Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Kasım '12

 
Kategori
Spor
Okunma Sayısı
233
 

500 kere Maşallah, Hadise çıkmaz İnşallah

500 kere Maşallah, Hadise çıkmaz İnşallah
 

Bu akşam 500. maçına çıkan Milli Takımımıza başarılar dileyerek başlıyoruz sözlerimize. İnsanların çeşitli yıldönümlerini kutladıkları gibi kurumlar da bazı kutlamalar yapar ve yapacaktır. Ancak Futbol Federasyonu bir çeşit kutlamaya dönüştürülen 500 maç için yeterli ve gerekli hazırlığı yapamadı. Daha doğrusu etkinlik hem sönük kaldı hem de katılım az oldu. Oysa ki haftalar öncesinden bu şölene hazırlanabilir ve daha coşkulu bir kutlama yapılabilirdi. Hoş milli takımın içinde bulunduğu umutsuz durum ortada dururken insanımız ne derece bu kutlamaya iştirak ederdi bilemiyorum.

Son yıllarda alınan başarısız sonuçlar ve kişilerin kavgalarını kurum/takım üzerine çıkarmaları nedeniyle bir çok futbolsever ister istemez milli coşkusunu kaybetmişti. Bunu maçların oynandığı stadlardaki tezahüratlardan ve yazılı/görsel basındaki ilgiden rahatlıkla anlayabiliriz. Özellikle maç izleyen seyircilerin milli refleksten öte takım refleksiyle davrandığına sıkça şahit olduk.

Bu olumsuz duruma bir de zaman zaman teknik adamların tercih hataları eklenince klüp bazında milli takımdan uzaklaşma eğilimi doğdu. Son olarak Abdullah Avcı-Selçuk İnan polemiği bu sorunun geçici olmadığını gösterdi. Hatırlayacaksınız benzer tartışmalar Ersun Yanal ve Fatih Terim'in teknik direktörlük dönemlerinde de yaşanmıştı.

Bu yıl milli takımın performansının istenilen düzeyin çok altında kalması da bu tartışmaları alevlendiren bir faktör oldu. İşte bu ahval ve şerait içinde Federasyon bu akşamki maçı bir nevi dönüm noktası haline getirebilirdi. Elbette maç öncesi düzenlenen ödül töreninde Fatih Terim, Hakan Şükür, Rüştü Rençber,  ardından da şarkılarıyla Hadise arz-ı endam ederek az da olsa maç öncesine renk kattı. Gönlümüz bu şölenin daha etkili, daha coşkulu ve daha çok katılımla gerçekleştirilebileceğine inanıyordu.

 TFF başkanı daha klüp başkanlığı dönemindeki icraatların etkisinden kurtulamamışken, şike skandalında ülkece sınıfta kalmışken, marka değeri safsatasıyla uyutulduğumuz süper ligimiz acınacak haldeyken, klüplerimiz Avrupa arenasında tel tel dökülürken 500 değil bin kere milli maç oynasanız ve bin kere tören düzenleseniz ne yazar?

Hülasa TFF bu maçı tam bir şölen havasına sokarak geçmişteki olumsuzluklara sünger çekebilme şansını yitirdi. Belki maçı kazanacağız, belki çok iyi oynayacağız ama akıllarda bu sönük kutlama kalacak. Yarın yine bildik tartışmalara döneceğiz. Eski hamam, eski tas!

 

Murat HACIOĞLU
1411.2012, Denizli

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 656
Toplam yorum
: 3284
Toplam mesaj
: 140
Ort. okunma sayısı
: 1670
Kayıt tarihi
: 08.12.08
 
 

Allah kimisine “Yürü ya kulum” demiş. Ben onu “Yürü, yaz kulum” anladım. Yürü anca gidersin manas..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster