Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Şubat '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
969
 

400 bin emeklinin canını yakan sosyal güvenlik destek primi uygulamasında kanun değişikliği önergesi

400 bin emeklinin canını yakan sosyal güvenlik destek primi uygulamasında kanun değişikliği önergesi
 

CHP BURDUR MİLLETVEKİLİ R. KERİM ÖZKAN


“Bu Kanun Adaletsiz” Diyen R. Kerim

Özkan TBMM’ne Kanun Değişikliği Önergesi Verdi

1986 tarihli 3279 sayılı kanunla emekli olduktan sonra sigortalı olarak bir işte çalışanlar için uygulamaya giren Sosyal Güvenlik Destek Priminin son günlerde çalışan emekliler dünyasını yangın yerine döndüren son uygulamaları ve 400 bin emeklinin devlet tarafından icraya verilmesinin yarattığı infial ve isyan milletvekillerini harekete geçirdi. Bu kapsamda CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, TBMM’ne, bu uygulamanın yanlış olduğunu, çalışan ve çalışmayan emekliler aleyhine sonuçlar doğurduğunu, bu nedenle adaletsiz bir uygulama olduğunu, uygulamanın Türkiye’de yaşayan çırak stajyerlerinin ve meslek lisesi öğrencilerinin, Türkiye’deki tüm esnafların sorunu olduğunu vurgulayarak bir kanun değişikliği önergesi verdi.

1986 tarihli 3279 sayılı kanunla emekli olduktan sonra sigortalı olarak bir işte çalışanlar için uygulamaya giren Sosyal Güvenlik Destek Priminin son günlerde çalışan emekliler dünyasını yangın yerine döndüren son uygulamaları ve 400 bin emeklinin devlet tarafından icraya verilmesinin yarattığı infial ve isyan milletvekillerini harekete geçirdi. Bu kapsamda CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, TBMM’ne, bu uygulamanın yanlış olduğunu, çalışan ve çalışmayan emekliler aleyhine sonuçlar doğurduğunu, bu nedenle adaletsiz bir uygulama olduğunu, uygulamanın Türkiye’de yaşayan çırak stajyerlerinin ve meslek lisesi öğrencilerinin, Türkiye’deki tüm esnafların sorunu olduğunu vurgulayarak bir kanun değişikliği önergesi verdi. Önergede Özkan, “değişiklik ile bu adaletsizliğin ve sorunun giderilmesi amaçlanmaktadır” dedi.

CHP Burdur Milletvekili Ramazan kerim Özkan’ın kanun teklifi önergesi aşağıdaki gibidir:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

5510 sayılı “ Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 41. Maddesinde Değişiklik yapılmasına dair Kanun Teklifimiz gerekçeleri ile birlikte ekte sunulmuştur.

Gereğini saygılarımla arz ederim.

Ramazan Kerim ÖZKAN

Burdur Milletvekili

GENEL GEREKÇE

İlk defa 1986 yılında 3279 sayılı Kanun ile emekli olduktan sonra sigortalı olarak bir işte çalışanlar için uygulamaya giren Sosyal Güvenlik Destek Primi uygulaması ile ilgili gelişmeler ve bu uygulamanın kısmen yanlış olduğu, çalışan ve çalışmayan emekliler aleyhine sonuçlar doğurduğu ve dolayısıyla adaletsiz bir uygulama olduğu ve bu uygulamanın Türkiye’de yaşayan Çırak stajyerleri ve Meslek Lisesi öğrencilerinin ve Türkiye’deki tüm esnafların temel sorunudur. Değişiklik ile bu adaletsizliğin ve sorunun giderilmesi amaçlanmaktadır.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1- Çırak veya stajyer öğrenci olarak çalışılan süreler için borçlanma hakkı verilmesi ve sigortalılık başlangıç tarihinin uzun vadeli sigorta kolları uygulamasında da çırak olarak çalışmaya veya staja başlanılan tarih olarak esas alınması öngörülmektedir. Böylece, hem kuruma gelir sağlanması, hem de o dönemdeki çalışmaların boşa geçmiş olmasının önlenmesi, bu konudaki mağduriyetin giderilmesi ve mesleki eğitimin özendirilmesi amaçlanmaktadır.

MADDE 2- Yürürlük maddesidir.

MADDE 3- Yürütme maddesidir.

5510 SAYILI “SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNUN 41. MADDESİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 31.5.2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 41. Maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bent ilave edilmiş ve üçüncü fıkrasının birinci cümlesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki cümle eklenmiştir.

“k) 3308 sayılı Mesleki Eğitim kanununda belirtilen çıraklar ile meslek liselerinde okumakta iken veya yüksek öğrenimleri sırasında staja tabii tutulan öğrencilerin çıraklık ve staj süreleri”

“Birinci fıkranın (k) bendinde geçen sürelerin borçlanılması halinde, çıraklık ve stajın başladığı tarih, sigortalılık başlangıç tarihi olarak esas alınır.”

MADDE 2- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 511
Toplam yorum
: 126
Toplam mesaj
: 26
Ort. okunma sayısı
: 491
Kayıt tarihi
: 04.04.08
 
 

"Cv" Dedikleri Özgeçmişim 1953 yılının karanlık günlerinde Haziran ayının 24. günü, ağaçların mey..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster