Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Murat GÜLCEK - Yakamoz35

http://blog.milliyet.com.tr/gulcek

30 Ağustos '08

 
Kategori
Özel Günler
Okunma Sayısı
411
 

30 Ağustos Zafer bayramı

30 Ağustos Zafer bayramı
 

http://home.vicnet.net.


Türk tarihi zaferlerle doludur. Ama 30 Ağustos 1922’de zaferle sonuçlanan Dumlupınar Savaşı, Türk ulusunun yeniden dirilişidir.

Malazgirt Savaşı’yla (1071) 26 Ağustos’ta Anadolu’nun Türklere kapıların açan kahraman ordumuz; Başkomutanlık Meydan Muharebesi’yle de Anadolu topraklarının Türk Vatanı" olduğunu önünde durulmaz bir iradeyle düşmana ispatlamıştır.

Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa, Batı Cephesi Komutanı ve İnönü Savaşları kahramanı İsmet Paşa ve Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak Paşa büyük bir gizlilik içinde taarruz planlarını hazırlarlar.

1922 Ağustos ayında Türk Ordusu taarruza geçmek için, Kurmay heyeti’nce karar verilir. Mustafa Kemal, İsmet Bey, Fevzi Çakmak ve diğer paşalar ile kurmaylar; savaşı yönetmek üzere Kocatepe’ye gelirler.

26 Ağustos sabah, saat 05.30’da Türk topçu birlikleri Afyon’un güneyinden düşman siperlerini ateşle vurmaya başlar. Ardından piyadeler hücuma geçerler. Planlandığı gibi Büyük Taarruz devam eder ve düşman gerilemeye başlar, bozguna uğrayarak ikiye ayrılır.

30 Ağustos’a kadar düşman ordusu çembere alınır. 30 Ağustos sabahı, 1. Ordu ve avcı hatlarını ile 4. Kolordu’yu denetleyen Başkomutan Mustafa Kemal Paşa; saat 14.00’da Aslıhanlar yakınındaki "Komuta Karargâhından taarruz emrini verir. Dumlupanır’da ordumuz düşmana son darbeyi vurur. Düşman askerleri kaçmaya başlar.

Mustafa Kemal Paşa; kaçan düşman askerlerini kovalamak için, hepimizin bildiği o tarihi sözü söyler. "Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir.... İleri!" ...Yunan Başkomutanı General Tikopıs dâhil çok sayıda esir alınır.

Şahlanan Türk Ordusu düşman güçlerini İzmir’e kadar kovalar. 9 Eylül 1922 günü Türk Ordusu İzmir’e girer. Batı Anadolu’yu yakan yıkan düşman kuvvetleri canlarını zor kurtararak, geldikleri gibi gemilere binerek giderler.

30 Ağustos 1922 tarihi, Türk ulusunu esir etmek isteyen emperyalist güçlere karşı; kadınıyla çocuğuyla, ordusuyla topyekûn verdiği bir savaşın ve ulusal benliğini kurtardığı ve Zafer Destanı’nın yazıldığı gündür.

Bu mutlu günde, zaferi bize yaşatan Atatürk ve silah arkadaşları ile kahraman Türk Ordusu’na şükran ve minnetlerimi sunarken, ulusumuzun da Zafer Bayramını canı gönülden kutlarım.

.........................................................NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE....................................................

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aslında Büyük Taarruz,sadece Yunan'a değil;Türk düşmanı tüm emperyalistlere;gericilere atılan bir şamardır...Bu , bir Milli Diriliş günüdür... Türk Milleti,tarih yazan bu bu şanlı insanlarına layık olmalı;bu günlerde,içinde bulunduğu gaflet uykusundan uyanmalıdır...30 Ağustos kutlu olsun...Muratcığım,ellerin dert görmesin...Teşekkürler...Sevgilerimle...

Mesut Selek 
 31.08.2008 1:11
Cevap :
Mesut Hocam o gün düşmana kurşun sıkan o muhterem insanların o güzel elleri yarın ahirette kimin yakasına yapışacağını iyi biliyordur.Törene katıldığım gibi tv’lerdende seyrettim. Tüylerim diken diken oldu,gözlerim doldu.Bugünlerde mal mülk göreceğime o günlerde kurusoğan ekmek yiyerek kurşun sıkmak isterdim.Bu vatan için ölmek isterdim.Bir amaç uğruna bir şeyler yapabilmek varken amaçsızca hiçbir şey yapamamak beni daha çok kahretmekte.30 Ağustos Zafer Bayramın kutlu olsun.Saygılarımla…  31.08.2008 2:44
 

Sayın Murat Gülcek - Yakamoz35, Değerli Dostum, Selam olsun o emperyalizme karşı kutsal kurtuluş savaşını veren başkomutana. Selam olsun kahraman silah arkadaşlarına, Selam olsun o günü bir birlik ve bütünlük günü kabul edip;kurtuluş ordusuna canıyla malıyla destek olmuş asil Anadolu Halkına. O gün de Emperyelizmin işbirlikçileri vardı. Yunan ordusu halifemizin kurtarıcısıdır diye uçaklardan fetvalar attıran Şeyhül İslam vardı. O günde Kasap bışapı yalayanlar vardı. ( Öküzün aptalı kasabın bıçağını yalarmış)Ama, yurtsever Anadolu halkı ve sonuna kadar inandıkları Başkomutanın iradesi düşmanı da, işbirlikçileri de, mandacıları da hakettikleri şekilde cezalandırdı. Bir imparatorluğun enkazı üzerine, dünya durdukça yaşayacak; Laik Türkiye Cumhuriyetini kurdu... Emanete sonuna kadar sahip çıkacağız. Saygılarımla..

Talip Bölükbaşı 
 30.08.2008 20:15
Cevap :
Talip Bey emperyalistler hiçbir dönemde boş durmamışlar.Hep bir şeyleri bozmak için didinmişler durmuşlar.Günümüzdede aynı tutum içinde olduklarını görüyoruz.Beni üzen Mustafa Kemal’in askerlerinin,süvarilerinin sessizliği.Kurtuluş savaşının ruhunu oluşturan Anadolu halkının suskunluğu nereye kadar devam edecek bilemiyorum.Yanlız emperyalistlerin ve işbirlikçilerinin yapması gereken tek şey uyuyan dev Anadolu’yu uyandırmamak olmalıdır.Bu dev birkez daha uyanırsa bu sefer ne emperyalistler nede işbirlikçileri bu dünyada tutunabilirler.Bizlere düşen görev artık taraf olmaktır.Emperyalizm tarafsa bizde karşı taraf olmalıyız.Gazi’nin ve silah arkadaşlarının kanları pahasına aldıkları bu bağımsızlığı,kurdukları bu laik Türkiye Cumhuriyeti’ni ilalebet korumaktır boynumuzun borcu.Selam olsun bu vatan için canımıza can katanlara.Zafer Bayramınız kutlu olsun.Saygılarımla...  31.08.2008 2:56
 

Ay ve yıldızının parlaklığında, ulus devlet çatısı altında, kaderimiz ve kutsalımız bildiğimiz değiş(tirile)mez sınırlarımızın içinde daha nice 30 Ağustos'lara diyorum...bu toprakların, bu coğrafyanın ve bu tarihin değerini ve önemini çok iyi bilen, apansız göktaşı saldırılarına karşı onu her koşulda savunan değerli kardeşim. Eline, zihnine ve yüreğine sağlık. En içten sevgi, saygı ve selamlarımla...

Ersin Kabaoglu 
 30.08.2008 16:31
Cevap :
Güzel dilekleriniz için teşekkürlerimi bir borç bilirim Ersin Bey.30 Ağustos’un değerini bilenler yaşadığı müddetçe hepimiz bu şanlı kutlamalara katılmaya devam edeceğiz.Zafer Bayramınız kutlu olsun efendim,saygılarımla…  31.08.2008 3:00
 

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Yaşam Çiçeklerim 
 30.08.2008 13:23
Cevap :
Bu sözü ilalebet söyleyebilmek ve söyletebilmek ümidiyle…Zafer Bayramınız kutlu olsun.Saygılar,selamlar…  31.08.2008 3:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 150
Toplam yorum
: 1022
Toplam mesaj
: 41
Ort. okunma sayısı
: 1010
Kayıt tarihi
: 25.04.07
 
 

İzmirliyim;Şehrimi ve ülkemi seviyorum.Yaşamayı seviyorum. Eğlenmeyi, eğlendirmeyi seviyorum..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster