Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Haziran '14

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
227
 

5 dakika!

5 dakika!
 

Rahmetli babaannem Sabriye Yiğit’in müthiş bir lafı vardı:

“Tren beni beklemez, ben treni beklerim”. 1.5 saat evvelinden götürürdü beni gara!

Üniversitede bölüme başlarken Türkiye adına çözülmesi gereken iki mesele vardı aklımda: Birincisi enflasyon, ikincisi verimlilik…

Ekonomi dersi almaya başladığım 1. dönemden itibaren profesörün asistanı Yener beyden hep ilave İngilizce kitaplar aldım okumak ve enflasyonu anlamak için! Aynı şekilde 1. dönem Milli Prodüktevite Merkezi’ne üye oldu ve sürerli olarak yayınlarını takip ettim. Bu yayınlar arasında” Avrupa Birliğine giriş” adlı bir bitirme tezinden Portekiz ve İspanya’nın AB’ye nasıl girdiğini okudum. Daha sonra 1993 yılında, son sınıf öğrencisi iken, Türkiye’nin ilk defa çağrıldığı Avrupa Haftasına Türkiye Ekip Lideri olarak katıldım. Orada hiçbir zaman AB’ye giremeyeceğimizi çok net öğrendim. Bir gün o kongrenin detaylarını anlatırım.

Hayatımda her randevuma en az 15 dakika önce gittim ve hiç geç kalmadım. İş hayatında da keza her şeyi önceden planladım ve böylelikle, üretim gecikse bile, müşterilerime diyaloga geçip, onları bilgilendirerek, ben hiç gecikmedim. Onlarsa hiç sürprizle karşılaşmadan, gecikmeyi yönetebildiler; tıpkı benim yaptığım gibi!   

Yalan söylememek için çok çalıştım. O anlamda hiçbir zaman yönetici olmadım. Tam tersine IRGAT misali köpek gibi çalıştım ama bu sayede, 2 durum dışında iş hayatında 21 senede yalan söylemedim. Hayatım boyunca zamanın değerini bilerek onu yönetmeye çalıştım. 5 dakikaları hep önemsedim. Saatimi 5 dakika ileriye alarak, hayatı öncesinden yaşadım.

Trenin gelmesini bekledim. Gelene kadar hep plan yaptım kafamda! Mizansenler oynadım toplantı öncelerinde ve herkes adına kendim konuşup toplantıya girdiğimde hep dediklerimi yaptırdım. Kızsalar da bana karşı argumanları olmadıkları için – çalışmadıkları için- beni alt edemediler. Sonuçlar da hep lehime çıktığı için sadece arkamdan konuşabildiler.

Böylelikle acayip verimlilik artışları yaptım. En zor sistemleri basite indirgedim.  Kurduğum tüm sistemleri aptallara göre dizayn ettiğim için, gönül rahatlığıyla, terk ettim o sistemleri ve başkalarını kurdum başka Türk işletmelerinde!

Ve bir baktım ki geride 7 farklı sektör olmuş!

Biliyorum Erdal bey, ben Eric değilim; Eric sadece benim lirik kişiliğim! Oysa ben çılgın bir mühendisim, hem de en nadir bulunanlarından!

Ben o 5 dakikalarla dünyayı değiştirdim. Amerika’ya 380 ton TEK PARÇA makine yolladım; Hindistan’a keza öyle 570 ton ağırlığında, 38 makine gönderdim, devlet demir yollarına! Uluslararası ihaleler kazandım. Dünyayı avucumun içine alıp her bir yarım küresine bakıp ve inceleyip, o ülkelere gidip ve gitmeyip, makinalarımı gönderdim.

Şiili’de bir sabah kahvaltısında Ekonomi Doktoru bir İngiliz’i yerin dibine soktum. Hayatımda ilk defa bir İngiliz’in bağırdığını gördüm ve öyle ki masayı bir o terk etti ve geride biz on milletten, on kişi kalakaldık!

Brezilya Sao Paulo’da Amerika Anayasa Mahkemesi başkanıyla bir buçuk saat boyunca hukuk tartıştım sabahın altısında! Ve daha sonra o ve karısıyla beraber Buenos Aires’i gezdik Arjantin’de!

O 5 dakikalar var ya, toplandıkları zaman, aylar, yıllar ettiler. Hiçbir zaman beni mahcup etmediler ve bugünlere beni getirdiler. Allah o beş dakikalardan razı olsun.

Evet, ben Eric gibi dünya vatandaşı olabilmek için, tam 38 yıl uğraştım. Dünyanın neresine gidersem gideyim, herkes bana kendi dillerinde hitap ediyorlar. Bu da benim en büyük mükâfatım!

Evet, ben hem Eric, hem de Anıl’ım ve her ikimizde bu 5 dakikaların değerini bilerek yaşıyoruz.

Ve şimdi en güzeli, bana “şşt” bile deseniz hiç yüksünmem, yine de size güleç yüzle bakıp elimi göstererek “5 dakika” derim…

Son beş dakika!

Erdal Ceyhan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Anıl kardeş, Eric adını da hiç yadırgamıyorum. Çünkü siz yepyeni dünya çapında ve çok zeki bir kuşaksınız. Önemli olan sizin gibi insanları harcamamaktır. Ama bu sistem insan harcama üzerine kurulmuş, hem de çok başarılıları hiç çekemiyor. Ne diyeyim... Gülümse ve bildiğin doğru yolda devam et. Size saygılar sunuyorum kardeşim.

Erdal Ceyhan 
 27.06.2014 10:10
Cevap :
Korkmayın su yolunu bulur. Ama bugün, ama yarın! Selam ederim Anıl  27.06.2014 11:59
 

Anıl kardeşim, "Sen bizi aştın, seni en iyi Kerim Korkut anlar." diyecektim ki yorumunu gördüm ve o da beğenmiş. Ne diyelim, tabii ki ülkenin senin gibi değerlere ihtiyacı var! Başarılar, selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 27.06.2014 6:28
Cevap :
Ülkenin ihtiyacı olup olmadığından pek emin değilim. Ama Pazarlamada ihtiyaç yaratmak esas! Belki biz de bunu becerebiliriz... Sevgiler ANIL  27.06.2014 12:01
 

helalolsun erik abime o koca makineleri tek basina elinde cekic tek basina yapmis! Heyt be acilin cekicle basaran mudur abim var benim!

Newyorker 
 25.06.2014 14:24
Cevap :
Önemli olan onları üretebilmek değil artık, önemli olan o siparişleri o ülkelerden alabilmek bir Türk olarak. Selamlar   26.06.2014 11:23
 

Avrupa Haftasını düzenleyenlere Türkiye'yi davet ettikleri halde ülkemizin adını anmadıkları için neler söylediğini, Şili'de Ekonomi Profesörü İngiliz ile Amerika Anayasa Mahkemesi Başkanıyla neler konuştuğunu ayrı bloglar olarak yazmanı çok isterim. Emin ol hepsi çok ufuk açıcı ve yararlı paylaşımlar olacak, tam da senin arzuladığın gibi. Yaşamımızdaki yerimizi özetleyen o müthiş cümlenin sahibi Babaanneni ise burada rahmet ve saygıyla anıyorum. Sevgiler.

Güz Özlemi 
 25.06.2014 10:00
Cevap :
Bir gün hepsini anlatacağım. Hikayeler uzun, yerimiz dar. Sevgimiz baki! Allah güç verecek, hepsini anlatacağız... Teşekkürler dostum  26.06.2014 11:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 615
Toplam yorum
: 1645
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 292
Kayıt tarihi
: 10.04.11
 
 

Eric küllerinden doğduktan sonra dünyada büyük değişiklikler olsa da Türkiye'de çok fazla şey değ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster