Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Nisan '18

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
219
 

37. Uluslararası Hans Gabor Belvedere Şan Yarışması İstanbul Elemeleri

37. Uluslararası Hans Gabor Belvedere Şan Yarışması İstanbul Elemeleri
 

Tüm kadro


37. Uluslararası Hans Gabor Belvedere Şan Yarışması Türkiye Elemeleri
Bu yıl 37.si düzenlenen Uluslararası Hans Gabor Belvedere Şan Yarışması Türkiye Elemeleri Bakırköy Leyla Gencer Opera evinde 27 Nisan’da başladı, 28 Nisan’da da final yarışması ile Litvanya’ya gidecekler belli oldu. 27 Nisan 2018 Cuma günü yapılan yarışmada 6 yarışmacı final seçmeleri konserine kaldı. Mezzosoprano Maria Davydova, tenor Berk Dalkılıç, soprano Sara Casey, tenor Emre Akkuş, mezzosoprano Ezgi Karakaya ve bariton Mehmet Ali Tutar bu isimler oldular.
Ertesi gün olan 28 Nisan 2018 Cumartesi günü, saat 19.00da, Sedat Öztoprak’ın çalıştırmış olduğu Koro İstanbul üyelerince hazırlanan yemek ve kanepelerle oluşan mükemmel bir kokteyl sonrasında, saat 20.00 de final seçmelerine kalan 6 aday, ikişer şarkı ile tekrar yarıştılar. Yarışma sona erdikten sonra kısa bir ara verildi ve jüri başkanı bariton Sedat Öztoprak sahneye çıkarak, önce yarışmacılara, sonra jüri ve izleyicilere teşekkür ederek, kısaca şunları anlattı:
‘’Belvedere Şan Yarışması komitesinin aşağı yukarı bir parçası olan ve bize her yıl destek veren, bugün aramızda olan jüri üyeleri, olağanüstü gayretleri ile bu yarışmayı toparlamaktadırlar. Amacımız, Mustafa Kemal’in kurduğu Cumhuriyet değerlerini yaşatmak istiyoruz. Bütün bu çalışmalardaki yorgunluklarımızı da, bu gençlerin aldıkları başarılar giderecektir, buna inanıyoruz.
Burada Beşiktaş Rotary Kulübü’nün ailesinden yarışmaya aktif katkı yapan Suudi Yıldırım, Selim Selimbeyoğlu ,Mehmet Şir, Bülent Kurtdedeoğlu, Kutlu Çoban ve Hayri Erenli katıldı. Hasan Gürçay ve Kerem Cığızoğlu da önemli mazeretleri nedeniyle katılamadı. Beşiktaş Rotary Kulübü 2007 yılından beri Kulüp bazında daimi sponsorluğunu sürdürmekte ve genç opera yıldız adaylarını her dönem desteklemektedir.Bu öz verili gayretlerinede dolayı çok teşekkür ederiz.
Ayrıca Bakırköy Belediyesi Bünyesinde salonu bize sağlayan başta Belediye başkanı sayın Bülent Kerimoğlu ve Kültür Merkezlerinden sorumlu sayın Nilgün Ceyhan ‘a da çok teşekkür ve şükranlarımızı arz ederiz.
Bu güzel salonun daha çok Opera ve Bale etkinlikleri ile şenlenmesini dileriz .
Bir de bizim Koro İstanbul’un Sesi adlı gönüllü bir koromuz var ki, inanılmaz insanlar; her an böyle melekler gibi dolaşıyorlar. Müthiş bir koro, bu Koro İstanbul’un Sesi. Burada gördüklerimden bazıları var, Füsun, Sibel, İpek, Nevin, Reyhan, Sevim, Emel, Metin, Nihat, Yaman, Semih ve daha sayamadığım bir sürü kardeşlerim var. Bir de İsmail Aksu var ki, İsmail koroda mıdır, operada mıdır, yoksa klasik müziğin temsilcilerinden biri midir, çok sesli müziğin geçmişten geçeceği irdeleyen, ona muazzam bir katkı veren bir dostum mudur? Evet İsmail Aksu!
Hepsi de birinden kıymetli jüri üyelerimizin hepsine tek tek teşekkür etmek istiyorum. Constanze Könemann, Guy Montavon, Walter Vladarski, Aytaç Manizade, Çetin Işıközlü ve Suat Arıkan’a teşekkürler ediyorum.’’
Bariton Sedat Öztoprak bu konuşmadan sonra yarışmada finale kalanları açıkladı. Bunlar bariton Mehmet Ali Tutar, mezzosoprano Ezgi Karakaya ve tenor Emre Akkuş oldular. Bunların yanında, ayrıca mezzosoprano Ezgi Karakaya’ya Beşiktaş Rotary Kulübü tarafından, ‘’Soprano Belkıs Aran Genç Yeteneklere Destek Ödülü’’ verildi.
Bu yarışmada finale kalan üç yarışmacı, 3-10 Haziran 2018 tarihleri arasında, Litvanya/Jurmala ‘da yapılacak olan ‘’Uluslararası Genç Opera Şarkıcıları Şan Yarışması’’na katılacaklar.
Belvedere Şan Yarışması’na adını veren Macar orkestra şefi Hans Gabor’u, 1978-79 sezonunda İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin yapımı olan, W.A.Mozart’ın Saraydan Kız Kaçırma operasının orkestra şefliğinden tanıyorum. Bu yarışma 1982 yılında Viyana'da “şarkıcılar borsada” adıyla gerçekleşti. Başvurular dünyanın dört bir yanından gelmeye başladı. Çok geçmeden, jürinin fazla zorlanmaması için katılımcı sayısının kısıtlanması gerekiyordu. Bu nedenle 1992'de tüm katılımcı ülkelerde ön turları düzenlemeye karar verildi. İlk eleme turları 13 şehirde yapıldı.Türkiye, 2001 yılında Sedat Öztoprak ın gayretiyle bun yarışmaya müdahil oldu ve şu ana kadar bu sayı giderek arttı. 2018 eleme turu dünya çapında 71 şehirde düzenlenmektedir. Finaller 10 Haziran 2018'de Litvanya’da ,Jurmala’da Dzintari Konser Salonu'nda gerçekleşecek. Şarkıcılar Metropolitan Opera New York, Royal Opera House Covent Garden London, Teatro alla Scala Milano, Gran Teatre del Liceu Barselona, Cape Town Operası, Deutsche Oper Berlin gibi dünyanın en prestijli opera binasından sanat ve opera yönetmenlerinden oluşan bir jüri tarafından değerlendirilmeye devam ediyor.
Bu yarışmanın ülkemizde yayılmasında ve etkinlik sağlanmasında bir Don Kişot var ki, o da İDOB eski müdürlerinden bariton Sedat Öztoprak. Sedat Öztoprak bu işe gönül vermiş, ilerleyen sağlık durumlarına karşın, canla başla, hiç yorulmadan, ülkemizin genç yeteneklerinin önlerinin açılması için, canla başla çalışmaktadır.Sedat Öztoprak ile birlikte jüri üyesi olarak katılan Aytaç Manizade, Çetin Işıközlü ve Suat Arıkan da tamamen gönüllülük çerçevesi içinde yaptıkları katkılar son derece önemlidir. Bu yılki yarışmanın a piyanistleri Fügen Yiğitgil ile Sergei Gavrilov ‘dur.Bu etkinlikte çok değerli katkıları olan sanatçılardır. Onların bu katkılarını takdirle karşılıyorum.
Her meslek gibi sanat da sevgi olmadan yapılamaz. Üstelik bu sanat evrensel bir düzeyde ise bu sevginin düzeyi bir kat daha artar. Eğer, bu yarışmada olduğu gibi, söz konusu olan, ülkemizin gençlerinin, evrensel dünyada başarı kazanarak ülkemizin itibarını yükseltmesi olunca, bu değer daha da artmaktadır.
Bu yarışmada canla, başla, hiçbir çıkarı olmadan çalışan, emek veren, sponsorlardan düzenleme kuruluna kadar herkese tek tek teşekkür ediyor, Litvanya’ya gidecek olan sanatçılarımıza da başarılar diliyorum.
İsmail Hakkı Aksu
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 105
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 124
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

Ressam, dekoratör, araştımacı yazar. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster