Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Nisan '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1243
 

4. Antalya Televizyon Ödülleri amatörlükte zirve yaptı

4. Antalya Televizyon Ödülleri amatörlükte zirve yaptı
 

4. Antalya Tv Ödülleri


Bu yıl dördüncü olarak düzenlenen Antalya Televizyon Ödülleri, birincisinde olduğu gibi tam bir organizasyon hatasıyla yapılmış ödül töreni oldu. Öyle ki daha 2013 yılı bitmeden 2013 yılı yapımı televizyon içeriklerine de ödül verildi. 2012 ve 2013 televizyon yapımlarının 4. Antalya Televizyon Ödülleri'nde birlikte değerlendirilmesi de saçmalığın dibe vurmuş bir göstergesiydi. Altın Portakal'dan sonra Antalya'da televizyon için ödül töreni oluşturulması medya sektörü için olumlu bir gelişme. Ancak dördüncü kez düzenlenmesine rağmen hala organizasyon hatalarının devam etmesi de geceye gölge düşürdü.

En İyi Yönetmen, komedisine, dramına göre değişiyor

Benim ilk dikkatimi çeken yönetmen ödülleri oldu. Bu kategoride hem komedi için hem dram için ödül verildi. Televizyon dizileri yönetmenleri değerlendirilirken komedisine, dramına göre değerlendirmez. Yönetmen, senaryoyu en iyi şekilde yapımcısının verdiği imkanlar dahilinde görüntüye aktarmaya çalışır. Yönetmenin komediye göre en iyisi, drama göre en iyisi olmaz. Yönetmenin kendine göre bir tarzı vardır. Bu tarzını da kameraya aktarır. Komedi ve dram yapımlar yönetmenin tarzıyla şekillenir. Dünyanın hiçbir yerinde yapım türüne göre yönetmene ödül verilmez. Yapım türüne göre en iyi kadın / erkek oyuncu diye kategori edilebilir. Oyuncunun yarattığı karaktere göre ödüllendirilir. Bu durumun yönetmene uygulanması da gereksiz olmuş oldu. Görüntü yönetmeni de nedense komedi, dram diye ayrılmadı.

Yeni sezon yapımlara ödül verilirse seneye kimlere ödül verilecek

Yeni sezon kategorileri de komedi ve dram olmak üzere iki ana başlıkta değerlendirildi. Yeni sezon yapımlar yeni ivme yakalamışken bu sene ödül alırlarsa, seneye hangi yapımları değerlendirecekler. Bu da ayrı bir merak konusu oldu. İşin ilginç tarafı Suskunlar dizisi yeni sezon olarak değerlendirildi. Bitmiş bir dizi nasıl yeni sezonun adayı olur? Yeniyse neden bitmiştir? gibi sorular uzar gider.

Dizi kategorilerinde adaylar iki, üç televizyon kanalından ibaretti

Dizileri kategori ederken iki, üç kanalın yapımları varken diğer yapımlar yoktu. Öyle ki en iyi dram dizisi sadece 3 dizinde oluşuyor. Bir başkası da 2 veya 3 olarak yer alıyor. Ağırlıklı olarak TRT1 ve ATV'nin yapımları vardı. Bu durum düzenlemenin baştan savma yapıldığının göstergesidir. Düzenlemeler alınan reytinglere veya içeriğe göre yapılsaydı, 2, 3 aday yerine her kategoride en az 5,6 aday yer alırdı.

Gecede özgün senaryo ödülünü hakeden tek dizi Kayıp Şehir'di

Diğer kategoriler ne kadar tartışılır bilinmez ama En İyi Dram Özgün Senaryo Ödülü'nü Kayıp Şehir sonuna kadar haketti. Diyalektiğin en iyi yansıtıldığı, empatinin en güzeliyle aktarıldığı dizi olan Kayıp Şehir, her şeyiyle profesyonel bir yapım olduğu tartışılmaz. Bu senenin en iyi yapımlarından olan Kayıp Şehir maalesef reyting ölçümlerinin kurbanı oldu. Reyting kanallar için tek belirleyici bir unsur olsa da dizi ekip, senaryo, yönetmen unsurları açısından en kaliteli dizilerden biri oldu. 26 bölümle hikayesini tamamlasa da Gökçe Bahadır, oyunculuğuyla kariyerinde Kayıp Şehir iyi bir referans noktası oluşturdu.

Komedi en iyi erkek oyuncusu aynı dizinden iki kişi

İşler Güçler dizisinden Ahmet Kural ve Murat Cemşir komedi en iyi erkek oyuncu adayı olarak gösterildi.  Aday gösteriminde birlikte değil de ayrı ayrı gösterilmesi de saçma oldu. Aynı dizinin iki oyuncusu komedi en iyi erkek oyuncusu kategorisinde rakip algısı yarattı. Madem ikili olarak aday gösterildi, yanında Sadi Celil Cengiz de yer alması gerekirdi. Dizinin üç başrol oyuncusu olarak Sadi Celil Cengiz'e bir anlamda ayıp edilmiş oldu.

Özetle, 4. Antalya Televizyon Ödülleri aday belirlemede , ne reytingleri, ne içeriği ne de kategorizasyon açısından profesyonel  olarak değerlendiremedi. Ödül törenin de yapıldığı yer ise ödül törenin yapıldığı yer değil, düğün salonu izlenimini veriyordu. Yemek masaları etrefında davetlilerin olduğu bir ödül töreni dünyada sadece bizim ülkemizde yapılır ve yapılıyor. Ödülleri takdim eden oyuncuların içinde keşke sinema emekçileri de yer alsaydı daha şık olacaktı.

İnşallah seneye, adaylarıyla, organizyonuyla, profesyonel olarak hazırlanmış, 5. Antalya Televizyon Ödülleri'ni seyretme fırsatını yakalamış oluruz...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 640
Kayıt tarihi
: 21.12.11
 
 

Halkla İlişkiler ve Tanıtım mezunuyum. Haliyle iletişimle ilgili her şeyle ilgiliyim. Bilgisayar ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster