Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Şubat '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
160
 

50 yıl önce İstanbul'u geçen Göztepe, İzmir'de polis koridorunu aşamadı!

50 yıl önce İstanbul'u geçen Göztepe, İzmir'de polis koridorunu aşamadı!
 

O tarihlerde daha 13-14 yaşlarında öncelikle çok sıkı Göztepeli, sonra Fenerbahçeli idim. 1963-64 sezonu Göztepe Futbol Takımını ezbere sayardım.

Ali Artuner – (Küçük) Mehmet IşıkalÇağlayan Derebaşı – Hüseyin Yazıcı - (Büyük) Mehmet Aydın – Ali İhsan Okçuoğlu –Ertan Öznur – Nihat Yayöz – (Buldozer) Fevzi Zemzem – Gürsel Aksel – (Bombacı) Halil Kiraz

1959 – 60 futbol sezonu kurulan Milli Lig’de 1963- 64 sezonu geride kaldığında İstanbul kulüpleri Beyoğluspor ve Kasımpaşa küme düşmüştür.

İstanbul Futbol Kulüpleri ve medyada yer alan futbol yazarları da bir sezonluk  küme düşmenin kaldırılmasını istemelerine rağmen, başta Göztepeli yöneticilerimiz Haşmet Uslu ve Turan Atav’ın ‘kararlı’ ve ‘onurlu’ duruşlarıyla Milli Lig’de yer alan Ankara kulüpleri ile İzmir kulüpleri, Altay, Altınordu, Göztepe, İzmirspor ve Karşıyaka’nın hakları korunmuş, gerçek ‘kardeşlik’ ve ‘güçbirliği’ oluşmuştur.

İşte tam 50 yıl önce Göztepe yönetimi İstanbul tekelinin kurduğu koridoru ‘inanç,’ ‘özgüven’ ve ‘güçbirliği içinde aşabilirken; 2. Lig Kırmızı Grup’ta önceki gün oynanan Altay – Göztepe derbisinde Göztepeli taraftar, Polisin ‘biber gazı’ ve tazyikli suyla orantısız güç uyguladığı polis koridorunu aşamadı ve olaylar futbolun tüm güzelliğini gölgeledi.

Diğer yanda yanda zemini kömür tozu olan tarihi Alsancak Stadyumunda izlediğim Karşıyaka’nın Kasımpaşa’yı 4 – 0 yendiği maçta ‘şike’ tespit edildiğinden, Türkiye Futbol Federasyonu Karşıyaka’yı ‘hükmen yenik’ kabul ve ilan etmiştir.

22 Temmuz 1964 tarihinde Karşıyaka yöneticileri Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’e, Başbakan İsmet İnönü’ye ve parlamenterlere Karşıyaka’nın şike yapmadığını ortaya koyan telgrafı çekmişlerdir.

Tüm İzmir kulüplerinin yöneticileri; “İstanbul kulüplerinin gayesi malûm, tekrar mahalli lige dönmek istiyorlar, Karşıyaka’nın küme düşmesi de bu isteği ortaya koymuştur” ifadesi ile destek vermişlerdir.

İzmir’de oluşturulan güçbirliğinin çabalarıyla 26 puanla küme düşürülen ezeli rakip Karşıyaka’nın, Danıştay kararıyla hakkı yerini bulmuş ve galibiyeti geri verilmiş, 1966 – 67 sezonu itibariyle 1. Lig’e alınmıştır.

Günümüzde ise ‘inisiyatif’ kullanamayan, taraftarına yeterli ‘değer’ ve ‘ilgiyi’ göstermeyen yöneticiler, söz verdikleri halde hem de bir derbi maçından mahrum bırakmış, 4 bin 200 kişilik kontenjanın üzerinde bilet Göztepe taraftarına teslim edilememiştir.

Böylece takımını teşvik etmek üzere – 3 derecede Atatürk Stadyumu’na gelen bileti olmayan Göztepe taraftarı ‘ne pahasına olursa olsun’ tribünlere yükleniyor ve engel oluşturan Polis koridoru ile savuşturuluy

21. yüzyılda, tam yarım asır önceki yönetici ve taraftar kitlesini günümüz yönetici ve taraftar kitlesi ile karşılaştırmayı size bırakıyorum.

 

21.01.2013

Not. Fotoğraf Alıntıdır.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 392
Toplam yorum
: 414
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 898
Kayıt tarihi
: 27.11.11
 
 

1951 Muğla doğumluyum. Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'ni 1974 yılında bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster