Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Haziran '08

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1835
 

5 zayıfı olan geçecek

5 zayıfı olan geçecek
 

Karar verildi. Kapatılmadan daha ne yapabilirlerse yapacaklar anlaşılan. Ortaöğretimde sorumlu olarak bir üst sınıfa geçilebilecek ders sayısı, alt sınıflar dahil 2'den 5'e yükseltildi.
Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Değişikliğe göre, doğrudan veya yıl sonu başarı notu ile sınıfını geçemeyen öğrencilerden 9'uncu sınıfta en fazla 3, 10'uncu ve 11'inci sınıflarda ise en fazla 2 dersten başarısız olanlar, sorumlu olarak bir üst sınıfa devam edebilecek. Ancak, alt sınıflar dahil toplam 5'ten fazla sorumlu dersi bulunanlar, başarısız sayılacak.

Buna göre, öğrencilerin ortalama yükseltme sınavları döneminde devam ettikleri ve öğrenim gördükleri sınıfta başarılı ve başarısız olunan en fazla 3 dersten girdikleri ortalama yükseltme sınav sayısı 4'e yükseltildi.

Öğrenciler, önceki yıllardan sorumlu olunan derslerden sorumluluk sınavına alınacaklar. Bu sınavlar, ders kesiminden bir hafta sonra başlayacak ve süresi üç haftayı geçmeyecek.

Karnelerin verilmesine bir kaç gün kala verilen karara bir bakın. Basılmış olan karneler yeniden basıldı. Belirlenmiş olan sınav tarihleri sil baştan yeniden düzenlenecek. 5 zayıfı olan öğrenci ve öğrenci velisi geçici bir soluk alıp sevinç yaşayacak ancak bu 5 zayıfı peşinden son sınıfa kadar sürüklediğinde gerçeklerle yüzleşecek. Mezun olamayıp diploma alamadığında ben ne yapmışım diyecek. Bu arada biz öğretmenlerin düştüğü durumu takdir edersiniz herhalde. Öğrenci karşımıza geçip nasıl olsa 5 zayıfla sınıfı geçiyorum diye umursamaz bakışlar atıp ne dersi ne de öğretmeni önemseyecek. Gerçi ben öğrencilerime böyle kararlara sevinmeyin, bunlar sizin iyiliğiniz için değil. Bu kararlara tepki gösterin diyorum.

Bu karar yetmezmiş gibi bir de gizli gizli Mayıs ayında aldıkları bir karar var. Öğretmenlerin 15 saat ücret karşılığında girdiği ders saatini 20'ye çıkarmışlar. 20 saatte gerektiğinde ek derse girme durumları var. 40 saat derse girecek bir öğretmenden kim verim alabileceğini düşünüyor çok merak ediyorum.

Tüm bunların amacı belli. Cahil, eğitimsiz bir nesil yetiştirmek. Öğretmeni yıldırıp, kendini eğitime adamış olanları bezdirip, zaten doğru ve iyi olmayan eğitimi iyiden iyiye baltalamak. Sonuç; cahil, kendi başına karar veremeyen, birilerinin itip kakmasıyla bir yerlere gelip birşeyler başarabilen bir toplum yaratıp, bu toplumu kendi doğrularına göre yönlendirmek. Eğitimi yeterli olmadığı için her söylenene inanan toplum yaratıp, kuklalarla devlet yönetmeye çalışmak. Öğretmenlik mesleğini öğrenci kesiminin gözünde düşük gösterip, önemsiz hale getirmek. Yapılmaya çalışılan o kadar çok şey var ki. Tek problem bir bütün halinde hareket edemiyor olmamız. Bu kararları verenler öyle zamanlar seçiyor ki kararlarını bildirmek için, elimizi kolumuzu bağlıyor. Şimdi kim ne yapsın? Basına bile doğru dürüst yansımamış, ses uyandırmamış bu kararlar yarın öğrenciler karnelerini aldıktan sonra bir anlam kazanacak. Ancak tepki göstermek için çok geç kalınmış olacak. Artık bunun geri dönüşü yok.

Eğitim sistemimize hayırlı olsun diyorum. Artık benim öğretmenliğimi önemseyecek bir kaç öğrenci kaldıysa ne mutlu. Ben iki kelime öğrenmek isteyen herkese o iki kelimeyi hatta daha fazlasını öğretmeye her zaman hazırım. Beni ve benim gibileri yıldırmak o kadar da kolay değil. Şimdiden tüm öğrencilere ve öğretmen arkadaşlarıma iyi tatiller dilerim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

maalesef böyle olursa çocuklarımız okumayacaklar,savsaklayacaklar.nasıl olsa 5 zayıfla geçilebiliyor sonra veririrm kaldığım dersleri diye düşünecekler.olmaz bence yanlış bir uygulama.sevgiler....

Sokrates 
 28.06.2008 12:05
Cevap :
Aynen öyle oluyor. Bu sene kalan kalana. 5 zayıfta kesmedi çocukları:)  19.09.2008 14:40
 

Burcu'ya katılmamak mümkün değil. Geçme kalma silahının, öğrenci gözünde zaten hiçbir değeri yokki... Sadece öğretmeni zora sokan ve rekabeti engelleyen komik bir durum. Ne diyoruz çocuklara "Çalışmassan 0 alırsın, kalırsın, beceriksizsin, aptalsın. Çalış, ders çalış" bu söylemler öğrencinin umurundamı sanıyorsunuız? Fakat bu söylemlerin yarattığı olumsuz psikolojik etki hangi kazanımla ölçülebilirki? Kaldıki sorumlu dersten geçiyorlar. Yani bu dersleri vermek zorundalar. Okuyanda geçme kalma sistemi kalkıyor sanacak. Değişen nedirki? Keşke kaldırsalar tamamen bu sistemi. Bizde gerçek öğretmenle, devlet memurunu ayırt edebilsek. Saygılar sunarım.

DurmuşGüler 
 19.06.2008 13:00
Cevap :
Bravo çok net anlamışsın. Keşke her öğrenci senin gibi düşünebilse. Benim de öğrencilerime anlatmaya çalıştığım bu. Zayıflarınız sizi son seneye kadar takip edecek ve o zayıfları kurtarıp diploma almak iyice zorlaşacak. Bu arada öğretmenlerin hepsinin(bir kaç istisna kaideyi bozmaz) devlet memurluğunu ikinci planda tuttuğunu, önce eğitim anlayışıyla çalıştıklarını bilmenizi isterim. Kimsenin görmediğini biz öğretmenler görüyoruz ve çaresizliğimizi daha çok çabalamak gençliği bilgilendirmekle telafi etmeye çalışıyoruz. O kadar cahil bir nesil geliyor ki sonumuzu düşünmek bile istemiyorum. Sevgiler  19.06.2008 20:21
 

Sevgili yazarım düpedüz haklıysınız. Orta öğretimden sonra öğrencinin başarılı olduğu dala doğru kaydıracaksınız. Ressam mı olacak onu ressam yapacaksınız. Müsizyen mi olacak onu konservatura hazırlayacksınız. Genel de iş alanlarınlarına göre ayarlayacaksınız. Ama nerede. Bunu Türkiye'de yapacak baba yiğit göremiyorum. Lise de okumak gerçekten zor. O bilinçte okumak lazım. Ama gençlerimiz de aklı fikri aşkta meşkte. İhtiraf edeyim aynı şeyleri gençliğim de ben de yaşamıştım. Çalışkan çocuğu tembel çocukla ayıramıyorsan bilemem. O zaman tembel çocuğu almayacaksın lise'ye ve onu ilgi duyduğu dala göndereceksin. Ya da fabrikaya gönderip WC temizlettireceksin. Hayat neymiş öğrensin. Sevgi ve saygılarımla.

Ahmet Üstündağ 
 18.06.2008 15:31
Cevap :
Aslında tembel kavramı başarısızlığı getirmiyor. Başarısızlığı getiren eğitim sistemi. Kapasitenin üzerinde verilen bilgi algılanamıyor ve problem burada başlıyor. İlköğretimde alması gereken bilgiyi almadan her öğrenci liseye geçiyor. Kalma yok deniyor. Lisede 5 zayıfla geçecekler deniyor ve sonuç öğretilmesi gerekenler öğretilmiyor. Bilgisiz bir nesil yetiştiriliyor. Halbuki anlayacakları şeyler öğretilse başarısızlık denen şey olmayacak. Yorum için teşekkür ederim. Sevgiler  19.06.2008 0:51
 

Doğuda bir ağa demiş ki : Ben eşeğimi aday koysam bir partiden seçilir, meclise gider.Şimdide okulun kapısından salsan eşeği, kaydını yaptırsan diplamayı alır herhalde. Şaka bir yana bu geleceğimizin dibine konmuş bir dinamittir.

yasar ertaç 
 16.06.2008 22:28
Cevap :
Sizin bu anlamlı örneğinize, bu dinamiti koyanların örneğini de eklemek isterim. "Bütün öğrenciler tornanın başından girip sonundan çıkacak." Yani kimseyi bırakmayacaksınız, iyisi de kötüsü de aynı tornadan ya çıkacak ya çıkacak... Sevgiler  17.06.2008 23:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 713
Toplam mesaj
: 146
Ort. okunma sayısı
: 2879
Kayıt tarihi
: 30.10.06
 
 

İzmir Cumhuriyeti'nde yaşıyorum... Sarmaşık Sanat Atölyesi'nde ebru sanatı ile uğraşıyorum. En es..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster