Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ağustos '16

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
643
 

36 soru ile Aşık olmak mümkün mü ?

36 soru ile Aşık olmak mümkün mü ?
 

Nemli ve bunaltıcı sıcak bir yaz gününden herkese tekrar merhaba. :) Hayatımda ilk defa yaz mevsiminden nefret ettim. Aslında nefretimin sebebi sadece sıcak havalar değil, bitmeyen tatil fotoğrafları ve düğünler. Millet çatır çatır tatile gidiyor, dünyayı geziyor ve benim gibi çalışmak zorunda olan insanlar ofiste iç geçirerek resim beğeniyoruz. Düğünlere zaten söylecek sözüm kalmadı artık, üniversiteden ve liseden tanıdığım bütün yaşıtlarım teker teker evleniyor. Benim yapıma ters olduğu için erken yaşta evlenmek, uzaylı görmüş gibi bakıyorum resimlere. Nasıl yani, nasıl karar veriyor insanlar, ben daha ne yemek yiceğime karar veremezken? Neyse, Allah mutlu mesut etsin diyelim. :)
 
Hayatıma bir parça Kore dizilerinin romantizmden katabilir miyiz, please?! Tek düze yaşamaktan bunalmışken bünyeme ilaç gibi gelen Kore dizilerini keşfetmemle birlikte bu cümleyi çokca tekrar eder oldum. Tam bir Romantik dizi ve film aşığı olarak böyle kurgular izlemedim hiçbir dizide, filmde. Beni böyle bir Kore dizisinin içine atın, ben çok sıkıldım zira bu dünyadan. Herkes bir nefret duygusuna kapılmış gidiyor, kendi fikrimizi paylaşmaya artık korkar olduk. Aslında tek ihtiyacımız sevmek, sevilmek ve aşık olmak. Aşık olmanın verdiği o mutlulukla bence biribirimizi daha çok severiz.
 
Sevmekten konu açılmışken, bugün o meşhur Arthur Aron ve ekibi Edward Melinat, Elaine N. Aron, Robert Darrin Vallone ve Renee J. Bator' un 1997'de yaptığı 36 soruluk deneyini yazmak istedim. Arthur Aron State University of New York at Stony Brook' da - bilinen adı Stony Brook Üniversitesi - Psikoloji Profesörü. Ben bu deneydeki soruları 2015 yılında The New York Times gazetesinde Mandy Len Catron' un To Fall In Love With Anyone, Do Thisadlı makalede okudum. Hatta, 36 sorunun çıktısını alıp sakladım. Dün kitap için kitaplığımda ayraç ararken tesadüfen buldum kağıdı. Kağıdın resmini çektim ve bugün tekrar okudum makaleyi. Arthur Aron ve ekibi The Experimental Generation of Interpersonal Closeness: A Procedure and Some Prelimibary Findings adlı makalelerinde prosedürün geçici yakınlık hissi geliştirmek olduğunu söylemiş. Amaçları gerçek bir ilişiki geliştirmek olmasada deneklerden bir çift daha sonra evlenmiş.- Deneklerden heteroseksüel bir adam ile kadın farklı kapılardan laboratuvar' a girerler. Yüz yüze bakacak şekilde otururlar ve 36 tane olan aşırı derecede kişisel olan soruları cevaplarlar. Daha sonra, sessizce birbirlerinin gözlerinin içine 4 dakika boyunca bakarlar. Bu deneyden 6 ay sonra bu iki denek evlenirler ve bütün laboratuvar' ı düğünlerine davet ederler. - Makalenin çok fazla detayına girmek istemiyorum, çünkü akademik bir yazı gibi olmasını istemiyorum.
 
To Fall In Love With Anyone, Do This makalesinden bahsetmek istiyorum. Mandy Len Catron' da benim gibi makaleden etkilenmiş olmalı ki, 2013 yazında bir randevusunda denemiş. Kendisinin randevusu dağcılık spor salonunda ara sıra rastlaştığı üniversiteden bir tanıdığıymış. Bir akşam, Mandy'nin üniversiteden tanıdığı adam "Sanırım, verilen birkaç özellikle, herhangi birisine aşık olabilirsin. Eğer öyleyse, o kişiyi nasıl seçersin?" diye bir soru sorar. Bunun üzerine Mandy Dr. Aron'ın çalışmasından bahseder ve iki tarafta bunu denemeye karar verirler. Daha sonra Mandy ve partneri bir barda oturup, iki saati soruları cevaplamakla geçirriler. Ünlü olmak ister misin? Ne şekilde? ve En son ne zaman kendine şarkı söyledin? Başkasına?
 
Sorular gittikçe daha derinleşiyor. Bu sırada sorular, Mandy'e kurbağanın çok geç olana kadar suyun ısındığını farketmediği utanç verici kurbağa haşlama deneyini hatırlatıyor. Kişisel soruların verdiği o savunmasızlık hissi yavaş yavaş artarken, yeni tanıştığın birisiyle samimi hissedebilmek aylar hatta yıllar alırken Mandy çoktan o aşamaya gelmiş olduklarını farkediyor. Birisine karşılıklı anılarını anlatmanın yaz kampını hatırlatıyor, yein tanıştığın o arkadaşınla sabaha kadar uyumamak, kısa hayatınızdaki detayları birbirinize anlatmak gibi.
 
En çok rahatsız bulduğu durum kendisi hakkında itirafda bulunması değil, partneri hakkındaki fikirlerini söylemeye cesaret ettiği zamanmış. Örneğin, 22. Soru : "Partnerinin karakterinde pozitif olarak düşündüğün bir şeyi karşılıklı olarak paylaş. Toplam da 5 madde paylaş." ve 28. Soru "Partnerine onun hakkında neyden hoşlandığını söyle, bu sefer çok dürüst ol, henüz yeni tanıştığın birine söyleyemeceğin şeyleri söyle."
 
Bütün soruları sormayı gece yarısı bitirmişler, orjinal deneyden daha uzun sürmüş bütün soruları cevaplamak. Sıra 4 dakika boyunca birbirlerinin gözlerinin içine bakma kısmına geldiğinde bunu bar ortamında yapmanın tuhaf kaçacağını düşünerek köprüde durarak yapmaya karar vermişler. O gece hava ılık ve Mandy tamamen uyanıkmış. Köprünün en tepesine kadar yürümüşler ve yüz yüze bakacak şekilde birbilerine doğru dönmüşler. Telefonu kullanarak dakikayı ayarlamış. Mandy' e göre birisinin gözlerinin içine 4 dakika boyunca sessizce bakmak hayatında yaşadığı en heyecan verici ve korkutucu deneyimmiş. İlk dakikaları sadece düzenli bir şekilde nefes almaya çalışarak harcamış.
 
"Gözlerin ruha doğru bir pencere olduğunu veya her neyse olduğunu biliyorum, ama anın en önemli noktası sadece birisini gerçekten görüyor olmak değildi, ben beni gerçekten gören birisini görüyordum." Bu sözler Mandy' nin göz göze bakışma kısmı hakkında söyledikleri, benim çok hoşuma gittiği için direk olarak yazmak istedim.
 
Bu deneyin sonunda hepiniz Mandy ve partnerine ne olduğu hakında merak duyabilirsiniz. Mandy ve o geceki partneri birbirlerine aşık olmuşlar. Aşık olmalarını tamamen deneye bağlamıyor ama bu çalışma onlara tasarlanmış hissi veren bir ilişkiye yön vermiş. O gece kazandıkları samimiyeti devam ettirmek için haftalarını harcalamışlar, ne olabileceğini görmeyi beklemişler.
 
36 sorunun tamamını çevirdim, aranızda denemek olursa veya soruları merak edenler olursa diye. Soruların hepsi kişisel sorular ama hepsi çok mantıklı. Yani, bir insanı tanımak için sorulabilecek sorular, tabi bu birazda karşınızdaki insanın dürüstlüğüne bağlı. Mandy' nin okuyucularının çoğu bunu kendi partnerleri ile denemiş, memnun kalanlar da var kalmayanlar da. Kalmayan bir kişinin sorunu zaten karşısındaki kişiden tamamen hoşlanmamış olması, bazı davranışlarının kendisini rahatsız etmesi gibi. Soruları çevirirken bu arada şişe çevirmece oynadığım zamanlar geldi aklıma, karşımdaki kişi hep doğruluğu seçerdi ama ben hep nedende soru sorma konusunda yeneteksizdim. Bu sorular da biraz sanki şişe çevirmece oynarken karşındaki insanı ters köşe edecek sorular. :) Buraya kendi deneyimleri yazmak isterdim, fakat uzun süredir yalnız takıldığım için deneyimleyecek bir randevum olmadı. Bir sonraki yazımda bu 36 soruyu deneyen partnerlerin deneyimlerini yazmayı düşünüyorum. Zaten benim bu yazı dizisinde en sevdiğim kısım okuyucuların kendi deneyimlerini paylaştığı kısımlar oldu. Bu yazıyı yazmayı yaklaşık üç hafta önce kadar planlamıştım, 2 günde anca bitirdim. Öteki yazıda umarım böyle olmaz, en kısa sürede tekrar görüşmek üzere. Sevgi pıtırcığı gibi dolaşmanız dileğiyle.. <><>
 
1.Set 
 
1) Dünyadaki herhangi birini seçme hakkın olsaydı, akşam yemeğine misafir olarak kimi seçerdin?
2) Ünlü olmak ister misin? Ne şekilde?
3) Telefon konuşması yapmadan önce, söyleyeceklerini hiç tekrar ediyor musun? Neden?
4)Senin için mükkemmel bir günü ne oluşturur?
5) En son kendine ne zaman şarkı söyledin? Başkasına ne zaman?
6)Eğer 90 yaşında yaşama ve hayatının son 60 yılı için 30 yaşında bir aklı veya bedeni sürdürme olanağın olsaydı, hangisini seçerdin?
7)Nasıl öleceğine dair gizli bir önsezin var mı?
8)Senin ve partnerinin ortak gibi görünen 3 şeyin adını ver.
9)Hayatında en çok ne için minnettar hissediyorsun?
10)Yetiştirilme şeklinde herhangi bir şeyi değiştirebilseydin, bu ne olurdu?
11) 4 dakikanı ayır ve partnerine hayat hikayeni mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlat.
12)Yarın sabah uyandığında herhangi bir özellik veya yeteneği kazanmış olabilseydin, bu ne olurdu?
 
2.Set
 
13)Eğer kristal bir küre sana senin, hayatın, geleceğin veya herhangi bir şey hakkında bir gerçeği söyleyebilseydi, ne öğrenmek isterdin?
14)Uzun süredir yapmayı hayal ettiğin bir şey mi? Neden hala yapmadın?
15)Hayatındaki en büyük başarı nedir?
16)Bir arkadaşlıkta en çok neye değer veriyorsun?
17) En değerli anın ne?
18) En kötü anın ne?
19) Eğer 1 yıl içinde aniden öleceğini bilseydin, şimdiki yaşama şeklinde herhangi bir şeyi değiştirir miydin? Neden?
20) Arkadaşlık sana ne ifade ediyor?
21) Hayatında aşk ve sevgi nasıl rol oynar?
22)Partnerinin karakterinde pozitif olarak düşündüğün bir şeyi sırayla paylaş. Toplam 5 madde paylaş.
23)Ailen ne kadar yakın ve samimi? Çoçukluğunun diğerler insanlarınkinden daha mutlu olduğunu hissediyor musun?
24)Annen ile ilişkin hakkında nasıl hissediyorsun?
 
3.Set
 
25) 3 doğru “biz” cümlesi kur.  Örneğin, “İkimizde bu odadayız… ”
26) Bu cümleyi tamamla: “ Keşke … paylaşabileceğim biri olsaydı”
27) Eğer partnerinle yakın bir arkadaş olacak olsaydınız, lütfen onun için ne bilmesi önemli olurdu paylaş.
28) Partnerine onun hakkında neyden hoşlandığını söyle, bu sefer çok dürüst ol, henüz yeni tanıştığın birine söyleyemeceğin şeyleri söyle
29) Hayatında utandığın bir anını partnerinle paylaş
30) En son ne zaman birinin önünde ağladın? Kendi başına?
31) Partnerine onun hakkında zaten hoşlandığın bir şeyi söyle.
32) Hakkında şaka yapılamayacak kadar, eğer varsa, ciddi olan ne?
33) Eğer bu akşam kimse ile iletişim kuramadan ölecek olsayadın, en çok birisine neyi söyleyemediğin için pişman olurdun? Neden hala söylemedin?
34) Evinde, sahip olduğun her şeyi kapsayarak, yangın çıkıyor. Sevdiklerini ve evcil hayvanlarını kurtardıkdan sonra, güvenli bir şekilde bir şeyi kurtarmak için zamanın var. Bu ne olurdu? Neden?
35 )Ailendeki tüm insanlardan en çok hangisinin ölümünü rahatsız edici buluyorsun? Neden?
36) Kişisel bir problemini paylaş, o problemle onun nasıl başa çıkacağı konusunda partnerinin fikrini sor. Ayrıca, partnerine seçtiğin problemle ilgili nasıl hissediyor görünüyorsan sana geri yansıtmasını sor.
 
The New York Times, To Fall in Love With Anyone, Do This:
http://www.nytimes.com/2015/01/11/fashion/modern-love-to-fall-in-love-with-anyone-do-this.html?_r=0

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 31
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1233
Kayıt tarihi
: 29.04.15
 
 

Işık Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Erken mezun olmuş biri olarak mesleğime henü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster