Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mart '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
439
 

45 lira için hapse atıldı

45 lira için hapse atıldı
 

Geçirdiği kaza sonunda felç ve kör olan Dursun Erselligil, ödenmeyen 45 liralık su faturası nedeniyle cezaevine girdi

Ankara’da bir hukuk dramı... At arabasıyla hamallık yaparak geçimini sürdüren, ancak geçirdiği kaza sonunda kör ve felç olup tekerlekli sandalyeye mahkûm bir halde yaşayan, 6 torun sahibi Dursun Erselligil (61), 45 TL’lik su faturası yüzünden mahkûm edilip hapse atıldı.
Okuma-yazma bilmeyen Erselligil’in başına gelenler bir ihmalle başladı. 2 oğlu, bir kızı ve 6 torunu bulunan Erselligil, 25 yıllık eşi Zeynep’le birlikte oturduğu Ankara’nın gecekondularıyla ünlü Yenidoğan semtindeki evine gelen yaklaşık 45 TL tutarındaki su faturasını ödemedi.
İddiaya göre Erselligil, okuma-yazması ve evinin posta kutusu olmadığı için bu su faturasından haberdar olamadı. Borcun ödenmediği gerekçesiyle ASKİ ekipleri, bir sabah ailenin haberi olmadan su sayacını söküp gitti. Bunun ardından yaşlı çift hakkında hem icra hem de kaçak su kullanmaktan yargı süreci başladı.

6 aya mahkûm edildi, 4 gün yatacak
Erselligil, 25 Şubat’ta karakoldan gelen polisleri görünce şaşırdı. Oğlu Cihan Erselligil’in de yardımıyla adliyeye getirilen Dursun Erselligil’e Ankara 13. Asliye Ceza Mahkemesi’nde itiraz edilmediği için Yargıtay tarafından incelenmeden kesinleşen karar bildirildi. Erselligil kaçak su kullanmaktan 6 ay hapis ve 990 TL para cezasına mahkûm edilmişti. Para cezası 4 eşit taksite çevrilirken, 6 aylık hapis cezası ise iyi hali nedeniyle 9 güne indirildi.
Bir süre adliye karakolunda tutulan Erselligil 9 günlük hapis cezasının infazı olan 4 gün için Sincan L Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

Adalet bu mu?
Sincan L Tipi Cezaevi’ne konan bakıma muhtaç yaşlı adamın ailesine, önceki gün cezaevi müdürlüğünden bir haber gönderilerek, “Bez getirin” denildi. Bunun üzerine oğlu Cihan ve annesi Zeynep, altının bağlanması için istenen bir torba bezi götürdü. Cihan Erselligil, “Adalet bu mu? Sakat insan, iş göremez, hareket edemez, refakatçi olmadan tuvalete bile gidemez babam” diye isyan etti. Dursun Erselligil yarın akşamı özgürlüğüne kavuşacak. (Kaynak: Milliyet)

Yorumsuz!

İyi bayramlar...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Yazarım. Demokratikleşememiş ve Sosyalleşememiş bir ülkenin remzidir bu haber... Bu haberleri okuyunca pek tabi üzülüyorum fakat ülkemde bunların olmasına hiç şaşırmıyorum. Eğer Adliyelik bir probleminiz olduysa beni çok iyi anlıyorsunuz demektir. Yine de Allah kimseyi sözde Adliye saraylarında, hakkını aramak zorunda bırakmasın kimseyi... Sağlıcakla Kalınız...

Yorum Dükkanı 
 03.03.2010 10:28
Cevap :
Sayın Yazarım, Adliyelik bi işim olmadı umarım da olmaz. Keşke insana değer verilen bir ülkede yaşıyor olsaydım :( Sevgiler.  03.03.2010 17:58
 

Eğer buna "adalet" diyorlarsa sayın yazarım, bana da "siyah okyanus" desinler bunlar sonra.. :( Sevgilerimle..

Mor Okyanus 
 02.03.2010 20:38
Cevap :
:( Sayın Yazarım; ben buna 'Adalet Mülkün Neresinde?' diyorum. Sen siyah okyanus olma, kıyamam o güzel gözlerine:) Sevgiler.  02.03.2010 21:43
 

Sayın yazarım Esma KAHRAMAN, Adalet Mülkün Temelidir. Yazılacak çok şey var, var da. Nokta.. Saygı ve sevgilerimle...

Ohannes 
 01.03.2010 19:27
Cevap :
Sayın yazarım; Adalet Mülkün Temelidir de adalet mülkün neresindedir, o önemli bir konu işte :( Sevgiler.  01.03.2010 19:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1929
Toplam yorum
: 7351
Toplam mesaj
: 429
Ort. okunma sayısı
: 654
Kayıt tarihi
: 11.11.06
 
 

  Hayatı ciddiye almam, emeği çok ciddiye alırım. Dünyanın en vazgeçilmez üçlüsü; çocuklar, çiçek..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster