Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Nisan '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
497
 

367'nin anahtarı ve ele geçirme olayı

367'nin anahtarı ve ele geçirme olayı
 

367'nin anahtarı Tuğcu'daymış... Biliyor muydunuz? Ben bilmiyordum şahsen. Haberi görünce hemen tıkladım, kimmiş bu Tuğcu diye merak ettim. İsim tanıdık geldi bana ama, hep siyasetçilerden birinin adını düşündüğüm için çıkaramadım. Bir taraftan da kendi kendimle alay ettim. Kemalettin Tuğcu'dan dolayı sana tanıdık geliyor bu isim dedim.

Meğer anahtar Anayasa Mahkemesi Başkanı sayın Tülay Tuğcu'daymış.

Sayın Tuğcu diyor ki, eğer bize Meclisin açılması sırasında 367 milletvekili bulunmadı diye bir şikâyet gelirse, kararımızı ikinci oturuma kadar yetiştirip bildiririz.

Peki Anayasa'ya göre gerçekten meclisin toplanabilmesi için 367 şartı var mıdır diye sorarsanız ona cevap veremeyiz diyor.

Bu nasıl bir hukuk anlayışı bana da biri anlatabilir mi?

*****

Cumhuriyet gazetesinde de ilginç bir haber var: "Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı seçilmesiyle en üst kurumlar ele geçirilmiş olacak."

Tüylerim diken diken oldu.

Demokrasilerde makamlar el mi değiştirir, ele mi geçirilir?

Bu mantıkla bakarsanız, daha önce de demek buraları birilerinin elindeydi, yani farklı bir söylemle "başkaları tarafından ele geçirilmişti" Bu haberin mantığına göre böyle anlaşılmaz mı?

Biz şimdiye kadar böyle bir demokrasi anlayışıyla mı yaşamışız diye hayret ediyorum.

Başka sözüm yok...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

dini siyasete alet ediyosunuz diye bas bas bağıran bunlar değil miydi? şimdi aynı kişililer siyaseti yargıya alet etmediler mi? maçta, kesin yenileceğini anlayan ve sahadan kaçan takımın lehine karar verilir mi? herkes bilir ki; anayasanın 102. maddesi cumhurbaşkanlığı seçimini zorlaştırmak için değil, kolaylaştırmak için yazılmış bir metindir. peki anayasa mahkemesi ne yaptı? kolaylaştırdı mı? yoksa zorlaştırdı mı? zorlaştıştırmak bi yana blokaj yaptı :))) sıkı ise bundan sonraki meclisler cumhurbaşkanı seçsinler bakalım :)) Ama mantık şu: hele yeni meclis gelsin, bizim seçme şansımız ortaya çıksın ne var canım 102 yi hemencecik arzumuza göre değiştirir adamımızı seçtiririz. işte bütün olay bu... oyun oynanırken kural değiştirmek.. gayette başarılılar valla sevgilerimle....

Osman Yıldırım 
 02.05.2007 22:53
 

Sayın Tuğcu'nun Anayasa mahkemesi başkanı olarak önüne dava olarak gelmesi kıvvetle muhtemel bir konu hakkında önceden görüşünü açıklaması yasal görevi olmadığı gibi,bu hukukun temel ilkelerine de aykırıdır.Karardan önce,görüşünü açıklamakla tarafsızlık ilkesini zedelemiş olur.Böyle bir durum,aynı zamanda hakkimin reddi sebebidir...***367 konusunda ki benim hukuki görüşüm,sadece ilk iki oturum için karar sayısı için zorunlu olduğuı yolundadır.3.oturumda salt çoğunluk oyunu yani 275 oyu alan aday,cumhurbaşkanı seçilir.Ki vaziyet onu gösteriyor.Anayasa 102 gayet açık.Zorlama yorumlara gerek yok !***Eğer % 34.28 oy oranı ile devletin en üst makamı,kalan % 66 muhalefet oranına rağmen, ELE GEÇİRİLİYORSA bunun adı ,nasıl el değiştirme olabilir ?Ama bu " ELE GEÇİRME OPERASYONUNUN " tek sorumlusu AKP değidir bana göre. % 10 gibi antidemokratik barajı ,iktidar olduğu halde kaldırmayan bütün partilerdir , CHP de buna dahildir..Sevgi ve saygılarımla..

Neşe İleri 
 27.04.2007 22:34
Cevap :
Açıklamanız için teşekkür ederim. Burada sıradan adi bir olay ve bunun tarafları yok ki... Bir devlet başkanı seçilecek. Anayasa Mahkemesi de bir devlet kurumu. Bir işin yapılabilmesi için kurumlar birbirinden yardım alamaz mı, meclis Anayasa Mahkemesi'nden görüş isteyemez mi, bu nasıl iş? İkincisi sizin yorumunu daha mantıklı gibi ama, uygulama öyle değil gördüğünüz gibi. CHP Anayasa Mahkemesi'ne gitti ve bir belirsizlik ortamına girdik. Üçüncü konuya gelince yasalarda söylediğiniz şekilde bir orandan bahsedilmiyor. Şimdiye kadar ki seçimlerde böyle bir mantık da yürütülmedi. İddialar oldu ama, en azından sonucu engelleyecek bir olay olmadı. Seçimde bir partiye verilmeyen oyların hepsi bir bütün mü sayılıyor? Bu da bir zorlama değil mi? O zaman hepsi tek bir parti oluştursunlar. Bu yasaları yapanlar Akpartililer değil ki. Başkalarının yaptığı yasaları uyguladığı için birilerini cezalandırmak, pek demokrasiyle bağdaşmıyor gibi. Bunu istememek beğenmemek başka demokratik bulmamak başka.  27.04.2007 23:51
 

Sayın Yılmaz Bana hiç kimse Türkiye'de demokrasinin tüm kurum ve kuralları ile işlediğini söyleyemez yanılıyormuşum. Anayasa mahkemesi başkanı bu benim kişisel yorumumdur bir anayasa profesörü olarak bildiriyorum 367 sayısı gereklidir (veya gereksizdir) yüce mahkemeye başvuru olursa inceleriz ve kararımızı veririz deyip bu kaosu neden engellemiyor? Mahkemeyi etki altında bırakırım diyemi çekiniyor bu mümkünmü ?Biz bu ülkede daha nelere hayret deyip hayıflandık sizler biliyorsunuz.Saygılarımla

Ersen Gürpınar 
 27.04.2007 14:28
 

Cumhurbaşkanının en kötü olasılıkla üçüncü turda 276 oy ile seçilmesi Anayasaya uygun aslında. Bunu deşip durmanın kimseye bir faydasının olmayacağı kesin. Cumhurbaşkanı seçimini 1980 darbesi öncesinde olduğu gibi çıkmaza sürüklemenin ülkenin hayrına olmayacağı da görünen köy gibi geliyor bana. Hele de Abdullah Gül gibi saygın bir kişilik aleyhine. İlk turda 367 olması gerektiği ileri sürülen (burada Anayasada boşluk olduğu düşünülüyor fakat aslında 184) toplantı nisabı gerçekleşmezse CHP Anayasa Mahkemesine gidecek ve diyelim ki Anayasa Mahkemesi bu maddeyi iptal etmedi. Üçüncü turu mümkün gördü. O zaman illa ki Abdullah Gül seçilecek. Diyelim ki Mahkeme hükmü iptal etti. O zaman ne yapılabileceği çok belirgin değil. Ya yeni bir anayasa maddesi kabul edecekler ki asla uzlaşmazlar, ya da seçime gidecekler.Tabi bu süreçte cumhurbaşkanlığı vekaletle yürütülecek. Seçimde Ak Partinin yeniden tek başına iktidar olacağı kesin gibi. O zaman ne olacak?Sil baştan aynı şeyler.Traji-komedi yani.

Lale Beşe 
 26.04.2007 22:47
Cevap :
Lale hanım, garip ber şekilde yorumunuz bana 4 Mayıs cuma günü saat 14 sıralarında ulaştı. Oysa siz yazının yayımlandığı gün yazmışsınız. Şu an söyleyeceğim bir şey yok. Selamlar.  04.05.2007 15:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 859
Toplam yorum
: 1414
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 949
Kayıt tarihi
: 21.06.06
 
 

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu, ekonomik..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster