Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ocak '17

 
Kategori
Yolculuk
Okunma Sayısı
61
 

3000 yıllık küçük Nemrut: Yesemek

3000 yıllık küçük Nemrut: Yesemek
 

Yesemek Heykel Atölyesi


Gazi şehrin, Amanos Dağı eteklerine uzandı yol. Bir tarım şehrine, üzüm şirinliğiyle biber kırmızısının ahenkle dans ettiği yere, yani İslahiye’ye.

Bölge halkının ana geçim kaynağı olan üzümün şirinliği, yüzlerdeki hayat dolu neşenin sembolü niteliğinde. Keder ve hüzün maskesini ise diğer esaslı geçim kaynağı olan biberin, dillere destan acısı istila etmiş vaziyette. Bir umut daha var bölge halkı için! Fakat belki unutulmuş belki de hor görülmüş bir tarihin, umursanmamış derinliğinde gizli. 3000 yaşındaki Yesemek Heykel Atölyesi’nin, kaderine terk edilmiş yalnızlığında.

İslâhiye’ye gelip de, direksiyonunu kuzey dağ köylerine doğru kıran ve taşra yolları aşan her yolcuya açık Yesemek Heykel Atölyesi. Zaten herkese açık olan bu atölye, açıklık meselesinde Dünya’nın en büyük açık hava heykel atölyelerinden biri, bölgesinde ise en büyüğü rütbesinde.  Hani Avrupalının elinde olsa bu değer, sadece Dünya’nın dört bir yanındaki heykeltıraş sanatçılarının Kavimler Göçü edasıyla akın edip, etrafında tavaf edeceği bir merkez haline gelecek. Fakat burası Türkiye, her şeyin sınıfta kaldığı topraklar.

Hitit Uygarlığının hayran bırakan izlerini taşıyan bu atölyede, çok sayıda bazalt taşından yontulan 3000 yıllık heykel taslağı, müze kapısından girene merhaba diyor. Karatepe ya da diğer adıyla Aslanlıtepe’nin yamacından tarihe selam çakan tanrıça, sfenks ve aslanın ön plana çıktığı hayvan figürü temalı heykel taslakları ziyaretçilerde bir Nemrut Dağı esintisi bırakıyor. Ancak eşsiz tarihe ve bilim ile sanatın birlikte harmanlandığı 3000 yıllık değere rağmen, bir Nemrut kadar ilgi görmüyor. Bu vaziyet ise bölge halkı için yeni bir umut ihtimali olan turizm pastasından, bu toprakları mahrum bırakıyor.

YESEMEK’TE BİR SABAH
Güneşin doğuşuyla ilk ışıklar düşerken Karatepe’ye, uzun uzadıya gölgeler belirir yamaç boyunca. Altından akan kurumaya yüz tutmuş küçük derenin son gücüyle verdiği tatlı şırıltı, ruhsuz taşlara ruh verir. Hemen yanı başındaki, kendisiyle aynı adı taşıyan köyden sabahın ilk telaşı eşlik eder Yesemek sessizliğine. Köy kadınlarının geceden mayaladığı hamur, Yesemek sabahının kokusuna kader olur. Buram buram Anadolu kokan bazlama kokusu eşlik eder, Çoban Ali’nin sürüsünden çıkan meleme ve çıngırak sesine.

Mehmet Bıldırcın / Gezi – Seyahat ve Tarih

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 253
Kayıt tarihi
: 27.01.17
 
 

Çalıştığı Kurum ve Birimler; Mersin Ajans Haber Gazetesi (Yazı İşleri Müdürlüğü), Mersin Son Kale..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster