Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Temmuz '20

 
Kategori
Bilişim
Okunma Sayısı
110
 

3 Dijital Adıma Dikkat

Global dünyada bilgisayar teknolojilerini kullanmak kaçınılmaz hale gelmiştir. Kuşkusuz bilgisayar teknolojilerinde en çok yararlanılan alanlardan biri de internet ağıdır. Dünyada internet, bilgi alışverişinden sosyal medya ağını kullanmaya kadar çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Gelişen teknolojiyle beraber bilgisayar hakkında genel bilgiye sahip olmak yetmemekte; sosyal medya, e-bankacılık, e-ticaret gibi alanlarda da bilgi sahibi olmamız gerekmektedir. İnternet ortamını gerçek hayata benzetirsek, ağa bağlandığımızda yararlı bilgiler öğrenmek, farklı projeler tasarlamak gibi güzellikler kadar bilgilerimizin ele geçirilmesi (hacklenmesi), yanlış bilgiye ulaşmak gibi tehlikeler de bizleri beklemektedir. Şimdi gelin, alabileceğimiz önlemleri kısa kısa ele alalım.
 
1. ADIM: SOSYAL MEDYA OKURYAZARI OLUN
Günümüzde sosyal medya hayatımızda önemli bir yeri kapsamaktadır. Buna internet haberciliğini de dahil edebiliriz. Nitekim bazı haber sitelerinin amacı bizlerinin amacı ilgi çekici başlıklarla daha fazla tık almaktır. Sosyal medyaya ait görsellerde, haberlerde sadece başlıkla veya tek bir siteden edindiğiniz bilgiyle kararınızı vermeyin. Tek bir kaynaktan değil farklı kaynaklardan bilgiyi doğruladıktan sonra doğru içeriğe ulaşabilirsiniz. Özellikle www.teyit.org sitesi bu konuda size yardımcı olabilir.
 
2. ADIM: SİBER GÜVENLİĞİNİZE DİKKAT EDİN
Özellikle fishing (oltalama) dediğimiz olaya dikkat edin. Yani bazı siteler (özellikle banka işlemleri) gireceğiniz sitenin aynısı yapıp bilgilerinizi ele geçirebilir bundan dolayı her girdiğiniz siteye güvenmeyin. Özellikle web sitesinin adres çubuğuna dikkat edin. http kısmından sonra “S” harfinin olduğundan emin olun. “Secure = Güvenli” kelimesinin kısaltması olan “s” harfinin http kısmında yer almaması halinde, ilgili site ile hiçbir suretle işlem yapmayın. Ayrıca şifre konusunda da dikkatli olun. Şifrelerinizde iki aşamalı doğrulama sistemini kullanma, güçlü şifreler oluşturma, şifrelerimizi en az haftada bir değiştirmek sizin güvenliğinizi sağlayacaktır.
 
3. ADIM: SİTE/PROGRAM GÜVENİLİRLİĞİNE DİKKAT EDİN
Bir siteye girerken veya program yüklerken iki defa düşünün: "Site veya program, size güvenilir geliyor mu, sizden ne gibi bilgiler istiyor, sizden istediği izinler ne?" Tüm bunları düşündükten sonra programı yükleyin veya gerekli izinleri verin. Diğer türlü tüm bilgileriniz sizin izninizle kopyalanabilir. Güvenilir bir antivirüs programı yüklemekte işinizi kolaylaştırabilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 142
Kayıt tarihi
: 02.06.15
 
 

8 Ağustos 1993 yılında Denizli'de dünyaya geldim. İlkokulu Raşit Özkardeş İlköğretim Okulu, ortao..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster