Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ağustos '16

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
940
 

46 senelik sır

46 senelik sır
 

YARIM ASIRLIK SIR


Birazdan okuyacağınız sırrı tam 46 senedir taşıyorum, daha fazla saklayamayacağım. Benimle mezara girmesine de gönlüm razı değil…

Sene 1970. İlkokulu bitirmemize sayılı günler kalmış. Öğretmenimiz bizleri yatılı okul sınavlarına hazırlamakla kalmamış, bir de Trabzon’a ta 50 kilometre uzaklıktaki köyümüzden arabaya bindirmiş, sınava götürmüş, karnımızı doyurmuş, geri getirmiş… O dönemim öğretmenleri öyle idealist insanlardı.

Bizden edindikleri deneyimleri bir küçük sınıf öğrencilerine yansıtmak için bir sene öncesinden hazırlıklara başladılar. Sadece öğretmek kâfi değildi, öğrenciyi çoktan seçmeli test usulü sınava da hazırlamak lazımdı.

O dönemde yazıcılar ve fotokopi makineleri henüz icat edilmiş değildi. Aynı yazıdan çok kopya basmak için ya matbaa kullanılıyordu ya da teksir makinası. Trabzon’un o uzak sahil köyünde ikisi de yoktu elbette.

Türk hükümeti o dönemde ücra yerleri kaderine terk etmiş, Allah’a emanet etmişti. Her ota maydanoz olan Amerikan hükümetinden ise insanı montofonlaştıran süt tozu ve sığırların bile yemeyeceği yağ dışında hiçbir destek gelmiyordu.  

Dördüncü sınıf öğrencilerine illa deneme sınavı yapılacaktı ya, öğretmenler düşünüp taşındılar, sonunda soru kâğıtlarını çoğaltmak için bir formül buldular: 5-6 sayfalık sınav kağıtları tek tek yazılarak çoğaltılacaktı. Bunu da biz 5’inci sınıf öğrencileri arasından seçilecek yazısı güzel, güvenilir, ağzı sıkı uşaklar yapacaktı. 

Güzel yazı kabiliyetinin ne derece ağır bir bedeli olduğuna o sene karar verdim. Okuma yazma bilmeyenlerin evlatlarına mektuplarını yazmak, gelenleri okumak yetmezmiş gibi bir de matbaa makinesinin görevini üstlenmek zorunda kaldık. Tam beş kopya sınav kâğıdını yazma sorumluluğu bana verildi. Tabii öncesinde, sorular hakkında bir sınıf küçük kardeşlerimize hiç bahsetmemeye sözler verdik, yeminler ettik…

El yazımızla birkaç günde çoğaltılan sınav kâğıtlarıyla küçük kardeşlerimize deneme sınavı yapıldı. Hepsi o kadar başarılı oldu ki, aynı başarıyı gerçek sınavda göstermiş olsalardı, Trabzon Lisesi’nin 1971-72 eğitim döneminin orta 1 öğrencilerinin önemli bir kısmının bizim köy okulundan mezun öğrencilerden oluşması işten bile olmayacaktı.

Şimdi gelelim 46 senelik sırra… Küçük kardeşlerimiz deneme sınavında başarılı oldular ya… Bunda bir sınıf büyük abilerinin, ablalarının, yani benim de içinde bulunduğum gurubun payı hiç de az değil.

Sınav kâğıtlarını yazarken soruları hafızamıza kazımasaydık… Yeminimizi tutsaydık… Ağzımız, birkaç minik bakla ıslanacak kadar sıkı olsaydı, küçük kardeşlerimiz boylarının ölçüsünü gerçek sınav öncesinde alacaklar, belki de daha sıkı hazırlanacaklardı.

Oh be, itiraf ettim rahatladım. Günah çıkarmak için illa kilise papazı aramak gerekmiyormuş.

Ha, bu arada… Yemini tutmayınca insan çarpılmıyormuş. En azından çocuklara bir şey olmuyor. Belki de Karadeniz uşakları efsunlu, onlar yamuk yumuk olmuyor…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben yağ yemezler dedim. Yağlı yal yapılmaz ki zaten. Sadece ziyan olmasın diye yala artık yemekler katarlar, yağ oradan karışır. Sığır nefsi değil, insan hilesidir.

Muharrem Soyek 
 28.08.2016 20:12
Cevap :
Bir sonraki hikâyem "yağ yedirilen inek" olacak. Kısa zaman sonra. Sevgiler.   28.08.2016 20:48
 

Sırrına vakıf olduk. Eyvallah. Azıcık çarpılsaydın bize de bir ders olurdu. En azından insan dilini sürçer de azıcık çarpıldım kusura bakmayın falan der. Ders suya düştü sırrın keleğiyle kaldık; fakat maddi bir hata yapmışsın: Sığırlar yağ yemezler...

Muharrem Soyek 
 26.08.2016 16:17
Cevap :
Güzel yorum için teşekkür ederim. Sığırlar elbette yağ yerler. Bayıla bayıla hem de. Hele yalını yağla yap, dili dönenler dua bile eder. Sığır olsa olsa et yemez, içki içmez. Sığır işte.   27.08.2016 20:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 174
Toplam yorum
: 304
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 2118
Kayıt tarihi
: 03.10.07
 
 

1958 Trabzon doğumlu. Darüşşafaka Lisesi ve M.Ü. Siyasal Bilimler Fakültesi mezunu. Yazdığı kitapla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster