gerek yoktur. Çünkü amacımız yeni 3D TV alacaklara bir öneri de bulunmak ise geleceği olan teknolojilerden bahsetmek daha yerinde olacaktır.

3D FUL HD TELEVİZYONDA HENÜZ STANDARTLAR OLUŞMADI.

BİRAZ BEKLEMEKLE KARŞIMIZA YENİ SEÇENEKLER ÇIKABİLİR

Örneğin geleceğin en önemli gelişmelerinden biri gözlüksüz izlenebilen 3D TV teknolojisidir. Toshiba’nın 2012 yılının son çeyreğinde satışa sunmayı düşündüğü bu teknoloji şimdiden diğer 3D tv lerin fiyatlarını ucuzlatmasına neden olmuştur. Gerçi bu teknoloji başlangıçta biraz pahalı olacaktır ama tv piyasasındaki korkunç rekabet kısa sürede onu da ucuzlatacaktır.

Çünkü yeni nesil 3D televizyonlar konusunda Samsung, LG, Philips den sonra Sharp’ı ve güçlerini birleştirerek uzun hatalar zincirinden kurtulmak isteyen Sony-Panasonic ortaklığını da harekete geçirmiştir.

 Sony’nin plazma tv üretiminden vazgeçmesi plazma tv lerin de gelecekte yarış dışı kalacağının bir göstergesi gibidir.

Özellikle Sharp yeni satışa sunduğu 80 inç ve quatrron teknolojisi ile ( rgb yerine rgby renklendirme) yani 4. renk olarak sarı rengi de ilave ederek netliği artırdığını iddia etmektedir.

3D ye ilave olarak, özellikle büyük ekranlı tv ler için geliştirilen bir de 4K yani 4 kat pikselli (3840x 2160 quad full high definition) tv ler yola çıkmıştır. Bu teknoloji nin kullanımı henüz çok sınırlıdır. Çünkü günümüzdeki bluray ler ( 1920x1080p) ve de tv yayınları ( 1280x720p) bu piksellere ulaşmaktan çok uzaktır.

 Ancak bu tv ler gelen düşük pikselli görüntüleri upscale edebilmektedir. Bazı uzmanlar upscale in renklerin doğallığını azalttığını, hatta biraz photoshop etkisi yarattığını söylemektedirler. Tabii sıradan izleyicilerin bu farkları algılaması uzmanlar gibi olmayacak belki de bundan hoşnut bile olacaklardır.

Keza yeni nesil 3D TV lerde resim yenileme hızlarının 120 hertz den 240 hertze, 400 ve hatta 800 hertze çıkması , kontrast oranlarının led aydınlatma ile birlikte 10 milyonda bir seviyesine inmesi beklenen gelişmelerdendir.

2-4 mili saniye aralığındaki tepkime süresi (response time) şimdilik yeterli görülmekle beraber bu değerler de zamanla değişebilir.

3D PLAZMA FULL HD TV LERİN GELECEĞİ

Plazma tv ler tepkime süresi, siyah kontrast değerleri, görüntü doğallığı gibi konularda hala üstünlüğünü sürdürmektedir. Fakat ekran parlaması LCD tv lerden %30 daha fazladır. Plazma tv ler yüksek enerji tüketimine, ağırlığa, ekran parlamasına, zamanla ekran aydınlığının azalmasına, lcd ve led tv lere kıyasla daha kısa olan kullanma süresine bir çözüm getirebilirse gelecek yıllarda da bunları tercih eden tüketiciler bulabilir. Çünkü bazı tüketiciler alıştıkları görüntü teknolojisini değiştirmekte çok istekli değildir. Örneğin ABD de küçümsenmeyecek oranda büyük ekran plazma ve DLP TV kullanan tüketiciler vardır.

DLP TV nin tercih nedenlerinin başında ekran büyüklüğü ( genellikle 70-80-90 inç civarında) ve fiyatının panel televizyonlardan 2-3 kat daha ucuz olması gelmektedir.

GELECEK LED FULL HD TV LERİN

LED TV ler rakipleriyle kıyaslandığında artıları eksilerinden fazladır. Bu sonuçların elde edilmesinde led arka aydınlatmasının (led back light) etkisi çok büyüktür. LED ( light eimitting diode) öyle bir ışık kaynağıdır ki girdiği her ürüne büyük artı değerler kazandırmaktadır. Led aydınlatmanın televizyonlarda kullanılmasıyla elektrik sarfiyatı birkaç kat azalmış, ömrü birkaç kat uzamış ( 100 000 saate yaklaşmış), kalınlığı ve ağırlığı birkaç kat azalmıştır.

Keza yaydığı ısı yok denecek kadar azdır.

Çünkü gelen enerjinin % 80-90 lık kısmını ışığa dönüştürür. Yaydığı ışığın gelen görüntüye göre ayarlanabilmesi (dimm lenmesi) ekranın siyah kontrast seviyesini yükseltir. Işık kaynağı 110 santigrad derecede aktif hale gelir, bekleme gerektirmez. Floresan (ccfl ) tüpler 1100 santiğrad derecede aktif hale gelir ve beklemek gerekir.

Aslında LED TV lerde ve LCD tv lerde likit kristal ekran (LCD = liquid crystal display) kullanılır. Aralarındaki en önemli fark ekranın niteliği değil, kullanılan ışık kaynağıdır. LCD TV lerde ekranın ışık kaynağı ince çubuk floresan (CCFL=cold cathode fluorescent lamp) lambalardır. Bu lambaların ömürleri 30 000 saat civarındadır.

Floresan lambaların görüntünün karanlık yerlerinde bile sürekli aynı parlaklıkta yanar durumda kalmaları siyah kontrast değerlerini azaltma nedenidir. Oysa LED TV lerde karanlık sahnelerde aydınlatmanın azaltılması (dimm lenmesi) mümkündür.

Şimdi ki bazı büyük ekran LED televizyonların ( 80 inç) backlite dışında, kenar aydınlatmalarında ( alt,üst- sağ,sol) hala floresan lambalar kullanılmaktadır.

Yaşamımızı kökten değiştirecek güçteki bir bilimsel mucize olan led aydınlatmalı ürünler özellikle ısı yaymadıkları, fazla enerji harcamadıkları, kolay kırılıp, dökülmedikleri ve çok uzun ömürlü oldukları için daha yıllarca insanlığa fayda sağlamaya devam edecektir.

Eğer 3d tv alınacaksa bunun mutlaka Led ışık kaynağı olanı yani 3D LED TV olması kesinlikle yanlış bir tercih olmaz. Yukarıda altını çizerek değindiğimiz gibi Led hangi ürününün bünyesine girerse onu değerlendirir. Zamanla piyasada CTR ( cathode ray tube) , plazma ve LCD tvler LED tv nin sunduğu avantajlar yanında zayıf kalacaklar, harcadıkları enerji, kısa ömürleri, ağırlıkları, kalınlıkları, yetersizlikleri daha çok göze batmaya başlayacak, piyasadaki rekabet kızıştıkça daha da ucuzlayacaklar hatta bazıları tamamen terk edileceklerdir.

Şu anda bazı üretici firmalarda LCD ve PLAZMA tv stoklarından bir an önce kurtulma telaşı başlamıştır. Elektronik marketler bu ürünlerde fiyat indirerek bile tüketiciyi ikna etmekte zorlanmaktadır.

Geleceği iyi gören yatırımcıların içinde LED olan her şeye yatırım yapmalarında hiçbir sakınca yoktur. LED aydınlatma ürünleri , led tv ler, led lambalar, led ekranlar, led tasarım ürünleri, led reklam panoları daha aklımıza gelmeyen niceleri akıllı yatırımlardır.

OLED TV LER GELİYOR MU ?

Bir silikon polimeri olan OLED tv ekranlarının bazı dezavantajlarından dolayı kısa sürede büyük ekran (55 inç ve üzeri) led tv lerin yerini alması zordur. Çünkü ultraviyole, su gibi dış etkilere karşı çok hassastırlar. Renklerinin zamanla bozulması ,ekranın gündüz,açık havada (out door) çok yansıması gibi handikapları vardır. Ancak esneklikleri ,olağanüstü incelikleri, hafiflikleri nedeniyle küçük ekranlı monitörler, bilgisayarlar ve tablet pc ler ve cep telefonları için ideal olabilirler.

Büyük miktarlarda ve büyük ölçülerde ( 46 inç 55 inç vs) üretimi engelleyecek hammadde sıkıntıları ve üretim zorlukları vardır. Şimdilik pahalı bir teknolojidir.

SMART TV LER

3D Televizyona ilave edilen bilgisayar ve akıllı telefon, uydu alıcı özelliklerinin hepsi fiyatı biraz yükseltse de çok fonksiyonluluğa ( multi function ) alışmış günümüz tüketicisinin en büyük arzularından biri mümkün olan her özelliğin ( all in one) bir cihazda olmasıdır.

Nedenlerden biri yeni şeyler öğrenme, kullanmayı becerebilme dürtüsüdür. Yeni çıkan bir sanal oyunu oynayabilmek gibi bir başarma arzusudur. Bazı tüketiciler bunları becerebildikçe kendine güveni artmakta daha da yeteneklisinin, daha donanımlısının arayışına girmektedir.

Bir zamanlar ayarını bozarız diye elimize almaktan çekindiğimiz uzaktan kumandaları artık 3 yaşındaki çocuklar bile kullanabilmektedir.

Tüketici elektronik eşyalardaki eski korkularını yenmeye başlamıştır. 70 li,80 li, 90 lı yaşlarındaki büyüklerimiz bile tv kumandasını elinden düşürmüyor. Hangi saatte, hangi kanalda, hangi programın başlayacağını biliyorlar.

Dolayısıyla smart tv lerin artıları bizi ürkütmediği gibi aksine onları deneme arzusu duyuyoruz. Üstelik günden güne tv ler bilgisayara, bilgisayarlar cep telefonuna dönüşüyor. Öyle bir zaman geliyor ki bütün bunlar tek bir cihazda birleşiyor. İşte bu cihazın adı smart tv dir. İstediğimiz dijital cihazı kablosuz veya kablolu olarak ona bağlayabiliriz. Taşınabilir hard diskimizi, djital kameramızı, cep telefonumuzu, uydu alıcımızı, dijital amfi mizi, tablet pc mizi vs. Bütün ses ve görüntü cihazlarımızı bir birine entegre edebilir, oturduğumuz yerden hepsini kablosuz kumanda edebiliriz.

BÜYÜK EKRAN 3D DLP FULL HD TV LER

Evimizde kurduğumuz ses ve görüntü sistemleri bizi çok cezp etmeye ,daha iyisini, daha büyüğünü, daha donanımlısını satın almaya yöneltmeye başlamıştır. Örneğin şu anda ABD de büyük ekran tv çılgınlığı yaşanmaktadır.

Bu alanda büyük bir Pazar olduğunu keşfeden Japonlar ve Koreliler peş peşe onların büyük ekran beklentilerine cevap vermeye çalışmaktadır. Artık dijital görüntü teknolojilerine meraklı Amerikalıları 55 inç , 60 inç tv tatmin etmemektedir.

Sharp 80 inç 3d led tv ile, Mitsubishi 83 inç lazervue ve 92 inçlik 3d rear projeksiyon DLP tv lerle(digital light processing) beklentiye cevap vermeye çalışmaktadır.

Bu kadar büyük ekran bir HD televizyon , güzel bir manzaraya bakan panoramik pencerenin kanatlarını sonuna kadar açarak dışarıya bakıyormuş hissi verebilir.

Yapılan bir araştırma sonucuna göre de insanlar ekrandaki insan görüntülerinin yakın plan çekimlerinde boyutlarının bire bir, yani normal insan boyutlarında olmasının gerçeklik duygusunu artırdığını belirtmişlerdir. Bu da ancak 65 inç üzeri tv lerde mümkündür.

DLP televizyonların tercih edilmesinin en önemli nedeni ekran büyüklükleri, görüntü kalitesinin doğallığı ve mükemmelliği, iyi kontrast seviyeleri ve aynı büyüklükteki bir panel televizyondan nerdeyse 2-3 kat daha ucuz olmasıdır.

Texas instrument’in geliştirdiği DLP tv teknolojisi ağırlığı, hantallığı ve depolama zorlukları yüzünden Avrupa’da pek ilgi görmemiştir.

DLP daha çok projeksiyonlarda tercih edilen bir teknoloji olup, 3000 saatle sınırlı lamba ömrü başka bir dezavantajıdır. Her ne kadar lambası defalarca ( 200 -300 tl ye) değiştirilebilse de bazı insanların gözünde büyümektedir.

EV SİNEMALARI ( HOME CINEMA, CINEMA ROOM )

Özellikle ABD ‘de DLP TV ler henüz talep görmeye devam etmektedir ancak büyük ekran LED tv lerin fiyatları ucuzladığında şansları iyice azalacaktır.

DLP televizyonların Avrupa’da tercih edilmemesinin bir nedeni de geniş bir salonda izlenebilme zorunluluğudur. 90 İnç büyüklüğünde bir televizyonun ideal izleme mesafesi 5-6 metre civarındadır. Bu türler için ya geniş bir salon ya da özel olarak dizayn edilmiş ev sinema odalarına (cinema room) ihtiyaç vardır.

ABD de bu tür odaların düzenlenmesi ,dekorasyonu profesyonel bir sektörün doğmasına neden olmuş, aynı odaya bir de perdeli projeksiyon yerleştirilerek bu sisteme uygun 5+1 ,7+1 veya 2,hatta 9+2 ses sistemi ilave edilmesi cazibesini artırmıştır. Bu görünümüyle bir dönemin cep sineması niteliğine bürünmüştür. Gelecekte bu sistemin bütün Dünya’da yaygınlaşma ihtimali vardır.

Zira tv lerde her geçen yıl büyüyen ekran genişlikleri, özellikle görüntü teknolojisi hayranlarını dört dörtlük ev sinemasına özendirmektedir. Hatta bazıları bu konuda işin uzmanlarıyla yarışacak kadar bilgi ve deneyime sahiptir.

Öyle ki sistemin kurulmasında kullanılan speaker kabloları bile çok yüksek fiyatlarına rağmen alıcı bulabilmektedir. Çünkü böyle yüksek performanslı ürünlerde bütün detaylar önemlidir.

Bazı insanların en büyük hobilerinden biri evini tam bir görüntü ve ses teknolojisi üssüne dönüştürmektir. Onların en büyük arzusu hem görüntünün hem sesin en üst sınırlarına ulaşma isteğidir. Ayrıca böyle meraklıların varlığı bu tür üretimi yapan firmaları daha da iyisini yapmaya motive etmektedir. Teknoloji biraz da böyle insanlar çoğaldıkça gelişir.

Kaldı ki bir çoğumuz gelişen bu teknolojiler sayesinde her geçen gün tv, bilgisayar, ekran karşısında daha uzun saatler geçirmekte, gidemediğimiz, göremediğimiz,gezemediğimiz yerleri HD televizyonlarımızdan izlemekte, Dünya’da olup bitenleri tv den öğrenmekteyiz.

Sanat olaylarını, konserleri, spor karşılaşmalarını, festivalleri, karnavalları, doğa belgesellerini, bilimsel gelişmeleri bir yandan çayımızı, kahvemizi , içerken televizyonlarımızdan izliyoruz.

Bazılarımız günde 3-5 saatini, özellikle yaşlılarımız 7-8 saatini tv karşısında geçiriyor. Dolayısıyla böyle bir alışkanlığı edinmiş insanların televizyonlarını önemsemeleri ve beklentilerini yükseltmeleri gayet anlaşılabilir, normal bir gelişmedir.

İyi seyirler.

RIFAT KAYIN 21-05 2012
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2506
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

Eczacı, Optisyen Fizik, özellikle optik fizik konusuna ve genel olarak görüntü ve ses teknolo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster