Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Mart '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
7686
 

30 Mart seçimleri: CHA'ya güvenen CHP'lilerin sevinçleri kursaklarında kaldı!

30 Mart seçimleri: CHA'ya güvenen CHP'lilerin  sevinçleri kursaklarında kaldı!
 

30 Mart seçimlerini bir demokrasi şöleni içerisinde geride bıraktık.

Katılımın % 90 seviyelerinde olması demokrasimiz adına sevinilecek bir durumdu.

Bu, ayni zamanda yaşanan heyecanı da ifade ediyordu.

Sandıklar kapandıktan sonra herkes gibi ben de seçim sonuçlarını heyecanla bekliyordum. 

Saat 7 gibi Haber Türk'ü izlemeye başladım. Seçim sonuçlarının açıklanmasıyla ilgili yasaklar henüz kalkmamıştı. İlk sonuçlar sunucuların ellerindeydi ama açıklayamıyorlardı. Sanırım biraz da zaman kazanmak için önce AK Parti Genel Merkezi'ne bağlandılar. Gayet sakindi. Derin bir sessizlık vardı. Belli ki seçim sonuçları bekleniyordu. Sonra da aynı şekilde CHP Genel Merkezi'ne bağlandılar. Ortalık bir anda şenlendi. Bağrışmalar, sevinç çığlıkları kırıla gidiyordu.

AK Parti'nin % 45'lerde bir oy alacağını ve 2009 yerel seçimlerine göre büyük bir başarı kazanacağını tahmin eden biri olarak şaşırmıştım. Demek ki CHP büyük bir seçim zaferi kazanıyor, buna karşılık AK Parti ilk seçim yenilgisini alıyordu. Bu durumu eşimle de paylaştım.

Saat 7.15'e  geliyordu ki sunucu yasağın 7.15'de kaldırılacağını söyledi. Sonra ilk sonuçlar gelmeye başladı. Gelen sonuçlarla az önce izlediklerim tamamen çelişiyordu. AK Parti % 50'nin üzerinde, CHP % 19, MHP ise % 17 olarak gözüküyordu. Bu sonuçlara göre, olsa olsa AK Parti'nin sevinç naraları atması gerekirdi.

Biraz daha zaman geçti, Fatih Altaylı'yı yayına bağladılar. Altaylı'nın sözlerinden gerçeği anladım. Meğer iki farklı haber ajansı varmış ve bu iki ajans da tamamen farklı sonuçlar açıklıyorlarmış. Haber Türk'ün takip ettiği ajans da AA'ymış.

Bunu öğrenince hemen cemaat kanallarına geçtim. Ohooo!!! CHP'liler az bile seviniyorlarmış. Sarıgül İstanbul'da, Mansur Yavaş da Ankara'da fark atmışlar, % 50'lerde seyrediyorlardı. Diğer şehirlerde de benzer sonuçlar gözükuyordu.

Artık kanallarda seçim sonuçları konuşulmuyordu. Açıklanan sonuçlar farklı olduğu için her iki sonuçlar da kuşkulu hale gelmiş ve ajanslar tartışılmaya başlanmıştı.

AA devlet kuruluşu olduğu için, vurun abalıya der gibi herkes AA'ya yükleniyordu.

Nedense Cihan Haber Ajansı'nın seçim sürecinde, bütün anket şirketlerinin sonuçlarını görmezden gelerek milletle dalga geçer gibi yayınladıkları anket sonuçlarında AK Parti'yi % 35 olarak gösterdikleri ve bunun açık bir manipülasyon olduğu, yandaş medya denilen kanallar hariç, hiç kimsenin aklına bile gelmiyordu.

Nihayet CNN Türk'te Taha Akyol'un gerçekçi görüşlerini dinledim de biraz rahatladım. Aslında olay AA açısından Taha Akyol'un da dediği gibi çok normaldı. Çünkü ilk gelen sonuçlar, seçmeni az, küçük yerleşim yerlerinden geliyordu ve buralarda da CHP çok zayıftı. Her seçimde bu böyle oluyordu. Kalabalık merkezlerden oylar gelmeye başlayınca CHP'nin oyları hızlı bir şekilde artardı. Bu seçimde CHP Ankara ve İstanbul'da oylarını % 40 seviyelerine yükselttiği için, sonraki saatlerde % 28'lere kadar yükselmişti.

Aslında esas tartışılması gereken şey, sosyal demokrat olduğunu iddia eden CHP'nin neden varoşlardan değil de merkezlerden oy aldığıdır.

AA'nın durumu buydu.

CHA'nın durumu ise çok farklıydı. Anketlerde manipülasyon yaptığı kesinleşen CHA, şimdi de seçim sonuçlarında manipülasyon yapıyor gibiydi.

Burada da amacın, CHP'lilere erken bir seçim sarhoşluğu yaşatmak ve bunun sonucunda CHP'lileri sokağa dökmek, sonuçlar tersine döndüğünde ise kargaşa yaratmak ve sonuçta da seçimleri şaibeli hale getirmek olduğu iddia edilmektedir.

Cemaat her şeyini 30 Mart seçimlerine bağladığı için CHA da bu kapsamda üzerine düşeni yani harakiri yapmıştı. Çünkü bu gibi kurumlarda güven çok önemliydi.

CHP'ye gelince, dersane tartışmaları ve 17 Aralık süreçlerinden sonra gizli müttefik edindiği Cemaat'e çok güveniyordu. Kılıçdaroğlu adeta imamın kosterine binmiş ve dümeni onun imanlı ellerine teslim etmişti. Cemaat medyası; CHP propagandasında, RTÜK'ün yasaklarını da hiçe sayarak, aktif yayıncılığa yönelmiş, Kılıçdaroğlu da Cemaat kanallarının birinden çıkıp diğerine girer olmuştu.

İşte bu işbirliği ve güven CHP'ye pahalıya patladı. CHP, CHA'nın ilk sonuçlarını alır almaz hemen seçim kutlamaları hazırlıklarına başlamış, bu amaçla Genel Merkezlerinde Kılıçdaroğlu'nun zafer konuşmasını yapması için bir de platform hazırlamıştı. Kutlamaları kaçırmamak için Genel Merkez'e koşan partililerin sevinçleri de işin cabası.

CHP'nin Ankara adayı Mansur Yavaş ise CHA'nın getidiği sonuçlara kendisini o kadar kaptırmıştı ki, zafer sarhoşluğu içinde daha erken saatlerde ekranlara çıktı ve "Bütün sonuçlar elimde; %49'la seçimleri kesin olarak kazandık,  %50'yi geçeceğiz" açıklamasını yaptı. Oysa aynı saatlerde AA'nın verilerinde Ankara'da daha oyların % 50'si bile sayılmamıştı ve AK Parti % 46'ya % 40 önde gözüküyordu.

Mansur Yavaş'ın çevresinde toplaşan zavallı partililerin coşkusunu görmeliydiniz!

Peşinden AK Parti yetkililerinden ve Melih Gökçek'den, biraz da dalga geçen üslupla, yalanlamalar geldi. 

Platform hiçbir zaman konuşmacısını ağırlayamadı...

Partililer büyük bir hayal kırıklığı yaşadılar.

Mansur Yavaş da bir daha ekranlara çıkamadı.

Ne diyelim...

CHA'ya güvendiler, sevinçleri kursaklarında kaldı!

31 Mart 2014

Hasan Basri Özgen

M.Talip Girgin bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Valla cha ile ilgili en hoş değerlendirme olmuş. güvenirlikleri sıfırlandı. chp gerçekten hizmetin kayığında hemde sığ sularda su aldığını anlayamadı. hizmetin bu numarasıda tutmadı. sıradaki numarasına hazır olalım.

Teknolocin 
 06.04.2014 8:48
Cevap :
Dini bir cemaatten bunları hiç beklemezdim. Yaşayıp daha neler göreceğiz bakalım:)) Saygılar...  06.04.2014 23:33
 

Kesin sonuçlar alınmadan farklı beklentiler içindeki insanların birbirlerinden farklı sonuçlara bakarak farklı tepkiler vermeleri son derece anlaşılır bir durum. Buna hiç şaşırmıyorum ancak ne var kesin sonuçlar ortaya çıktıktan sonra dün akşam CNN deki "dört bir taraf" ta olduğu gibi koca koca entelektüel(?) insanların kimin kazanıp kimin kaybettiği konusunda bile bir mutabakata varamamaları benim anlayış kapasitemi zorladı. Bütün seçim sürecinde de olduğu gibi bence yaşananları psikolojik bir deney olarak değerlendirmek ve dersler çıkarmak en iyisi. Ben sadece şahsen tanıdığım mahalle muhtarına oy vermek için yüce ve kutsal sandığa gittim ve muhtarımızda meğerse zaten tek adaymış. Rakipsiz olunca da ağız tadıyla bir zafer kutlaması bile yapamadık. Seçimlerle ilgili şahsi yorumum: Kutuplaşma artarak devam edecek ama kafamıza taş mı düşecek yoksa karşımıza ayı mı çıkacak konusunda henüz kararsızım. Sizin zaferinizi kutluyorum. Selamlar

Matilla 
 02.04.2014 7:36
Cevap :
:)) Teşekkür ederim Mustafa Bey. Kalp kalbe karşı mı ne:)) İlginç tesadüf, ben de sizin dediğiniz konuda yazı yazıyordum. Aynen ifade ettiğiniz gibi. Ben olaya biraz daha sorunun temelinden bakacağım. Selam, saygı ve sevgilerimle...  02.04.2014 16:28
 

Yazdıklarını aynen ekranlarımız başından izledik Hasan ağabey. Her seçimden sonra olduğu gibi muhalefet partileri yine başarılı olduklarını, iktidar partisinin ise öyle yada böyle oylarını çaldıklarını söylüyorlar. Yani hep onlar başarılı ve hep onların oyları çalınıyor! Altmış kusur yıl bu hep böyle olmuştur(!) mağlubiyetten sonra istifa eden bir onurlu siyasetçi göremedik göremeyeceğiz vesselam! İtiraz etme alışkanlıklarından tebrik etmek gibi onurlu bir harekette göremedik! (m.blog'tan da bekleme!) Seni seviyorum ağabey, ellerin dert görmesin selamlar...

M.Talip Girgin 
 02.04.2014 6:28
Cevap :
Çok teşekkür ederim Talip kardeşim, ben de seni seviyorum. Aynen dediğiniz gibi. Çok ilginç şeylerle karşılaşıyoruz. Çok tanınan bir gazeteci çıktı, kendince hesap yaptı ve CHP seçimden başarılı çıktı dedi. Güler misin, ağlar mısın:)) Selam ve sevgilerimle...   02.04.2014 16:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 337
Toplam yorum
: 1342
Toplam mesaj
: 70
Ort. okunma sayısı
: 3617
Kayıt tarihi
: 03.08.07
 
 

Hukukçuyum... Hukukun üstünlüğünün ve hukukçunun saygınlığının ülkemde gelişmesini ve kalıcı olma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster