Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Haziran '12

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
476
 

4+4+4

4+4+4
 

İtiraf ediyorum, henüz daha üzerimden 4+4+4 şokunu atlatamadım ve Eylül ayında 66 ayını yeni dolduracak olan oğlumu 1.sınıfa göndermek zorunda olmak fikriyle barışamadım. 

Yeni sitemi yazan pek muhterem şahısların ailelerinde, komşularında hiç 5-6 yaş grubu çocuk olmasa gerek ki çok büyük bir rahatlıkla – eğitime başlama yaşını birkaç ay öne aldık, amma da abartıyorsunuz – havasındalar. 

2012-2013 egitim döneminde zaten 1.sınıfa başlayacak olan 72-84 ay aralığındaki çocuklar bir önceki sene hazırlık sınıfında olmalarının avantajıyla, kalem tutmaya, sayıları ve sesleri tanımaya çok daha hakimler. Gerek fiziki gerekse de manevi olarak avantajlılar. 4+4+4 mağduru olan  66-72 aylık grup ise, henüz kalem tutmakta çok acemi, sayılarla ve seslerle yeni yeni tanışıyorlar. Eylül ayında 67 aylık olacak olan oğlum ve  80 aylık olacak olan yeğenim, aynı sınıfta yanyana öğrenim görecekler. Biri henüz sadece 4 adet sesli harf ile tanıştı ve ancak tek haneli çok basit matematik işlemleri yapabiliyorken diğeri çoktan okumayı söktü bile ve 2 haneli rakkamlarla basit matematik işlemleri yapabiliyor....Bu muhteşem ikili aynı derslikte, biri sıkılmadan, öbürü ise  kendini yetersiz ve beceriksiz hissetmeden nasıl öğrenim görecekler bir türlü anlayamıyorum.

Eğitim Bakanımızın yaptığı açıklamalar beni tatmin etmiyor. Öğretmenlerimiz bu iki grubu aynı anda nasıl bir yöntemle ele alacaklar diye kara kara düşünmekteyken gündeme sessiz sedasız bir haber girdi ve maalesef arzulanan yankıyı uyandırmadı. Istanbul’da 19 adet etütlü-beslenmeli devlet okulu mevcuttu. Çalışan anne-babalar çocuklarını gönül rahatlığıyla emanet ediyordu bu okullara. Öğlen sıcak yemek yiyordu çocuklar ve en önemlisi de ders sonrası etüt saatinde ödevlerini yapıyorlardı. Devletimiz himayesinde iyi bir eğitim alıyorlardı.  Sevgili Eğitim Bakanımız hazımsızlıktan mıdır yoksa bastıran sıcaklardan mı bilinmez, bir gece kabus gördü herhalde k,i  ani bir karar alıp bu etütlü devlet okullarının statüsü paldır küldür değiştiriverdi... Oysa bu okullar için ön kayıt başvuru tarihleri ve gerekli evraklar listelenmiş,  kura tarihi ilan edilmişti. Derken kura tarihine 2 gün kala, tarih ertelenmiştir denildi. Ve nihayetinde bakla çıkartıldı “etütlü beslenmeli okul uygulamasına son verilmiştir” Şimdi bu 19 okulun yöneticileri  öğrenci adaylarına önkayıt paralarını iadeye uğraşıyor, laz fıkrası gibi... 

Çok sevgili Eğitim Bakanımız bazı açıklamalar yaptı ama en önemli en can alıcı konu yanıtsız hala. Etütlü devlet okulları saat 18'e kadar öğrenciyi himayesinde tutuyordu, bu nedenle çalışan velilerin hayat kurtarıcısı gibiydi. Oysa normal devlet okullarında eğitim saat 15'te bitiyor... Çalışan velilere ne öneriyorsunuz Bakanım? Bu etütlü okulların sayısını arttırıp daha fazla sayıdaki çalışan velinin eğitim çağındaki çocuklarını himaye altına almak daha iyi olmaz mıydı? Sevgili değerli Eğitim Bakanımız “bu okullar kapanmıyor, çocuklarımızı mağdur etmeyeceğiz, zaten bu okullarda okuyan öğrenciler mezun olana dek devam edecekler” cümlesinin ardından “4 yıl sonra ise bu okullar İmam Hatipe veya Ortaokula dönüştürülecek” deyiverdi.   Sağolsunlar mevcut öğrencileri kapı önüne koymuyorlar sadece her gun saat 15'de eve yollayacaklar.... İyide anne-baba çalışıyor, evde çocukla ilgilenecek kimse yokki... 49 kupon toplayana bir "anneanne" veya "bakıcı" verecek gazete var mı bildiğiniz ??? 

Uyanalım artık şu derin uykudan... O kadar bariz belli ki, kadınları iş hayatından çekmek istiyorlar... “Kadın çalışmasın, 3 tane çocuk doğursun ve evde oturup çocuk baksın” 

Ctmaksaray1973 bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 43
Toplam yorum
: 25
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 323
Kayıt tarihi
: 24.04.12
 
 

Notre Dame de Sion Lisesi ve İstanbul İktisat Fakültesi İktisat Bölümü mezunu, hayatla mücadelesi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster