Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Kasım '09

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
2914
 

50metre öteye VGA görüntüsü taşımak Gefen ile mümkün...

50metre öteye VGA görüntüsü taşımak Gefen ile mümkün...
 

Bilindiği gibi yakın zamana kadar VGA çıkış portu (15-pinli D-Sub konnektör) bilgisayar dünyasında video çıkışı olarak yaygın olarak kullanılmaktaydı. Artık günümüzde bu çıkış yerini DVI ve HDMI portuna bırakmış durumda. Diğer önemli bir video çıkış portu yapısı da Display Port. Display Port şu dönemde DVI ve HDMI kadar adını sıkca duyuramasa da yakın gelecekte bu durum değişebilir.

Bilgisayarların video çıkışları hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra gelelim bu yazının asıl konusuna. Yapmakta olduğumuz bir projede kullandığımız 10.4" LCD monitör ile bunu VGA çıkışından süren bilgisayarın arasındaki mesafe 50m civarında. Bu boyda bir VGA kablosu bulmak pek mümkün değil. Çünkü 20metreden sonra sinyalde problemler ortaya çıkmaya başlıyor.

Sistemde yer alan, 3 adet projektörün de bilgisayarla uzaklıkları yine 50metre seviyesinde. Burada görüntünün kalitesi de düşünülerek uygulanan çözüm 50metrelik fiber optik kablolar kullanmak. projektörler için uygun olarak bu çözüm, 800x600 çözünürlükte ekran görüntüsüne sahip 10.4" ekranlar için oldukça pahalı. Çünkü 50metrelik bir fiberin maliyeti yaklaşık 1500$. Bu ekranın 1000$' lık kendi maliyetinden bile yüksek.

Hal böyle olunca fiber çözümünden uzaklaşıp VGA görüntüsünü uzak noktaya taşıyacak daha ucuz bir çözüm bulmaya yöneldik. Daha önce VGA görüntüsünü daha uzağa taşıyan yani "Extend" eden ekipmanların olduğundan haberim vardı. Bu nedenle araştırmamı buraya yönelttim ve önceden kullandığım ekipmanlarıyla bize güven veren Gefen firmasının "VGA Extender" çözümünü kullanmaya karar verdim.

Sistemin çalışma esası oldukça basit. Sistem bir veric ve bir de alıcı olmak üzere iki temel parçadan oluşuyor. Bilgisayarın VGA çıkışını vericinin ilgili konnektörüne takıp, vericiye 5V' luk gerilimi adaptör ile veriyorsunuz. Verici ile alıcı arasında Cat5 sınıfında ethernet kablosunu 50-55metreye kadar tek parça olarak bağlıyorsunuz. Alıcının VGA çıkışını da ekranı bağlıyorsunuz. Hepsi bu. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, alıcı ile verici arasında kullanmak olduğunuz Cat5 ethernet kablosunun kaliteli, sinyali iyi ileten bir kablo olması.

http://www.gefen.com/kvm/dproduct.jsp?prod_id=2513

Bu cihazla 1920x1200 çözünürlüğe yani Full HD kalitesine kadar görüntüleri 50-55metreye kadar sorunsuzca aktarmanız mümkün.

Hoşcakalın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 410
Toplam yorum
: 458
Toplam mesaj
: 89
Ort. okunma sayısı
: 3244
Kayıt tarihi
: 13.04.06
 
 

Bilgisayar, elektronik, internet alanındaki son gelişmeler. Tüketici elektroniğindeki trendler. Otom..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster