Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Eylül '10

 
Kategori
Spor
Okunma Sayısı
1832
 

30 Ağustos 2010 Çanakkale Boğazı'nı yüzerek geçme yarışı tamamalandı

30 Ağustos 2010 Çanakkale Boğazı'nı yüzerek geçme yarışı tamamalandı
 

Göztepe Triatlon takımı arkadaşlarımla yarışma öncesi


Geçtiğimiz 30 Ağustos pazartesi günü Çanakkale Rotary Kulübü tarafından bu yıl 24. üncü kez gerçekleştirilen Çanakkale Boğazını Yüzerek Geçme yarışması gerçekleştirildi.

Yarışmadan bir gün önce 29 Ağustos günü Çanakkale’ye gelen takım ve bireysel sporcular aynı gün 18 Mart Üniversitesinde yarışma hakkında verilen bilgilendirme toplantısından sonra akşam geleneksel hale gelen Truva Otel’deki makarna partisinde buluşturlar ve yarışma öncesi kaynaştılar.

Bu yıl, yerli yabancı toplam katılımcı sayısının 463’ü bulduğu organizasyonda, yurtdışından 203 sporcu kayıt yaptırıp yarışmaya katılırken, yurtiçinden de 260 sporcu katıldı. Bu yıl katılımcılar arasında gerek amatör gerek profesyonel yüzücü, triatlet, ve her yaş gurubundan bay bayan katılımcı sayısı rekor düzeye ulaştı. Yurtdışından birçok katılımcının geldiği organizasyona, Avusturalya, İngiltere, Yeni Zelanda, Liberya, Hollanda, İrlanda, Rusya gibi ülkelerden çok sayıda katılımcının gelmesi çok sevindiriciydi.

Kendisine daha önce Meis-Kaş ve İstanbul Boğazı Yüzme maratonlarında görmeye alıştığımız Savaş Karakaş’a Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışın’da da rastladık. Yapmış olduğumuz kısa söyleşide; Çanakkale Boğazını Yüzme Yarışına yine aynı sebeple geldiğini, Dolphinarium’larda esir tutulan yunuslar için yüzeceğini ve 25 Ekim’de bu 3 yarışmayı bir belgesel halinde İZ tv’de yayınlayacağını öğrendik.

30 Ağustos sabahı 09:30 yarışma kayıtlarının tamamlanması için Deniz Kuvvetlerinin Çimenlik Kalesi üssünde toplanan katılımcılar, bone ve sayısal kayıt yapan cipli numaralı bilekliklerini aldıktan sonra saat 11:45’de topluca arabalı vapura binilerek Eceabat’a geçildi.

Bu yıl katılımcı sayısının yüksek olması sebebiyle, yarışma startı, saat 13:00’de önce yabancı ve ardından Türk sporcular olmak kaydıyla 2 ayrı grup olarak 10 dakika arayla verildi.

29 Ağustos günü hava ve deniz şartlarının çok dingin olması sporcuları sevindirirken diğer yandan fırtına öncesi dinginliğin yaşandığı, 30 Ağustos sabahı kuzeyden esen sert rüzgarlarla ortaya çıktı. Sabah başlayan rüzgar ve beraberindeki dalga, boğazdaki akıntı hızının gittikçe artmasına sebep oldu. Yarışma başladıktan sonra teknelerden alınan bilgileye göre GPS cihazı ölçümüne göre akıntı hızı yaklaşık 9 km/s buldu. Dalga ve akıntı hızının yüksek olması birçok yarışmacıyı ürkütürken henüz startta suya girmekten vazgeçen 10 kişilik yabancı sporcu grubu havlu attı.

İlerleyen dakikalarla beraber, artan rüzgar ve akıntı, toplam katılımcı sayısının neredeyse yarısı olan 210 tecrübeli tecrübesiz yarışmacının finişi kaçırmasına sebep olarak böylesine güzel bir organizasyonda beklenmeyen bir sonuç olarak kayıtlara geçti.

Hava ve deniz muhalefetine rağmen finişe başarı ile ulaşmayı başaran Genel Klasmanda ilk 3 şu şekilde sıralandı.

1. BERKAY POLAT- TUR- 00:39:46
2. DON ROLAND- AUS- 00:44:32
3. JACK KINGSLEY- AUS 0:44:35

Bu yıl da böylesine güzel ve örnek bir organizasyona imza atan Rotary Kulübü, Çanakkale Belediyesi, Deniz Kuvvetlerimiz ile destek veren tüm özel ve tüzel kişiliklere sporun gelişmesi adına katkıda bulundukları için tüm sporcular adına yürekten teşekkürü borç biliyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

2007'de benim katıldığım yarışta organizasyon kadar, hava koşulları da kötüydü!...Müthiş bir lodosda,yüksek dalgaları kıra kıra kıra yarıştık...Boğaziçi yarışında da o yıl çok şiddetli bir poyraz vardı!...Orda zorlandığım için bu kez burda sağ bacaktan kram yokladı!...hiç unutmama, arkadan güvenlik adına gelen balıkçı sandalı kulaçlarımı görsün diye,90' kaldırarak yarışı bitirmeye çalışmıştım!...Artık, sanırım iş çiplendiğine göre, güvenlik de gelişmiştir... Çanakkale üzerinden hemen her hafta Altınoluk yaptığım için, o denizin görece sakin hallerinde, yarışın keyifli olacağını düşünürüm..Bir de organizasyon bu yarışı belki de ''Boğaz Trafiği'' nedeniyle bilemiyorum ama, daha erken saatlerde yapma beceri ve şansına sahip olsa, yarış daha düzenli ve verimli bir şekilde sonlanır...Çünkü Çanakkale'de rüzgar her zaman bol...Sizi kutlarım...Dostça selamlarımla.

zeki etferat 
 04.09.2010 9:26
Cevap :
Zeki bey, ben 2007'de katılmadım ama katılan arkadaşlar meşhur lodos dalgalarını anlattılar. Fakat bu yıl poyraz kuzeyden estiği için yukarıdan aşağıya akan akıntı normalin iki katı hıza ulaştı ve ben 2008 ve 2009'da yaş gurubumda 13 üncü ve 7 inci olamama rağmen bu sene maalesef finişi kaçırarak 1.5 km aşağıdan kıyıya çıktım :) Güzel dileklerinize teşekkür eder, başka yarışmalarda görüşmeyi dilerim, selamlarımla  04.09.2010 18:22
 

Yarışma sonuçları için www.canakkalerotaryclub.org/Sonuclar2.aspx

Semih Alpay AKHUN 
 03.09.2010 17:17
 

Yarışma fotoğrafları için cyclingtr.com/blogs/yuzme_yarislari/archive/2010/09/02/24-199-anakkale-Bo-az-n-Y-252-zerek-Ge-231-me-Yar-mas-Sonu-231-land.aspx

Semih Alpay AKHUN 
 03.09.2010 17:16
 

bir blog yazarı olarak benim bu etkinlikten heberim yoktu. (İlgi alanım olmadığından belkide) Sizi Çanakkale'ye katkınızdan ve yazınızdan dolayı kutlarım. Selamlar.

Ş ODABAŞI 
 02.09.2010 16:43
Cevap :
Asıl ben ilginize teşekkür ederim. Selamlarımla  02.09.2010 21:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 180
Toplam yorum
: 90
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 4335
Kayıt tarihi
: 01.08.08
 
 

Kısaca -Yaş Grubu Türkiye Triatlon Şampiyonu, Vegan Triatlet, Türkiye Triatlon Federasyonu Eski B..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster