Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ağustos '13

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
1104
 

300 nolu blog, benim yaşam mücadelem...

Bugün Türkiye için önemli bir gün:  İzmit depreminin yıldönümü! Türkiye için felaket sonuçlar doğurmuş bir günün anma günü..

Bir özelliği daha var benim için; Hasan’a trafik kazasında arabamla vuruşumun 24. yıldönümü.. Benim hayatımı değiştiren, Hasan’ın hayatını bitiren olayın yıldönümü…

Ve tesadüfen dahi olsa, bugün 300. Bloğumu yazıyorum. Ortalama 1.5 sayfa yazmış olsam, ki çoğu var azı yok, neredeyse 500 sayfa yazı yazmışım demektir bu.

Ben, tam ismimle Muhammed Anıl Şakir Yiğit,

Ben 20 yıllık İşletme Mühendisiyim; İTÜ İşletme Fakültesi Yönetim Kurulu, 30 06 1993 tarihinde 30 sayılı karar ile beni tüm dünyaya mühendis ilan etmiş!

23 Ağustos 2013 tarihinde ise iş hayatımdaki 20 yılı geride bırakmış olacağım.

16 Mayıs itibariyle 43. yaşıma girdim… Yani artık deneyimli bir orta yaşım…

Evliyim ve

iki çocuk babasıyım ve çocuklarım halen bebek…

Ben bir Türkiye sevdalısıyım.! Vatanıma, ülkeme ve bayrağıma aşkla bağlıyım. Türk olmaktan ötürü her zaman onur ve gurur duydum. Örnek bir Türk vatandaşı olmak içinse elimden geleni yapmaktayım. Karımı aldatmadım. Çocuklarıma iyi baba olmaya çalışıyorum. Sektöründe Bendmak’ı dünyaca ünlü bir marka yapmayı başardım. Ve hatta inanmayacaksınız ama uluslararası BID grubu,  Bendmak’ı toplam kalite yönetimindeki başarısında dolayı, Altın Ödüle layık gördü… Kuruluş İsviçre Cenevre’de Kalite, İnnovasyasyon ve Mükemmelik adı altında 28 ve 29 Eylül tarihlerinde bir kongre düzenliyor. Ve beni söz konusu ödülü almam için çağırıyorlar.

Ülkem için çok daha fazlasını yaptım ben:

1993 yılında İTÜ’yü temsilen Eindhoven Teknik Üniversitesinde düzenlenen Avrupa haftasına katıldım. Ve Türkiye ilk defa çağrılmıştı böyle bir kongreye ve grup lideri bendim.

THY mucizesini gerçekleştiren ekipte yer aldım.

1998 yılında Türkiye’nin ilk patentli elektrikli karyolasını ürettim.

2001 yılında medikal cihaz sektöründe Malezya’da dünya bankası ihalesini Türkiye adına ilk defa kazanan Türk şirketinin, AMS Tıbbi Cihazlar şirketinin, ihracat müdürüydüm.

2002 yılında KLM Hollanda’da Teknik Bölümde, Hollandaca bilmeden, Kanat ve Gövde atelyeleri şefi olarak işe başlayan ilk Türk Mühendisim… Kısaca KLM tarihindeki ilk Türk mühendisim…

2005 yılında Mercedes’i Türkiye’ye çağırarak yalnız Mercedes Türk’ün değil, tüm Mercedes’lerin ağır taşıt amortisörlerinin Türkiye’den satın alınmasını sağladım. Renault ile gayri resmi ilişkiler kurarak Clio projesinin Türkiye’ye taşınmasını ve Maysan Mando’ya devrini gerçekleştirdim…

Türkiye’de ihracat gelişsin diye 2005 yılında Makine Sektörüne girdim: Girdiğimde Baykal Makine bir satıyordu, çıktığımda ise –yani 5 yıl sonra-  üç satıyordu. Türkiye ve dünya tarihinin en güçlü Abkant makinasının (6 metre, 6000 ton) sözleşmesini ben yaptım. Hindistan’a ihracat yapan Türk şirketleri arasında 3. olmayı başardım. Hindistan Demiryolları ihalesini kazanıp 35 makinalık sözleşme imzaladım.

Bla-bla-bla….

Bugün bu kadar çok konuşuyorsam, bildiğim bir şeyler var elbet!

Bugün gönül rahatlığıyla Anıl Yiğit’im diyebiliyorum…

300 blog da hiç fena değil…

Bir roman, bir şiir kitabı, bir hikaye kitabı, bunlar da fena değil…

Bir Türk olarak kendimle gurur duyuyorum…

Ancak İyi bir evlat olmayı başaramadım! Kendi özgünlüğüm ve özgürlüğüm için sürekli annemlerle savaştım.

İyi bir eş olmayı da başaramadım! Çünkü herkesten farklı düşünce yapımla eşime çok çektirdim. Bir kadın olarak kadınsal konularda bile bana üstünlük kurmasına izin vermedim. Eşit haklarda olmak istedim. Ve o buna her kadın gibi çok bozuldu…

İyi bir baba olduğumda tartışılır. Çünkü gerçek hayatta öyle bir ebeveyn yok. Bu iş çok zor bir iş kesinlikle! Kolay, kolay kimse bu konuda böbürlenemez. Babamı artık daha iyi anlıyorum. Ancak şunu söyleyebilirim; kötü bir baba değilim kesinlikle!

İşte böyle!

“Kronoloji-Bir yaşam mücadelesi”ni yazdığım vakit, hayatla ilgili mücadelemi sonlandırdığımı düşünmüştüm. Oysa ki benim gibi bir karakter için mücadelenin sonu yoktu. Her seferinde yine yeniden başlıyordu.

Bu 300 blog, benim eserim, yani THY’nin, Bendmak’ın, Maysan Mando’nun değil, benim eserlerimler! Benim gerçek kişisel başarılarım bu bloglarda gizli…

Evet, 21 yaşında 21 gram filmini bizzat yaşayarak Hasan’ın canını aldım.

Fakat bu ülkeye o kadar çok verdim ki kendimi affedilmiş farz ediyorum…

Çok genç yaşlarda, çok şey yaşamanın yorgunluğu var üzerimde! Ama benim yazgım da böyle!

Ben farklı olmak üzere yaratılmışım ve eğitilmişim…

Annem bile der, sen bizim yetiştirdiğimiz çocuk değilsin.

Kesinlikle değilim!

Çünkü ben kendi, kendimi yetiştirdim! Üzerimdeki emekleri yadsımadan!

Yazdığım blogların bazıları, sadece teşekkür etmek içindir.

Kıvançla söylüyorum, Ben Anıl Yiğit’im!

Ünal ve Işıl YiğiT’in oğlu, Mert Yiğit’in abisi, Gülşan YiğiT’in kocası, Yetkin ve Ecrin YiğiT’in babası,

Ve nur içinde yatsın çok sevdiğim babannem Sabriye Yiğit’in torunu…

Karıyer anlamında Dr. Yusuf Bolayırlı’nın öğrencisi…

Yaşam anlamında Prof. Dr. Hamdullah Aydın’ın öğrencisi…

Ve bu blog da, kişisel blogların sonuncusu…

Artık kendimi anlatmaktan yoruldum. Bundan sonra teşekkür yazısı da yok… Bundan sonra daha fazla interaktif ilişki kurmak var. Bundan sonra mücadele olsa bile siz bunu bilmeyeceksiniz. Çünkü bundan sonra ben yarıştan çekiliyorum. Sonuncu olsam da umurumda değil. Artık dinlenceyi hak ettim ve emekli olabilirim.

“Umurumda değil

İyi ki biti  

Omuzlarımdan koca bir yük gitti”

Sertab’dan işime geldiği gibi bir alıntı…

Kalın sağlıcakla…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Anıl bey çok şeyi başarmış ve az şeyi başarmamış olsanız da hayat adamı mum da eder tuşta eder. Hatalar yapılır... Hatalrdan ders almalı... ŞU hayatta bir yetkiniz varsa onu iyi kullanın... Evladınız yetkin de bile zaman gelir yetkin yok denilebilir. Şu hayatta kendimize biçilen ya da kendimize biçtiğimiz bir hayat kader var! Sular dur(ul) mazsa, suları durduramazsınız! Bu yüzden hayatınızın başarılarına yenilerini ekleyin. Hayatın başındasın... Daha hayatımın başarısını yapmadım deyip hayallerinizle, hayatınızla üzüntünüzle, mutluluğunuzla var olun... Bu kaç bininci yorumum bilmiyorum. Ama senin 300. bloğuna. Mühendisim Türkiye sizin ellerinizde yükselecek... Keşke sizinle oturup çay içme, konuşma şansım olsa. Daha büyümeyen çocuklarınıza selam.

İbrahim ARSLAN 
 21.08.2013 13:14
Cevap :
Elbet bir gün tanışırız; Bursa'ya yolunuz düşerse beklerim. Cep telefonum 0530 774 15 58... Saygılar, Sevgiler  26.08.2013 4:52
 

Kişisel başarıların için seni kutlarım Anıl, doğru yer-doğru zaman-doğru insan üçgeni içinde olsaydın şu an kariyer anlamında çok daha farklı bir yerde olurdun, buna eminim. Geçenlerde okuduğum ruhçulukla ilgili bir kitapta, aslında iyi ve kötü diye bir şey olmadığı, bunların bizim bakış açımızdan kaynaklanan şeyler olduğu yazıyordu. Tıpkı acı ve mutluluğun olmadığı gibi. Ama biz insanız ve insan olmanın gerektirdiği gibi, yaşamı, olay ve olguları duygusal ve düşünsel süzgeçlerimizden geçirerek yorumlayacağız. Hepimiz hatalarımızla bugüne geldik ve yaşam yolculuğu sürüyor. Herakleitos'un dediği gibi: "Aynı ırmağa iki kez giremeyiz. Çünkü ikinci kez girdiğimizde biz de değişmiş oluruz, ırmak ta." Değişip, gelişmek bir gereklilik ve belki bir kader.

Güz Özlemi 
 19.08.2013 14:15
Cevap :
kaderimize sahip çıkalım yeter...  20.08.2013 22:41
 

İnsan kendi kendinin yargıcı olmamalıdır. Bırakalım bizim hakkımızdaki kararı başkaları versin, çünkü adalet bunu gerektirir. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 19.08.2013 10:23
Cevap :
Ama insan da kendini bilmelidir... Saygılar  20.08.2013 22:44
 

Sizi içtenlikle tebrik ediyorum tüm başarılarınız için ve blog da katettiğiniz yol için, ne yazık ki hepimiz eksikleri de olan varlıklarız. Aile ve çocuklarınızla beraber sevgi saygı huzur ortamında keyifle gülümseyebileceğiniz yaşam diliyorum. Selamlar

Cemile Torun 
 19.08.2013 0:19
Cevap :
bu güzelve içten temenniler hepimize gitsin.. tşk.ler  20.08.2013 22:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 615
Toplam yorum
: 1645
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 292
Kayıt tarihi
: 10.04.11
 
 

Eric küllerinden doğduktan sonra dünyada büyük değişiklikler olsa da Türkiye'de çok fazla şey değ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster