Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Eylül '12

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
188
 

4+4+4 ile ilgili meçhuller

4+4+4 ile ilgili meçhuller
 

4+4+4 diye ifade edilen kesintili eğitim sisteminiyle ilgili bazı soru işaretleri olduğu ifade ediliyor. Hem bir psikolojik danışman, hem bir veli hem de bir eğitim çalışanı olarak bazı konularda fikir belirtmem gerektiğini düşünüyorum.

Şöyleki okula başlama yaşının sadece 2 ay geri çekildiği söyleniyor ancak bu gerçeği yansıtmıyor. Çünkü 60-66 ay arası isteği bağlı olduğu için 60 aylık bir çocuğun sınıfa girmesi herşeyi değiştirecektir. Birde önceden 31 Aralık baz alınırken birçok çocuk birsonraki seneye kalıyor ve gelişimini tamamlıyordu. Şimdi ise 30 Eylül baz alınacağı için aynı sene içerisinde okula başlamak zorunda kalıcak.

Aslına bakarsanız esas sorun yaş değil eğitim sistemi içerisindeki öğretmenler. Öğretmenlerimizden eğitim sisteminin beklentisi sınavlardan başarılı olacak öğrenci yetiştirmesidir. Bunu herkes (Öğretmenler dahil) kabul ediyor. O halde yeni sisteme öğretmenler nasıl adapte olacak. "Uzaktan eğitim" ile mi? Buna kimse inanmıyor çünkü yüz yüze eğitimler bile öğretmenlerde kalıcı davranış değişimlerini sağlamıyor. Eğitimin süresi de ayrı bir problem: 15 gün!

Öğretmenler bu işe nasıl bakıyor? Tabii ki "Biz milletin çocuklarının bakıcısı değiliz" diyorlar. 66 aylık çocuklarla 1 dönem boyunca öğretmen oyun oynayacak ve boyama yapacak. Sınıf öğretmeni direkt olarak diyor ki "O zaman ben okul öncesi öğretmeni olurdum". Haklı mı? Bu sistemde haklı. Çünkü bugüne kadar eğitim sistemini siz okul öncesi ve okul sonrası diye ikiye ayırmış ve okul öncesinde sürekli oyun ilköğretimde ise sürekli ders yapıyorlardı.

Şimdi bana şöyle bir soru gelebilir. Normalde de birinci sınıfta serbest etkinlikler, beden eğitimi, resim ve müzik dersleri vardı. Evet son iki senedir böyleydi. Benim büyük oğlum geçen sene 1. sınıfa başladı. Ben 3 ay sonra çocukların hiç beden eğitimi ve müzik dersi yapmadıklarını öğrendim. Bırakın serbest etkinlikleri! Öğretmenimiz serbest etkinlik saatlerinde Türkçe ve Matematik dersleri işledi.

Ben bir kurum Müdürü ve bir veli olarak itiraz ettiğimde öğretmen bana çocukların zamanlarını "BOŞ ŞEYLERLE" çalmanın onlara yapılacak bir haksızlık olacağını söyledi. Bu konuda yazacak çok şey var ama konuyu değiştirmeden devam edelim.

Sınıf öğretmeni boyama yaptırmaktan sıkılınca ne yapacak dersiniz? Cevabı yukarıda gizli!!!

Bir de okuma yazmaya geçiş tarihi soru işareti var. Nisan ayında okumaya geçilecek deniyor. 1. dönem sadece 2 ses öğrenecek olan çocuk Şubat - Mart - Nisan ayları boyunca 27 ses öğrenecek. Galiba burada bir hata var ama nerede!!!

Neyse son olarak doktor raporları konusunda da bir sıkıntı var. Benim çocuğumda 23 Mart 2007 doğumlu ve 1. sınıfa göndermek istemiyorum ama nasıl bir doktor raporu alacağımız da belli değil. Eğer gelişim geriliği raporu alınacaksa bu engellilik raporu anlamına geliyor ki 1. sınıfla engelliliğin ne ilgisi var? Eğer 1. sınıfa başlaması uygun değildir denilecekse bunu hangi doktor diyecek, hastanelerin öyle bir rapor formatı da yok.

Bütün bu konuların çözülmesi çok önemli. Benim için iki kat önemli çünkü hem veliyim hem de eğitimci. Çocuğumun bu yıl deneme kurbanı olması endişesi beni oldukça rahatsız ediyor. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 59
Toplam yorum
: 80
Toplam mesaj
: 21
Ort. okunma sayısı
: 2059
Kayıt tarihi
: 07.11.07
 
 

Psikolojik Danışmanım, iki tane dünya tatlısı çocuğum var. Fanatik Beşiktaşlıyım... Psikolojiye d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster