Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Nisan '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1155
 

30 metrekareye sığan hayatlar

30 metrekareye sığan hayatlar
 

30 metrekarelik bir evde yatmak, oturmak, yemek yapmak ve banyo yapmak mümkün müdür?

Bundan 10 yıl öncesine kadar bu soruya gülüp geçerdik ancak şimdi hiç de öyle değil. Günümüzde hemen her alanda değişen alışkanlıklarımız konutta da kendini gösteriyor. Bir dönemin klasik 3 oda bir salon tipindeki konutları artık revaçtan kalkmaya başladı. Onun yerini daha fonksiyonel ve verimli konutlar almaya başlıyor. Gayrimenkulun fiyatlarının artması fakat kişilerin gelir durumunun aynı oranda artmaması nedeniyle konut alamayacak kesime yönelik yeni arayışlara yönelen konut üreticileri hemen kafayı yurt dışına çevirerek, ihtiyacı gidermeye dönük olarak küçük konutları buldu. Günümüzde yapılan bir çok konut projesindeki 1+1 tipindeki konutlar hemen satılıyor. Doğal olarak çocuklu ailelerin bu tip konutlarda yaşaması mümkün görünmemekle birlikte, bu tip konutlar çalışan bekarlara ve öğrencilere hitap ediyor. Artan genç nüfus ve büyük şehirlere yaşanan göç bu konutlara talebi artırıyor. 30-40 metrekare büyüklüğünde bir konuta sahip olmak için 50 ile 100 bin YTL arasında bir rakamın gözden çıkarılması gerekiyor. Çok ucuz olmasa bile daha büyük konutlara göre alınabilir fiyatı bulunan konutlar beraberinde yaşam tarzımızı da değiştiriyor. Ev gereçlerinin satıldığı büyük mağazalar da mutlaka küçücük bir konutun döşenmiş halini görüyoruz.

Küçük konut neden tercih edilir?
Gayrimenkulün yatırım özelliği ve uzun dönemdeki getirisi düşünüldüğünde tüm konutlar gibi bu tür küçük konutlar da cazip görünüyor. Özellikle kira getirisi düşünüldüğünde merkezi noktalara yakın olan küçük konutların getirisi çok fazla oluyor. En önemli sebeplerden biri de fiyatının daha düşük olması. Bunların yanı sıra değişen iş hayatları ve zaman sıkıntısı da bu konutların tercih edilmesinde neden oluyor. Genelde şehre yakın yerlerde olması tercih edilen bu konutlar yatırım açısından da avantajlar sunuyor. Çünkü küçük konutların kira getirisi diğerlerine oranda daha fazla oluyor. Kolay temizlenmesi-toplanması, ısıtılmasının kolay olması ve daha az eşyaya ihtiyaç duyulması gibi nedenler de bu konutları gözde yapıyor. Bu şekilde konut alımında ve kullanımında daha fazla tasarruf sağlanıyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

En güzel ev küçük olandır, daha sıcak ve mutlu gelir bana içindE YAŞAYANLAR HELE BİRDE BALKONLARINDA SARDUN YA VARSA...Esen kalınız

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 27.04.2007 9:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 18
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1098
Kayıt tarihi
: 26.02.07
 
 

30 yaşındayım ve emlak.milliyet.com.tr'de editörlük yapıyorum. Emlak sektöründe ne olup bittiği ile ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster