Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Eylül '16

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
 

40 yaş sendrom mu yeni bir başlangıç mı

40 yaş sendrom mu yeni bir başlangıç mı
 

Çocukluğundan beri gözlük takıyordu kadın. Son zamanlarda küçük yazıları okumakta zorlanmaya başlamıştı. Yıllık kontrollerini ihmal etmezdi. Muayene zamanı gelmişti ve herhalde numarası değişmişti. Doktor duvara yansıyan yazıları okumasını istedi. Sonuç hiç de fena değildi ve yaşınız gereği yazıları okumakta zorlanabilirsiniz. Şu an için yakın gözlüğü vermiyorum. Dayanabildiğiniz kadar dayanın dedi.

Uzun yıllardan beri çalıştığı şirketi konjonktürel zorunluluklar gereği eleman azaltmaya gidiyordu. Piyango adama vurmuştu. Ne onca yıllık tecrübesi ne aldığı eğitimler ne de bildiği yabancı diller fayda etmemişti. “Belli bir yaştan sonra” iş bulmak imkansızdı. Yaptığı işin stresi onu hayli yıpratmıştı. O kadar ki çalışmak dahi istemiyordu. İkinci üniversiteyi okumaya karar verdi. Seçtiği bölüm felsefeydi.

İşte, bizzat yaşadığınız ya da çevrenizden duyduğunuz iki gerçek hikaye. Koskoca bir 40 yılın sonunda biyolojik değişimlerin kaçınılmaz fizyolojik etkilerini yadsıyamayız da şu “belli bir yaştan sonra” iş bulamama konusunda bünyem biraz alerjik reaksiyon gösteriyor. Yazımın konusu konjonktürel meselelerin sosyolojik etkileri olmadığına göre biyolojik saatin 40’ı göstermesinin insan psikolojisi üzerindeki etkilerini ele almak istiyorum.

Onca yıl çalışıp didindikten sonra işini kaybetmek ve arkanda bir dayın, amcan yoksa iş bulamamak! Hayatının en güzel yıllarında ki yirmili yaşlardan bahsediyorum, bir baltaya sap olabilmek için o dershane bu öğretmen derken belki de hiç istemediğiniz bir bölümde, hiç yapmayacağınız bir iş için üniversiteli olmaya çalışmak. Bunlara hayatın bize dayattıkları, herkesin yaptığının aynısını yapmak diyebiliriz.

İnsanın hayatında dönüm noktaları olur. Bence 40 yaş bir dönüm noktasıdır. Hayat rutin akışında seyrederken bir de bakmışsınız başka bir yere akmaya başlamışsınız. Bu yeni akıntı belki sizi sarp kayalıklara savurabilir. Yüzmeyi çok iyi becerebilirseniz akıntıya kafa tutarsınız. Bu tamamen size bağlıdır.

Doktorunuz yakın gözlüğü takmanız gerektiğini söylüyorsa, çerçevesi pembe mi olsun yeşil mi olsun kararsızlığı içinde bu yeni aksesuarınız için yapacağınız alışverişin hayalini kurabilirsiniz. Böylelikle dikkatleri gözlüğün amacına değil, rengine çekmiş olursunuz.

İşinizi kaybetmiş olmanın üzüntüsüyle ahlanıp vahlanmayı bir kenara bırakıp ikinci üniversitenize başlayacak olmanın heyecanıyla; sadece nefes aldığınız için değil, düşündüğünüz için de var olduğunuza şükredip -kitabını yazmaya hazırlanan- bir filozof olabilirsiniz.

40 yaş bence yeni bir başlangıçtır!

Sevgiyle ve doğal kalın.

Elçin Oltulu Şahin

Web: http://dogalivarken.com

Facebook: http://facebook.com/dogalivarken

Instagram: @dogalivarken

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gözlüğe alışmak zaman alsa da en değerli arkadaşı oluyor insanın bir süre sonra, KIRKlı yaşlar muhteşem bana göre Elçin hanımcığım, yaşanmışlıkların demlendiği, birikimlerin sırlandığı dönemleri insanların özellikle kadınların, iş mevzuu ise felaket Türkiye'de en verimli döneminde "Sen işe yaramazsın" deniyor adeta, eğlenirken düşündüren bu güzel yazınızı dikkatle okudum. Emeğinize sağlık dilerim sevgi selamlarımla

Cemile Torun 
 13.10.2016 23:42
Cevap :
Biz de gözlüksever bir çiftiz Cemile hanımcım:) Bence kadın erkek fark etmeksizin iş sorunu var. Gençler de futbolculara, dizi oyuncularına bakıp biz neden okuduk ki diyorlar:( Teşekkürler.  14.10.2016 14:33
 

Her yaşın bir güzel yönü vardır. Yeter ki onu yerinde yaşamak lazım..Ezen kalınız. Sağlıkla yaşayın...

Abdülkadir Güler 
 04.10.2016 11:57
Cevap :
Size tamamen katılıyorum hocam. İnsanın yaşıyla barışık olması kadar güzel bir şey olamaz. Teşekkür ederim. Sevgilerimle.  04.10.2016 19:42
 

Çok doğru söylüyorsunuz. Kırk yaş, dönülmez bir yol yola girmek ve yolunuzun kısaldığını anlamak için önemli bir noktada olmakla eşdeğer.

ilhan Aydın 
 29.09.2016 22:41
Cevap :
'Yeni bir başlangıç' diyelim ya da yaşamın ikinci bölümü.  30.09.2016 21:55
 

Evet güzel bir yazı olmuş. Tebrikler.

Beyazgolge 
 10.09.2016 14:00
Cevap :
Beğeniniz için teşekkür ederim.  10.09.2016 22:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 55
Toplam yorum
: 603
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1678
Kayıt tarihi
: 27.08.12
 
 

Estetisyen, kozmetolog, cilt bakım ve kozmetik danışmanı. Edebiyatı, tenisi, müziği ve seyahat et..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster