Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ekim '17

 
Kategori
Yoga / Meditasyon
Okunma Sayısı
114
 

5 Boyutlu Nefes

5 Boyutlu Nefes
 

Nefes farkındalığı ile Öz'e yolculuk


Nefes ve 5nci boyut mu?

“Bu nasıl bir şey” der olduğunuzu tahmin edebiliyorum. Bu 2 farklı şey ilk bakışta ilginç belki de acayip bir karışım olarak görünebilir. Ancak 5 boyut ile yapmak istediğim nefes farkındalığını bir nevi aşamalandırmak.

Her birimizin nefes almak ihtiyacı var. Nefes almadan yaşamamız ne mümkün. O yüzden de annemizin karnından çıkıp hayata gözlerimizi açtığımız o muhteşem günden son nefesimizi verip Hakk’a yürüdüğümüz o gizemli göne kadar nefes almamız şart. 1nci boyut, bilinçsiz nefes aşamasıdır.

Ancak nefes almak tek başına yetmiyor. Zira insanın nefes alması otomatik olarak gerçekleştiği için çoğu zaman farkındalıksız yaptığı bir şeydir. Farkındalığın önemli aşamalarından birisi olan beden farkındalığı olmayınca nefes aldığımızı hissetmeden nefes alırız. İkinci aşama ise nefesin burun deliklerinden içeriye genzimize doğru aktığını ve oradan da ilerleyerek hava borumuzdan geçtiğini   hissetmek, ciğerlerimizin inip kalkarak bir körük gibi çalıştığının farkında olmaktır. 2nci boyutta artık gözlem ve bilinç devreye giriyor.

Ancak tüm bu nefes denen mucizeyi fark edip takdir etmedikçe o nefesin hakkını veremeyiz. Ve de o nefesi almamıza izin veren Hakk’a şükranımızı gösteremeyiz. Bu yüzden bana göre 3ncü boyutta ise her nefeste o nefesi aldığımıza ve nefesi verene şükretmektir. O nefes olmasa yaşayamayız. 3ncü aşama Batı’da yeni yeni popüler olan Mindfullness’ın temeli, ya da Hint öğretisindeki Samatha. Bu aşamada artık her nefes bir şölendir, bir ziyafettir, bir sebepsiz mutluluk kaynağıdır. İçinize çektiğiniz nefes ile sadece havayı değil tüm evrendeki varlıkların içinde yüzdüğü kozmik okyanustan (prana, akaşa, eter, karanlık enerji vs vs) da bir dem alırız.  O nefeste evrendeki kozmik bilince bağlanır, okyanusta yüzen yelkenlinin rüzgara ve dalgalara uyum sağlayarak ilerlemesi gibi ahenk ile evrenle bir oluruz. Hz.Mevlana bunu bal içine düşen arının hareketine benzetiyor. Arı bal içinde hala arıdır ama bal ile hareket eder. Bilir ki bal onun hakikatidir. 3ncü aşama duygu, düşünce ve bedenin birleştiği yerdir.

4ncü boyut ise yine Yoga’dan feyz alırsam, Pranayama yani duyuların duyu objelerinden çekilmesi. Öznenin nesneyi idrak etmesi ancak bundan etkilenmemesi aşaması. Buna transformasyonel nefes de diyebiliriz. Bu hal insanın Tasavvuf’ta nefsi raziye dediği yani gözlenenin gözlemci olduğu, zıtlıkların birlendiği noktadır.

5nci ve son boyut ise sende olanı paylaşmak, şifalandırmak olabilir. Yoga’da özellikle çakra çalışmalarında bahsedilen nefes kilitleri yani bandhalar ile bedendeki yaşam enerjisinin bilinçli olarak kullanılması, şifalanmak ve şifa vermek için kullanılması. Bu Reiki vb uygulamalardan farklı bana göre zira yapabilenlerin Kundalini’yi uyandırabildiği, kendi içerindeki kozmik gücü tekamüllerinde kullanabildikleri bir aşama bu. Bu da benim bilmekten ötesine geçemediği bir şey olduğu için henüz daha fazlasını paylaşmamayı tercih ediyorum.

Bu da birçok yaklaşım gibi bir teori elbet. Bana göre bir teori ta ki daha iyisi ile değiştirene dek. Feyz almanız dileğiyle.

 

Sevgiler,

Kenan

https://twitter.com/Naacel

https://www.facebook.com/public/Kenan-Kolday

https://instagram.com/naacel/

http://naacel.blogspot.co.uk/

http://www.felsefetasi.org/author/kenan-kolday

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 227
Toplam yorum
: 48
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 816
Kayıt tarihi
: 29.10.12
 
 

Çocukluğumdan beri kendimden büyük bir şeyleri arayıp durdum. Ve 1999 yılında yaşadığım şoklar il..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster