Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ekim '10

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
853
 

40 yaş muhasebesi

Bu gün benim doğumgünüm. Doğumgünlerini oldum olası severim. İnsanın kendini özel ve mutlu hissettiği günlerden birisi. Yıllar ilerledikçe doğumgünlerini kutlama şekilleri de değişiyor. Daha eskilerde arkadaşlarla buluşup eğlenmek için bir vesile iken artık muhasebe yapmak için bir vesile haline geliyor. İnsan her an hayat muhasebesi yapmalı ama özel günlerde daha yatkın oluyor sanırım.

Hayatımı şöyle bir gözden geçirdiğimde aslında fena da gitmemiş olduğumu görüyorum. Kendimden ve yolculuğumdan memnunum. Özellikle son yıllarda göstermiş olduğum ilerleme beni epeyce mutlu etti.

En önemlisi artık zeytin yemeye başladım. Bu insanlık için küçük ama benim için çok büyük bir adımdı. Hayatım boyunca zeytin yemediğim gibi yanımdakilere de yedirmeyen biriydim. Benim yüzümden yıllarca evde kimse zeytin yiyemedi. Tadını bile bilmediğim birşeyi "sevmiyorum" demenin ne kadar saçma olduğunu düşünmem bu seneye tekabül etti. Bir gün denedim ve hiç de zannettiğim gibi olmadığını gördüm. İtiraf edeyim tadını da çok beğendim. Yıllarca kendimi ve etrafımdaki insanları bundan mahrum ettiğim için utandım. Kalıpları kırmanın o kadar da zor olmadığını öğrendim.Bir zeytin tanesine bakıyordu.

Vermek kadar almanın da önemli olduğunu öğrendim. Almayı bilmeyen insanların kendilerini tükettiklerini ve bir süre sonra hayata düşman olduklarını gördüm. Dost ve arkadaşlarından gerektiğinde yardım istemenin acizlik olmadığını, bilakis ilişkiyi güçlendirdiğini öğrendim.

Herkesin kendi doğrusu olduğunu ve hazır olmayana birşeyler anlatmanın zaman kaybı olduğunu öğrendim.

Benim gibi düşünmeyenlere karşı saygılı ve hoşgörülü olmayı, hoşgörmenin anlayıştan kaynaklandığını öğrendim.Her kişinin, düşüncenin, fikrin ve davranışın; bütünün içinde anlamlı olduğunu ve herşeyin bir sebebi olduğunu anladım. Hepimiz bir puzzle ın parçalarıyız ve herkesin ayrı bir görevi var. Kimse kimseden üstün veya kimse kimseye göre daha önemli değil. Her insan kendi yaradılış amacına göre bir tavır sergiliyor ve hayat yaşıyor.

Hayatın dikey yaşanması gerektiğini anladım. Anlamını çözemediğim ve rahatsızlık duyduğum olaylarda bir üst düzeyden bakmak gerektiğinii öğrendim. Bunun benim için anlamı ne? bu durum neden beni rahatsız ediyor? sorularını sormayı alışkanlık haline getirdim.

Dışımda gelişen her durumu ancak içimde çözebileceğimi anladığımda, insanlarla bütün kavgamı bıraktım.

Tamamen egodan yaratılmış bir insan olduğumu düşünüyorken, yavaş yavaş onu kontrolümün altına almayı başarıyorum.

Görünür anlamda büyük büyük başarılara imza atmadım belki ama kendi iç dünyamda çok büyük adımlar attığıma inanıyorum..

Gönül rahatlığı ile, bu yaşıma kadar geçen zamanı boşa harcamamışım diyebiliyorum.

İyi ki doğmuşum..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Canım şimdi haberim oldu, iyi ki doğdun, iyi ki seni tanıdım.. Nice güzel yıllara, sağlıkla, mutlulukla ve tabi ki sevdiklerinle. Doğum günün kutlu olsun. Öpüyorum.

A.Nilgün Aktaş 
 14.10.2010 11:36
Cevap :
Teşekkür ederim canım.. iyi ki ben de senii tanıdım:)) Sevgiler..  14.10.2010 17:23
 

Yeni yaşınız kutlu olsun...Sağlık ve mutlulukla nice senelere...Almadan vermek sadece Allah'a mahsustur, O bile bazı konularda karşılığı ister...Sevgilerimle...

Yurdagül Alkan 
 13.10.2010 23:23
Cevap :
Teşekkür ederim..Vermek kadar almayı bilmenin de önemli olduğunu nihayetinde anladım:)) Selamlar, sevgiler..  14.10.2010 17:25
 

MaşaAllah. 40 göstermiyorsunuz. Onu geçtim 30 bile değil gibi buradan bakınca... Allah sağlık ve huzur içerisinde, yaşanan her anın hikmetini kavrayabileceğiniz bir ömür versin... Sizi dostlarınıza, ahbaplarınıza ve elbette ailenize bağışlasın.. Sevgi, hürmet ve muhabbetle

Murat HACIOĞLU 
 13.10.2010 22:48
Cevap :
Avantaj mı, dezavantaj mı? olduğunu bazen kestiremediğim bir durum bu:)) Yaşımın ağırlığını etrafıma hissettirmekte zorlanıyorum:))) Aminn bu dediğinizi kavramak için bir 40 yıl daha gerekli gibi biraz hızlanmak lazım:)) Çok teşekkür ederim.Selamlar, saygılar  13.10.2010 22:54
 

Bence de iyi ki doğmuşunuz ve de küçükken büyüklerinizi cezalandırmamışsınız :) Size uzun, sağlıklı, mutlu ve de çok çok akılcı bir yaşam diliyorum. Her şey gönlünüzce olsun :)

Matilla 
 13.10.2010 22:05
Cevap :
İyi ki evimiz çok yüksek katlı değilmiş:)) O zaman aklımın, duygularımın ve ruhumun tam uyumla çalıştığı bu yaşa giremeyecektim:)))))) Çok teşekkür ederim..Selamalr, saygılar..  13.10.2010 22:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 117
Toplam yorum
: 155
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 2364
Kayıt tarihi
: 07.02.09
 
 

1970 Tokat doğumluyum. İstanbul Tıp Fakültesi Sağlık Meslek Yüksekokulu Tıbbi Laboratuvar bölümü mez..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster