Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Nisan '14

 
Kategori
e-Ticaret
Okunma Sayısı
4932
 

5 adımda E-ticaret Sitesi açılır - Online Sanal Mağaza kurmak

5 adımda E-ticaret Sitesi açılır - Online Sanal Mağaza kurmak
 

Elektronik Ticaret Yazılımı


Bir çok işletmenin aklından e-ticaret sitesi açmak ve ürünlerini fiziksel mağazalarının yanı sıra sanal mağazaları üzerinden de satışa sunmak geçmektedir. Ancak genel olarak kullanılacak olan sistem veyerine getirilmesi gereken prosedürler hakkında bilgi eksikliği yaşanmaktadır. 

Neticaret e-ticaret uzmanları ile yapmış olduğumuz röportajın ardından 5 adımda e-ticaret sitesi nasıl açılır sorusunun cevabını almaya çalıştık. 

1. Adım: Şirket sahibi olunması

E-ticaret sitesi açılabilmesi için ilk gerekli şart şirket sahibi olunmasıdır. İnternette yapacağınız satışların bir şirket üzerinden faturalandırılması gerekmektedir. Şirketiniz var ise bu adımı okumadan geçebilirsiniz. Eğer şirketiniz mevcut değil ise nasıl şirket kuracağınıza dair kısa bilgiler verelim.

Örnek olarak şahıs şirketi açmak için; Şahıs şirketi açabilmeniz için bazı belgelerin bir araya getirilmesi gerekir. İlk olarak işe başlama bildiri formunu doldurmanız gerekir. İkincil olarak iki adet ikametgah belgesi çıkartmanız gerekecektir. Bu işlemi de gerçekleştirdikten sonra 2 adet noter onaylı nüfus cüzdanı suretine sahip olmanız gerekir. 2 adet imza beyannamesi almanızda şahıs şirketi açabilmeniz için gereken evraklar arasındadır. Son olarak firmayı kuracağınız adres size ait ise tapunuzun fotokopisi eğer size ait değil ise iş yeri olarak kullanacağınız ev ya da ofisin kira kontratına sahip olmanız gerekmektedir. Yukarıdaki belgelerin hepsini bir araya getirdikten sonra ise iş yerinizin alakalı olduğu vergi dairesine bir dilekçe yazmanız gerekecektir.

2. Adım: E-ticaret Paketi Kullanmak

Şirket sahibi iseniz, internette ticaret yapabilmeniz için bir internet sitesine ve bu site üzerinden online ticaret yapılabilmesi için bir e-ticaret yazılımına sahip olmanız gerekmektedir. Bununla birlikte online ödeme sistemlerinin entegrasyonu için özel bir yazılıma, domain ve sunucu işlemleri için bir hosting firmasına, tasarım için ise bir grafikere ihtiyacınız bulunmaktadır. Çoklu ürün entegrasyonu ve muahsebe programları ile entegrasyonlar için ise bir yazılımcı ile çalışmanız gerekecektir. Ancak profesyonel e-ticaret paketlerini kullanarak bütün bu hizmetleri tek bir çatı altında anahtar teslim bir şekilde sahip olabilmektesinizdir. 

3.  Adım: Kullanılacak Ödeme Sistemlerini Belirlemek

E-ticaret paketi kullandıktan sonar sitede müşterilerinize sunacağınız ödeme sistemlerini belirlemeniz gerekmektedir. E-ticaret paketlerinde havale, eft, kredi kartı ve kargoya kapıda ödeme sistemleri hazır olarak kuruludur. Ancak işletme sahibi olarak sizlerin bazı başvuruları yapmanız gerekmektedir. Bu başvurular; kredi kartı ile ödeme alabilmek için şirket bilgileri ile birlikte bankalara sanal pos başvurusu, havale ve eft ile ödeme alabilmek için yine bankalara şirket bilgileri ile hesap açma başvurusu ve açılan herhangi bir banka hesabı, şirket bilgileri ile tercih edilen kargo firmasına yapılacak olan başvurudur. Yapılan başvurular kabul edildiği anda e-ticaret paketlerinin sunmuş olduğu özellikler sayesinde aynı gün içerisinde kurulumları yapılabilmektedir. 

4. Adım: Satılacak Olan Ürünlerin Belirlenmesi ve Siteye Eklenmesi

Bu adıma kadar e-ticaret sisteminiz kuruldu. Online ödeme sistemlerinin başvuruları yapılarak sitelere entegrasyonu sağlandı. Şirket sahibi olunduğu için e-ticaret sitesi açılmasında herhangi bir engeliniz bulunmuyor. İlk 3 adımı tamamladıktan sonra yapılması gereken şey siteye ürünlerin tek tek ya da xml ürün entegrasyon özelliği sayesinde tedarikçi firmalardan toplu bir şekilde sitenize eklemektir. Bu andan itibaren online satış yapmaya başlayabilir ve sitenize gelecek olan müşterilerden sipariş alabilirsiniz. 

5. Adım: Tanıtım ve Reklamların Yapılması 

E-ticaret sitenizi kurdunuz. Online ödeme sistemlerinizin entegrasyonunu sağladınız. Mağazanızda bulunan ürünlerinizi sitenize eklediniz. Artık tek yapmanız gereken şey tanıtım ve reklam çalışmalarıdır. Daha önce blog.milliyet.com.tr'de yazılmış olan " E-ticaret de SEO, SEM, SMO üçlüsünün gücü " konu başlıklı makaleyi okuyarak yapılması gereken çalışmalar ve tanıtımlar hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

www.neticaret.com.tr

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 77
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1127
Kayıt tarihi
: 07.01.14
 
 

CEO - GSM İletişim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster