Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

güne_bakan(Nazenin yavrusu)

http://blog.milliyet.com.tr/gunebakanlar

20 Nisan '10

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
1243
 

4 ayaklı kütüphane

4 ayaklı kütüphane
 

4ayaklı kütüphane


Eşekli Kütüphaneci

Yıl 1943. Genç Mustafa'nın tayini kütüphaneci olarak Ürgüp Tahsin Ağa Kütüphanesi'ne çıkar. Devlet memurluğu o dönemde süper bir şey, çünkü özel sektör falan yok. Genç Mustafa Bey kütüphanede heyecanla okurları bekler; bir gün olur, beş gün olur, gelen giden yok. Etrafındakilerle konuşur, herkese anlatır: "Bakın kütüphane bomboş duruyor, gelin kitap okuyun." Gelen giden olmaz. Amirlerine durumu bildirir.

- Kardeşim otur oturduğun yerde, maaşını düzenli alıyon mu, almıyon mu?
- Alıyorum.
- Eee, o zaman ne karıştırıyon ortalığı, gelen giden olsa maaşın mı artacak? Başına daha fazla bela alacan, o kütüphaneye yıllardır kimse gelmez zaten.

23 yaşındaki genç memur yılmaz "Ne yapayım, ne yapayım?" diye düşünür durur. Sonunda aklına bir fikir gelir, eşine söyler. Eşi önce "Deli misin bey?" der, ama kocasının bir şeyler üretme, işe yarama çabasını yakından görünce fikri kabullenir, destekler.

O dönemin bürokrat amirlerinin önüne çıkardığı tüm engellerin tek tek, binbir güçlükle üstesinden gelir.
Çünkü o zaman da şimdiki gibi, "Aman bir şey yapmayalım da başımıza bir iş gelmesin. Çalışsan da aynı maaş, çalışmasan da o nedenle salla başı al maaşı" zihniyeti aynen hüküm sürmektedir.

Sonunda amirlerini zorlukla ikna eder ve bir eşek alır. İki tane de sandık yaptırır. İki sandığa, kalınlığına göre 180-200 kitap sığar. Sandıkların üstüne "Kitap İade Sandığı" yazar.

Kitapları eşeğe yükler ve köy köy gezmeye başlar. Kütüphaneye de bir yazı asar: "Sadece Pazartesi ve Cuma günleri açıyoruz." Köydeki çocuklar şaşırır. Eşeğe bir sürü kitap yüklemiş bir amca, o gariban çocukların küçücük ellerine kitapları verir. Düşünün, Noel Baba gibi. Noel Baba hayal, Mustafa Amca
ise gerçek. Geyikler yerine eşeği var. Eşek de gerçek, Mustafa Amca da.

"Çocuklar bunları okuyun, aranızda da değişin. On beş gün sonra aynı gün gelip alacağım. Aman yıpratmayın, diğer köylerdeki arkadaşlarınız da okuyacak" der.

Mustafa artık Ürgüp'teki kütüphanede bir iki gün durmakta, diğer günler eşeği ile köy köy gezmektedir. Köylerdeki çocuklar Eşekli Kütüphaneciyi her seferinde alkışlarla karşılarlar. Kalpleri küt küt atar heyecandan, sevinç içinde yeni kitapları beklerler. Mustafa Amca'nın ünü etrafa yayılır. Diğer devlet
memurları makam odalarında sıcak sıcak oturup iş yapmazken, Mustafa'nın eşeği yediği otu hepsinden fazla hak etmektedir.

Zamanla insanlar kütüphaneye de gelmeye başlar. Mustafa bakar ki kütüphaneye kadınlar hiç gelmiyor.

Zenith ve Singer'e mektup yazar: "Bana dikiş makinesi yollayın, firmanızın adını kütüphanenin girişine kocaman yazayım" der. Zenith dokuz tane, Singer bir tane dikiş makinesi yollar (ilk sponsorluk faaliyeti). Salı günlerini kadınlar günü yapar. Kumaşı alan kadın kütüphaneye koşar. On makine yetmediği için sıra oluşur. Sırada bekleyen kadınların eline birer kitap verir, beklerken okusunlar diye. Okuma-yazma oranının düşüklüğünü görünce halkevlerine okuma yazma kursları vermeye gider. Halıcılık kursları başlatır, bölgede halıcılığı canlandırır. Bu arada valilik Mustafa hakkında dava açar, "kendi görev tanımı dışında davranıyor" diye. 50 yaşına gelen Mustafa Amca baskıyla emekli edilir.

Mustafa Amca köylüler arasında efsane olur, yıllar geçtikçe köylerdeki çocuklarda okuma aşkı yerleşir.
2005 yılında Mustafa Amca vefat eder.

Tüm Kapadokya çok üzülür, aralarında toplanırlar. Ürgüp'e Eşekli Kütüphaneci Mustafa Güzelgöz ve eşeğinin heykelini dikerler.

MUSTAFA GÜZELGÖZ; Nazım Hikmet’in dizeleriyle, “Topraktan okuyup Kitapsız bilendir” Liseyi okumamış, kütüphanecilik eğitimi görmemiş ama, yenilikçi, yaratıcı, özverili çalışmalarıyla Anadolu’nun aydınlanmasında emeği geçen 77 ülke arasında yaratıcı hizmetiyle dünyada birinci olan kütüphaneci. Bir duayen.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Keşke bu güzel yazının kaynağını belirtseydiniz...

Hüseyin Seyfi 
 22.04.2010 10:57
Cevap :
http://tr.wikipedia.org/wiki/Mustafa_G%C3%BCzelg%C3%B6z Mustafa Bey'in hayat hikayesi wikipedia da yayınlanmıştır. iyi günler  22.04.2010 12:18
 

"Eşekli Kütüphaneci" başlıklı yazınızı severek okudum. Böyle bir öyküyü daha önce de bir yerde okumuştum. Mustafa Gözelgöz kütüphaecilik hizmetleriyle dikkat çekmişti bir zamanlar. Onun zamanında imkansızlıklar nedeniyle kitap bulamayanlar belki okumuyorlardı.Ama bozguncu,nifakçı değillerdi.Bankaları soymuyorlardı,adam öldürmüyorlardı. Köyünde ,tarlasında alın terleriyle çalışıyorlardı.Ya şimdikiler ?.. Onlar da okumuyorlar.Kütüphaneler yine bomboşlar, bazen ben de kütüphaneye gidiyorum, ilk okul çocuklarından başka kimseyi bulamazsınız. Şimdi dolmuşla kitapları köylere,kentlerin dar,uzak mahllelerine götürmek lazım vatandaş okusun diye... Okuyan insanlardan zarar gelmez. Çünkü okumak yaşamaktır.Selamlar. ve de iyi okumalar.

Abdülkadir Güler 
 22.04.2010 9:19
Cevap :
Çok teşekkürler değerli yorumunuz için Bugünde bir dostla eski güzellikleri anıyorduk siz üstüne geldiniz , gerçekten o güzelliklerde büyük azalma var iletişimin acaip boyutlara ulaştığı bu çağda bile biz iletişemiyoruz enteresan bir vakıa.. Yinede okumakla adam olunmadığıda başka bir vakıa olmasına rağmen eğitim şart :) elbette  22.04.2010 12:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 57
Toplam mesaj
: 42
Ort. okunma sayısı
: 996
Kayıt tarihi
: 05.10.06
 
 

Ata toprağı Karadeniz'den, terbiye ve eğitimi Trakya'dan, günebakan ve İstanbul sevdalısı eski bir m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster