Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mart '11

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1413
 

40 Bin İthal İngilizce Öğretmeni Yolda!

40 Bin İthal İngilizce Öğretmeni Yolda!
 İthalatı pek severiz; yabancı ürün hayranlığımıza diyecek yok!

Her şeyimiz ithal, saymakla biter mi?

Bitmez ama, biz, birkaçına değinelim:

İthal kurbanlık!

(Et ve Balık Kurumu aracılığıyla Urugay’dan geldi.)

İthal doktor!

(Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Yurt dışından sağlık personeli getirilmesinin önünün açılması lazım” diyor. Niye? Yeterli sayıda doktor yok! Var da, uzman yerli doktora kadro yok!)

İthal hakem yorumcusu!

(Emekli futbol hakemi Alman Markus Merk, Lig TV yorumcusu, Erman Toroğlu’nun yerine ithal edildi, hakemleri korumakla görevli, Toroğlu’nun tam tersi...)

İthal siyasetçi/ yazar!

(Joost Lagendijk, Hollandalı siyasetçi, AP Dış İlişkiler Komitesi Üyesi ve Türkiye-AB Karma Parlenmento Komisyonu Eşbaşkanı/ydı, Zaman gazetesi yazarı)

*****

Şimdi de, ithal İngilizce öğretmeni yolda!

(1970 öncesi, “Barış Gönüllüsü” adı verilen ABD’li İngilizce öğretmenleri vardı. Bu öğretmenler, özellikle Doğu ve Güneydoğu’yu çok sevdiler. Öğretmenliğin dışında, çevreyi/ yöreyi gezdiler. Bu öğretmenlerin, CIA ajanı olarak bilgi topladıklarını... Türkiye’nin feodal, etnik, mezhepsel yapısını araştırdıkları, haritasını çıkardıklarını duymayan kaldı mı?)

Milli Eğitim Bakanlığı, ''Yabancı Dil Öğretiminin Geliştirilmesi Projesi'' ile yeni ufuklara açılıyor. Çocuklarımız, İngilizce’yi “ana dili İngilizce olan öğretmenler” aracılığıyla öğrenecek.

Okullarda ''English cafe''ler açılacak!

Uygulamaya gelecek öğretim yılında başlanacak.

''Yabancı Dil Öğretiminin Geliştirilmesi Projesi'' 4 yıllık bir süreyi kapsıyor. Her yıl 10 bin öğretmen ithal edilecek, 4 yıl sonra ithal İngilizce öğretmeni sayısı 40 bine ulaşacak.

Türkiye’de 48 dolayında İngilizce öğretmeni olduğu söyleniyor.

Ya atanması yapılmayan binlerce öğretmen?

Ya İngilizce öğretmeni olmak için okuyan binlerce öğretmen adayı?

Ya İngilizce öğretmeni olmak için bu yıl sınava girecekler?

Kimse, “ya”lı cümlelere doyurucu yanıt bulamayacak. Verilen yanıtlar da, Star TV muhabiri Osman Terkan’ın güncel konularla ilgili sorularını yanıtlayan sokaktaki yurttaşın/ seçmenin yanıtlarından farksız olmayacak.

İthal öğretmenle yerli İngilizce öğretmeni sayısı, neredeyse, eşitlenecek. Çünkü yapılan açıklamaya göre, bu ithal öğretmenler, “bizim İngilizce öğretmeninin yanında derse girecekler.”miş. Bununla amaçlanan, “hem öğrencilerin hem öğretmenlerin konuşma kabiliyetlerini geliştirmeleri”ni sağlamak.

Ne ilginç değil mi?

Aynı sınıfta iki öğretmen olacak; biri yerli, öbürü ithal!

Sanki maç yönetecekler!

Bu, yetkililerin, yağcıların yaptıkları açıklamalara göre, bir “devrim”miş!

Yazık olmuyor mu bizim o güzelim “devrim” sözcüğümüze?

TURGUT ÇELİK/ Mersin

Hüzün Adam bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ya da diğer adıyla "native speaker"lar yıllardır özel okulların sürekli şov amaçlı kullandığı öğretmenlerdir! Bu öğretmenlerin çoğu öğretmenlikle ilgili olmayan bir alandan mezun olmuşlar,bir kısmı ise lise eğitiminden sonra TESOL,DELTA,CELTA gibi adı büyük sertifikalar alarak,büyük maaş ve özlük haklarıyla birer kambur olarak yaşamaktadırlar.Örneğin özel bir okulda bir yerli İngilizce öğretmeni diyelim ki iki bin lira kazanırken,bu öğretmenler en az iki katı maaş,çoğunlukla dolar ya da euro üzerinden, lojman,uçak bileti gibi imtiyazlar,üstelik çoğu sınıf içi disiplin konusunda son derece yetersiz,herkesi küçümseyen bir havada iş yaparlar.Başka detaylar da var ama buradan yazmak anlamsız.MEB'in ne amaçladığını anlamak mümkün değil.Üstelik sadece belli bir saate sokarak doğal ortam oluşturmak mümkün değil,sen eğer okulun her yerinde o ortamı sağlarsan bir anlamı olabilir de ama kendi ülkemde ana lisanımı ikinci dil haline getirmenin ne faydası olabilir.Saygılarımla.

serhatt 
 24.03.2011 18:02
Cevap :
Serhat Bey... Dediklerinizin tümüne katılıyorum, yazmayı anlamsız bulduğunuz "detaylar"a da.... Milli Eğitimi Bakanlığı'nın "milli"si, iğreti duruyor artık. Saygılar, selamlar.  24.03.2011 18:15
 

kultur emperyalizmi boyle baslar!gelenler "cok iyi niyetli" olsalar bile kendi ulkelerinin kulturu yasam standartlarini sisteme enjekte eder. Biz olsak farkli mi olurdu? Inan bazi haberlere inanmakta zorluk cekiyorum degisim evet ama nelere ragmen. Kendi dilini ve kulturunu bilmeyen nesile osmanlicayi ogretmeyen nutugun orjinalini tercume gibi okutan bir sistem nelere ragmen neyi yapiyor? Ikinci dil tabiki evet ama su sozu bir yabanci hocam soylemisti kendi lisanini ve kulturunu iyi bilmiyen baska bir lisani ogrenmekte zorluk ceker.saglik ve saygiyla

Newyorker 
 24.03.2011 17:36
Cevap :
Değerli Newyorker... Bilimsel bir gerçek söylediğiniz: "...kendi lisanini ve kulturunu iyi bilmiyen baska bir lisani ogrenmekte zorluk ceker." Kendi yurttaşına Türkçeyi, Türkçe düşünmeyi öğretemeyen devlet, öğrenilmesinde yarar gördüğümüz yabancı dili, nasıl öğretecek? Saygılar, sevgiler.  26.03.2011 22:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2459
Toplam yorum
: 2830
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2382
Kayıt tarihi
: 10.11.08
 
 

24 Kasım 1944'te İspir'de doğdum. Ankara Kurtuluş Lisesi'ni, Dil ve Tarih - Coğrafya Fakültesi Tü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster