Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Temmuz '06

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
1745
 

4 x 4'lük İletişim'e ne dersiniz?

4 x 4'lük İletişim'e ne dersiniz?
 

Merhabalar!

Bugün sizlerle okuduğum bir kitabı paylaşmak istiyorum. Kitabın adı, "İnsan İlişkilerinde 4x4'lük İletişim". Oğuz Saygın'ın kişisel gelişim konusunda yazmış olduğu kitaplardan birisi ve bence, herkesin okuması gereken bir kitap. Neden diye soracak olursanız; kitabı okurken hem kendinizi daha iyi tanıyorsunuz hem de çevrenizdeki insanların karakter özelliklerini daha iyi anlayabiliyorsunuz. Oğuz Saygın, bu kitabında 4 farklı karakterin, karakteristik özelliklerini ve birbirleriyle olan iletişimlerini ele alıyor…

Kitapta sözünü etmiş olduğum karakterler, 4 şekilde karşımıza çıkıyor:sarı karakterliler, yeşil karakterliler, mavi karakterliler ve kırmızı karakterliler. Her bir karakter farklı kişilerin özelliklerini yansıtıyor. Yazar, farklı renklerdeki bu karakterlerin birbirleriyle olan iletişimlerinden söz ediyor. Bu 4 rengin de baskın olduğu noktalar var. Bu karakterlerden birisi herkeste baskın olmakla birlikte, diğer karakterlerin özelliklerini de taşıyabiliriz. Örneğin; sarı karakterli birisinde mavi karakterli birisinin taşıdığı özellikler de bulunabilir, fakat bu fazla ön planda değildir. Çünkü, kişinin baskın olduğu karakter, sarı karakterdir.

Ben, kitabın sonunda rengimi buldum. Aslında kafam karışmadı değil. İnsan, her karakteri çok iyi tanımalı ki, kendi baskın kişiliğini bulabilsin. Neyse ki, kitabın sonunda işte bu benim rengim dedim. Daha kitabı okurken, çevremdeki insanların hangi karaktere uyduğunu bulmaya çalışıyordum. Kitap bittiğinde de çevremde gözlem yaptım. Arkadaşlarıma: "sen sarısın, sen kırmızısın." gibi benzetmeler yapıyordum. Bence, kitabın adının "İnsan İlişkilerinde 4x4'lük İletişim" olmasının nedeni, bundan olsa gerek. Sonuçta insanlarla iyi bir iletişim kurmak için, onları tanımamız gerekir.

Bir olay karşısında, 4 tip karakterin nasıl farklı tepkiler verdiğini, kitaptan bir örnekle açıklamak istiyorum: Öğretmen öğrencilerine bir jest yapar ve herkesin sınav notuna 10 puan eklediğini söyler. Bu durum karşısında; kırmızı karakterli öğrenci, "Zaten hakkımdı"; yeşil karakterli öğrenci, "Sağolasın hocam"; mavi karakterli öğrenci, "Sınav kağıdıma bakabilir miyim?"; sarı karakterli öğrenci, "Vay hocam size bir çay ısmarlıyayım" der.

Bugünkü yazımı noktalarken, bu kitabı okumanızı tavsiye ediyorum. Umarım bu kitap, hayatınızda büyük bir değişim yaratır. Neden olmasın?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 1258
Kayıt tarihi
: 05.07.06
 
 

1985 Sinop/Boyabat doğumluyum. Ktü İşletme mezunuyum. Samsun'da ikamet ediyorum...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster