Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ocak '17

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
457
 

5 adımda sade yaşam

5 adımda sade yaşam
 

5 adımda sade yaşamın ipuçları


Son zamanlarda pek çok platformun  gündemi 'sade yaşam'. Günlük hayatta, ilişkilerde, enerjinin dengelenmesi gibi pek çok konuda bu vurgu yapılıyor. Altında pek çok  farklı dinamik var. Teknolojinin ilerlemesi ile pek çok bilgiye çabuk ulaşılması, popüler kültürün hızlı yaşa ve tüket, tüket, tüket anlayışının; duraklardaki bilboardlarla, evimizdeki televizyonla hatta elimizdeki telefonla  bize işlenmeye çalışılması, üretimde nitelikten çok niceliğin önemli olması, iş hayatında, okul hayatında daha iyi, daha başarılı, daha verimli, daha hırslı, daha daha daha..ların ödüllendirilmesi gibi durumları sayabiliriz. Aklınıza başka sebepler geldiyse yorumlarda yazabilirsiniz.
 
Tüm bu tüketim çılgınlığı ( abartılı alışveriş, bilgi kirliliği, abartılı düşünce, hem kendimizden hem başkalarından aşırı beklentiler, süper anne, süper eş, süper çalışan, süper evlat, süper kardeş, süper arkadaş, en iyisi, en güzeli, en kalitelisi,en gösterişlisi, en en en en...ler ) içinde  ne yapmamız gerekiyor?
 
Sade yaşamak için en önemli 5 adım:
 
1.Gerçekten ihtiyacımız var mı?
 
Bir kaç yıl önce bir yerde okumuştum. Alışveriş esnasında bir ürün alırken, gerçekten ihtiyacım var mı ve bunu evde nereye koyacağım? şeklindeki soruları sorun kendinize gibi bir şeydi okuduğum. Bende  alışverişi seven biri olarak uzun zamandır bir kaç soru sorarım. 'Evde aynı işlevi gören başka bir ürün var mı?- 'Eğer alırsam evde nereye koyabilirim' diye sorarım kendime. İkinci soruya genellikle cevap veremediğimden ürünü almam bırakırım  :)  
 
2.Fazlalıklardan arının.
 
Yok bu başlık çok klasik oldu ama şimdilik başka tanım bulamadım. Fazla kıyafet, fazla takı, fazla eşya. Kurtulun onlardan. Etrafınız sadeleştikçe rahatlama hissedeceğinizi garanti ediyorum.
 
3. Dayatmalardan kurtulun.
 
Yaptığınız işi küçümseyen, daha iyi yapmanız gerektiğini söyleyen kişiler her daim olacaktır. Daha zorunu yapmak zorunda değilsiniz. Eğer illaki en zorunu yapmak istiyorsanız kendinize vakit ayırın. İnsan günlük koşturmaca içinde en az zamanı kendine ayırır çünkü. İlla en zorunu yapmak istiyorsanız 'Kendinize iyi bakın.'  
 
4. Sevdiğiniz şeyi yapın.
 
Mümkünse sevdiğiniz işi yapın. Mümkün değilse sevdiğiniz uğraşlar edinin. Sevdiğiniz insanlarla vakit geçirin. Zamanınızın çoğunu mutlu olduğunuz şeylere ayırın. 
 
5. Kötü düşüncelerden zihninizi arındırın.
 
Kuruntuları bırakın. Henüz gerçekleşmemiş bir olay için tasalanmayın. Kötü düşünceye odaklanıp kötüyü çağırmayın. İyiliğe odaklanın iyi hissedin. Bu konu ile ilgili Düşündüğüne Yol Alırsın yazımı okuyabilirsiniz.
 
Bunların dışında sağlıklı beslenme, gülümseme, teşekkür etme, empati kurabilme gibi şeylerde işinize yarayabilir. Farkındalığı artırarak kendiniz için en doğrusunu bulabilirsiniz. Şimdilik benden bu kadar.
 
Sizin sade yaşam denilince aklınıza neler geliyor.?
 
Dilek Söylemez
Psikolojik Danışman
SENA KURU bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 65
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 404
Kayıt tarihi
: 13.01.17
 
 

Kitap: EBEVEYNLİK NOTLARI - Kitapyurdu sitesinde satışta E-kitap: Kişisel Gelişim Değil..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster