Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ocak '13

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
2684
 

40 yaş başlangıçtır

40 yaş başlangıçtır
 

Birçoğumuz için 40'ına merdiven dayamak veya 40'ını aşmak bir dönüm noktası. Dikkate değer bir yaş olarak beliriyor. En çok söylenen''40''ından sonra teneşir tarafından paklanmak durumuyla karşı karşıya kalacak hareketlerden kaçmak duygusu veya ''yolun yarısı'' olarak şiir ve şarkılara giren 35 yaşı geride bırakmanın hayatın ikinci yarısından yıllar almanın korkusu. Öyle ya da böyle, neden 37 -38 ya da 42-46 değil de 40 yaşın çevresinde yoğunlaşır bütün bu kuşkular?

Ünlü Fransız ressam PAUL GAUGUİN 43 yaşına kadar Paris’te düzenli yaşantısı olan bir iş adamıydı. 43 yaşından sonra ruhunda fırtınalar koparan bir istekle güney kıyılarına giderek ressamlığa başladı. Bunun gibi birçok örnekteki kişiler kimimize göre tanrı vergisi kimimize göre eğitimleri sosyal durumları ve çevrelerinin etkisiyle yaşamlarının bir dönemi ardından uğraşlarını tümüyle değiştirerek olağan üstü çalışmalar gerçekleştirdiler.

Günümüzde sosyologlar, psikologlar, eğitimciler, bilim adamları yaygın etkinliğini daha kaybetmemiş olan “40 yaş korkusu’’nun artık geçerliliğini korumadığında hemfikirler. ''40 yaş bir başlangıçtır'' diyorlar.

Kırk yaşından sonra artık dış dünyadan sıyrılıp kendimize dönüş süreci başlamıştır. Bundan korkmak için bir sebep yok. Kararsızlıklarımız, isteksizliklerimiz, aşırı isteklerimizin bu dönemin en belirginleridir. Ama üzülmeyin olay yapmayın kendinize. Tabiat kendi kendini dengeye sokmaktadır. Gençliğimizde çok güzel bir kız çok yakışıklı bir delikanlı olabilirsiniz. Birçok insanın sizi artık öyle bulmadığını düşünüp üzülmeye gerek yok. 40 yaş birçok şeyin bittiği bir dönem değildir. Aksine bir başlangıçtır. Çevrenizdekilerle dış görünüşünüzle değil olgun dengeye ulaşmış kişiliğinizle beğenir ve yaklaşır, artık gençlik birikimlerinizin hasadını toplama zamanı gelmiştir. En verimli günlerinizin yaşama döneminde olduğunuzu unutmayın ve bunun tadına varın...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızı keyifle okudum,teşekkürler...

Beymihdar 
 01.02.2013 14:04
Cevap :
Çok teşekkür ederim.Sevgiler.  02.02.2013 17:10
 

Size yürekten katılıyorum Şükran hanım. Benim de inandığım ve savunduğum fikirdir bu. Ben de 40 yaşımdan itibaren hayatıma yeni bir yön çizdim. Sevgiler, selâmlar.

NURTEN DEMİREL 
 28.01.2013 16:05
Cevap :
Sevgili Nurten hanım,yorumunuz için çok teşekkür ederim.Sevgiyle kalın.  02.02.2013 0:05
 

Harika bir yazı Şükran Hanım, 40 yaşında biri olarak bitiş değil asıl gerçek başlangıçların olduğunu gördüm ve yaşıyorum, teşekkürler başarılarınızın devamını dilerim :)

nurten iyem 
 27.01.2013 23:54
Cevap :
Nurten hanım yorumunuz için çok teşekkürler.Sevgiyle kalın.  02.02.2013 0:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 77
Toplam yorum
: 51
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 745
Kayıt tarihi
: 03.12.12
 
 

Bir kadın, bir anne, kırk yıllık eş... Resim yapmak, yazı ve şiir yazmak, her gün yeni şeyler..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster