Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Eylül '12

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
136
 

4+4+4 üzerinden koparılan fırtına boşa çıktı!...

4+4+4 üzerinden koparılan fırtına boşa çıktı!...
 

Okullar açıldı milyonlarca gencimiz okula başladı. Bunların başında da yeni eğitim sistemi doğrultusunda okula başlayan minik yavrularımız var.

Yeni sistemin, ilk mektebe başlayacak çocuklar için bir kaç aylık erken olması çevresinde koparılan fırtına boşa çıkmıştır bugün.

Ülkede gelişme ve yenileşme adına atılan her adıma karşı durmayı "muhalefet yapmak" sanan siyasi partiler ve onların kronik destekçileri dört dörtlük yeni sistem için de demediklerini bırakmadılar.

O kadar yaygara oldu ki, biz bile acaba hata mı yapılıyor, diyecek olduk, bu zihniyeti yakinen bildiğmiiz halde...

Çocuklarımızın bir kaç ay erken okula başlaması, sanki kıyametin kopmasıymış gibi manşetllerden düşürülmedi. Bu etkili yaygaranın sonucu olarak, yeni kayıtlarda yüzde üçlük bir kayıp olmuş... O velilerin de zamanla bu yaptıklarına pişman olacaklarına inanıyorum. Sonuçta kaybedilen bir yıl var, çocukları için...

Elbette, ufak tefek sorunlar olabilir. Bunlar her sene olurdu. Her yıl, okulların tadilatında, tamiratında gecikmeler olur ve bazan sınıf olmaya müsait olmayan yerler geçici olarak sınıf haline getirilidi.

İşin aslı şu ki, Milli Eğitim Bakanlığı, yeni sisteme , çok kısa bir süre olmasına rağmen iyi hazırlanmış, iyi hazırlık yapmış...Okullar açıldı ama dikkate değer bir sorun çıkmadı.

Ne gariptir ki, 28 Şubat sürecinde ilk okullarla orta okulları birleştirerek 6 yaşındaki çocuklarla 15 yaşındakilerin aynı okulun tuvaletlerini paylaşmalarına ses çıkarmayanlar, bu yıl çocuklarımızın iki ay erken başlaması için yapmadıkları yayagarayı bırakmadılar.

Yani, bütün bunlara rağmen, bu dörtlü sistemi  nerdeyse sorunsuz olarak uygulamaya geçiren Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer Dinçer başta olmak üzere tüm ilgililere, bir eğitimci olarak teşekkür ediyorum.

Aşkolsun size beyler!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu yeni eğitim sisteminde ben en çok ilk 4+4 ten sonrasının evden açık okul gibi devam edilebilmesi konusunda çekimserim. Başta türlü nedenlerle eğitimine devam edemeyen çocuklar için diplomalı olmaları açısından uygun gibi görünüyor ama gerçekçi olalım, alacağı diplomanın altı boş olacak Kredili sistem sanırım lise sonda olup basit türkçeden uzak ögrenciler gördüm, sayısaldayız türkçe görmüyoruz dediler. Uzaktan okuyanlar ne sözeli ne sayısalı görecekler o anlamda. Öğretmensiniz sanıyorum,ders derste anlanılır desem garipsemezsiniz düşünüyorum.

Emef 
 29.09.2012 3:39
Cevap :
Değindiğiniz sorun, eğitim sistemimizin temel sorunu...Yani, son 4 lünün dışardan okunmasıyla bağlantılı değil...Zaten bu durum sadece zorunlu haller için geçerli olacak...Ben, Türkçeyi hakkıyla öğretememizin ana nedeni olarak bunları değil, bütünüyle toplumsal duruşumuzu görüyorum. Yani,öğretmenler na kadar düzgün Türkçe konuşuyor, yazıyor ki öğrenciye öğretsin...Sokaklara çıkın nerdeyse Türkçe isimli dükkan yok...Toplum olarak bir dil bilinci eksikliğimiz var. Sınavların test oluşu ve bu işin de özel dersanelerin tekeline düşmesi de tuzu biberi oldu...Umarım bundan sonra hem devlet, hem toplum nezdinde daha bilinçli oluruz..Selamlarımla.  29.09.2012 11:55
 

Cevap :Doğrudur...Eskiden evde de tatil yapılamıyordu ya...Bak Bugün yüzde bilmem kaçı tatil yapabiliyormuş... 21.09.2012 14:31 ya ne rakkam çıkıyorsa ya yalan yada bir sebebi var.Her Hükümete sizin gibi seçmen nasip etsin..

mehmet binlik 
 21.09.2012 19:11
Cevap :
Size de bizimki gibi bir parti nasip etsin!..  22.09.2012 12:01
 

Riyad Müftüsü 10,11 yaşında kızlarla evlenilebileceği konusunda fetva verildi.Bir süre sonra Diyanet İşleri süt bağı veya kan bağı olmadığı takdir de evlatlıkla evlenebileceği fetvasını verdi.Bizim Bu Hükümet genellikle işine gelen modelleri uyguluyor.Belli olmaz Hükümetimizin sağı solu...

mehmet binlik 
 21.09.2012 19:01
 

Ali bey , yandaş medya dışındaki medya organlarını takip ederseniz , Anadolu'yu geçtim İstanbul'daki okulların şuan ki durumlarını gerçek kişilerden ve doğruları söyleyenlerden dinlerseniz, kendiniz gidip bizzat görüp okul ve sınıf mevcutlarına bakarsanız. Eve gelip hemen bu yazınızı silmek isteyeceksiniz. Çok daha başarısız bir nesil yetişecek sınıflar 50 kişiden başlıyor , 80'e kadar gidiyor. Çocuk eğitimi ve gelişimi uzmanlarının " kesinlikle hatalı bir değişim" diye bas bas bağırdığı bu değişimin ne kötülükler getireceğini görmek için müneccim olmaya gerek yok. Dikkat ederseniz seçmeli derslerden bahsetmiyorum. Çünkü aile ne verirse ne vermek isterse çocuk onu alır zaten. Okulda göreceği maksimum iki saat ders ile bir şeyler değişmez. Biz yıllardır çocuklarımıza Din Kültürü dersi vermekten Ahlak Bilgisi dersinin içeriğini unutmuşuz ya da hiç görmediğimiz bir dersti belkide...

John Darkness 
 20.09.2012 1:29
Cevap :
Sayın John, bu ülkede yıllarca 5+3+3 uygulandı...Ardından 28 Şubat cuntacıları, sırf İmam-Hatipleri kapatsınlar diye 8 yıl kesintisizi dayattılar...Ben eğitimciyim bu süreclerin hepsinde görev yaptım. Yetmiş kişilik sınıflar da gördüm seksen kişilik sınıflarla.Bugün yapılan, öğrenciye okul değiştirme şansı tanımaktır. Bunun için de diğer meslek liseleri ile birlikte İmam- hatipler de var elbette...Yani, bu yaygaranın kalabalık sınıfla alakası yok...Sistem geçiş sürecinde ufak tefek aksamalar gösterse de nihayet daha önce uyguladığım ve normal olan sistemdi..Bütün bunlar sadece İmam-Hatip ve AK Parti muhalefetinde kaynaklana sancılar...Asıl ahlaki olmayan budur  21.09.2012 14:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1644
Toplam yorum
: 4267
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 794
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster