Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Haziran '11

 
Kategori
Havacılık
Okunma Sayısı
880
 

4-5 Haziran Türk Hava Kuvvetlerinin 100. yıl kutlama etkinlikleri

4-5 Haziran Türk Hava Kuvvetlerinin 100. yıl kutlama etkinlikleri
 

Bugün, çok gururlandım, onurlandım, sevindim ve mutlu oldum. Türk Hava Kuvvetlerinin 100. Yıl kutlama törenleri ve gösterileri vardı güzel şehrim İzmir’de, Çiğli hava üssünde. 

Ömrü hayatım boyunca görmediğim ve belki de göremeyeceğim muhteşemlikte Dünya çapında bir ilk, şahane bir gösteri. 

Arkadaşım Derinmavi ile verdik el ele, istikamet doğru Çiğli’ye. Koşa koşa gittik inanın ki o hoş görüntüleri izlemek için, gururla ve sevinç ile. 

Önce hangisini anlatmakla başlasam bilmem ki? 

Genellikle, Kuşadası’nda olduğumdan, zaman zaman ihmal etmekteyim(ki başka çarem yok şu an) İzmir’deki etkinlikleri. 

Arkadaşlarımız Ahmet Balcı ve İlyas Bayram’ın blog yazıları ve şahsi bildirimleriyle haberim oldu açıkçası. İyi ki de olmuş vallahi. Buradan öncelikle Ahmet Balcı ve eşini tebrik etmeyi dilerim. Pırıl pırıl, altın gibi bir evlat yetiştirmişler. Ali Balcı efendilik timsali, hem de çok mütevazı ayrıca da F16 jet pilotu kendisi.(Allaha emanet ettim, hem Ali’yi hem de devre arkadaşlarını ve tüm evlatları.) 

Gelelim anlatmaya; izlediğimiz, izlerken yüreklerimizin hopladığı gösterilerin mükemmelliğine. 

Öğle saatlerine yakın, gösteriler başladı. Bu kutlama etkinlik ve gösterilerine Türk yıldızları ile birlikte 9 ülkenin de gösteri timleri katılmıştı. 25 ülkede hava araçları ile kutlamaların konuğu idi. 

AYDINLIK şehrimin, AYDINLIK zihinli, duyarlı ve onurlu insanları da ilk gün yani 4 Haziran günü 100.000, bugün ise 141.000 kişi katılım sağlamıştı etkinliklere. Hava sıcak, 30 derece civarında Güneş’in yakıcı ışıklarını altında saatlerce gösterileri izlediler. Teşekkür etmeliyim kendimce, canım hemşerilerime. 

Gökyüzünü ve ses perdesini yırtarcasına şov yapan ultrasonik uçakların, F16 ve F4 lerin gösterileri görmeye ve görülmeye, izlenmeye değerdi. Bu arada şov esnasında yapılan teknik ve yüreksiz bırakan hareketlerin de isimlerini öğrendim Ali’den. Burgu, lup ve bıçak sırtı(hatırlayabildiklerim.) 

Gösteriler, Pakistan, Hırvatistan, İspanya, İtalya, Belçika ve Amerika’dan gelen(diğer ülkelerin isimlerini hatırlayamadım, aklımda kalanlar bunlar) solo ve çoklu uçak şovları ile renklendi. 

Thunderbirds(Fırtına kuşları) öyle güzeldiler ki Sema’da, tarifi imkânsız, yaşamak ve görmek gerekti. Kuyruklarından alevler ve rengârenk dumanlar yayılmakta idi. İzlemeye doyulmazdı işin gerçeği. 

Finali, Solo Türk Binbaşı Murat Keleş ve Türk yıldızları nefes kesen gösterileri ile tamamladılar. 

Üzerlerimize binlerce yıldız yağdırdılar. Eşliğinde de Ayten Alpman’ın Bir başkadır benim memleketim şarkısının nağmeleri. 

Gösteriler katılan F16 jet pilotlarının, halk ile birlikte bütünleşmesiyle son buldu. 

Uçakların, pilotlarının, Derin Mavi’nin ve Ali ile devrelerinin fotoğraflarını çektim, galerimde sizlerin beğenisine sundum. Gelemesiniz de, göremeseniz de hiç değilse seyredersiniz diye. 

İleride yapılacak başka etkinlikleri de sizlere resmetmek ve paylaşabilmek dileklerimle. İmbat esintisine yükledim tüm sevgimi, arkadaşlarımın gönül telini titretsin diye. 

Ayşen Arslangiray Kura 

6.6.2011/İzmir 

Ahmet Balcı bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Öyle bir gündü ki, gururla, mutlulukla ille de sevgiyle yeniden "şarj olduk" sanki, değil mi sevgili arkadaşım? Senin için akşam da bir başka gurur gecesiydi, hepsini yüreğine nasıl sığdırdın bilmem :) Böyle günlerin, gecelerin hiç eksilmesin e mi? Sevgiler, titreyen gönül tellerinden yansıyan masmavilerle.

derinmavi.. 
 06.06.2011 20:54
Cevap :
Gülüm, şahane bir gün ve gece geçirdim amma ayaklarım hala beni affetmedi fena sızlıyorlar. Onun dışında her şey süper. Zaten seninle olmak süperdi. hadi gidelim akşama Mustafa Kemal sahil Bulvarına, yürüyüş yapmaya. Sen yürürsün ben bıraktığın yerde beklerim valla.Sevgilerim canım arkadaşıma, kızıl grup manzaralarından, SMYRNA'nın.  07.06.2011 2:46
 

Teşekkürler Sayın Kura. Ben de televizyondan izledim, gerçekten de muhteşemdi. Savaşa karşı olsam da ülkemin savunma gücünün uluslararası boyutta niteliğe erişmesinden ben de gurur duydum. Bu gösterileri bir daha görebilmek çok zor. Siz de duyduğunuz ilginç etkinliklere katılarak zoru başarıyorsunuz. Başarılarınızın devamı dileğiyle, selam ve saygılar.

Hızır Kabil 
 06.06.2011 13:50
Cevap :
Sayın hocam, övgü dolu yorumlarınıza layık olabilmek dileğimdir.Gösteriler mükemmel ötesi idi inanın ki anlatacak kelime zor buluyor insan. Elimden geldiğince ve gücümün yettiğince katılım sağlamaya çalışıyorum bu ve bunun gibi etkinliklere. Saygı ve sevgilerim sıcak şehrim SMYRNA'dan gelsin size, İmbat esintilerinin eşliğinde.  07.06.2011 3:02
 

Oğlum size kendini sevdirdiyse ne mutlu bana.

Ahmet Balcı 
 06.06.2011 13:47
Cevap :
Oğlunuz artık arkadaş, bizim de oğlumuz. Teyzesi ve eniştesi olaraktan sahip çıkarız, merak etme İzmir'in kızı deniz, denizi kız kokan kızlarına da kaptırmayız. Yine de Allah'ın işine de karışamayız. selam ve saygılarımız SMYRNA'dan size ve değerli eşinize kabul buyurunuz.  07.06.2011 3:07
 

Hikmet Feridun Es hayatta olsa sizi kıskanırdı Ayşen hanım. Gezilerinize fotoğrafları katınca bu geldi aklıma. (Sakın kızmayın ,şaka, şaka)Size ve eşinize selamlarımla.

yılmaz çetingöz 
 06.06.2011 12:38
Cevap :
Sayın Üstadım, rica ederim kızmak ne demek? Biz daha bu yolda amatörüz, öğrenme aşamasındayız. Amatör ruhu taşımaktan da inanınız ki çok mutluyuz. Ustalara erişebilmekse de arzumuz,vardır daha yürünecek çok yolumuz. Smyrna'dan selam ve saygılarımız size ve değerli eşinize, lütfen kabul buyurunuz.  07.06.2011 3:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 533
Toplam yorum
: 2840
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 1345
Kayıt tarihi
: 14.11.10
 
 

Aydoğdu; kızgın güneşinde Ağustos'un, sararmıştı altın sarısı başaklar. Kırlangıçların göç dansın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster